ÜLKÜ OCAKLARI AÇIKLADI

ÜLKÜ OCAKLARI AÇIKLADI

ÜLKÜ OCAKLARINDAN AÇIKLAMA: BİZİMLE ALAKASI YOK KKTC Ülkü Ocakları, Cumhuriyet Meclisi önünde bugün yapılan eylemin “vatandaşlar” tarafından gerçekleştirildiğini ve kendileriyle hiçbir alakası olmadığını açıkladı. Konuyla ilgili yazılı açıkl

A+A-

 

 

ÜLKÜ OCAKLARINDAN AÇIKLAMA: BİZİMLE ALAKASI YOK

KKTC Ülkü Ocakları, Cumhuriyet Meclisi önünde bugün yapılan eylemin “vatandaşlar” tarafından gerçekleştirildiğini ve kendileriyle hiçbir alakası olmadığını açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan KKTC Ülkü Ocakları, “Magusa ve Girne’den otobüslerle ülkücü gruplar hareket etti” yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Açıklamada “Biz kahraman emniyet güçlerimize gönülden güveniyor ve gerekeni yapacaklarına inanıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı sağduyuya davet ediyoruz” denildi.


 

TAK’ın haberine göre; Bir grup ülkücü öğrenci, Cumhuriyet Meclisi önünde basın açıklaması yaptı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nde, Türkiye’de terör örgütü PKK’nın gerçekleştirdiği saldırıyı protesto eden ülkücü öğrencilere yönelik şiddet kullanıldığını belirterek bunu kınayan yaklaşık 30 kişilik ülkücü öğrenci grubu, Meclis önüne tekbir getirerek ve sloganlar atarak geldi. Polisin bölgede gerekli güvenlik önlemlerini aldığı gözlemlendi.

Lefkoşa Fuar Alanı’nda toplanıp araçlarıyla bölgeye gelerek, TC Lefkoşa Büyükelçisi İbrahim Akça ile görüşme talebinde bulunan gençler, bu talepleri kabul görmeyince dışarıda bir basın açıklaması yaptılar.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Buray Büsküvütçü, “KKTC makamlarının her yılın Kasım ayında hazırladığı terör örgütü listesine PKK’yı almasına rağmen bu tür olayları önleyici tedbirler almadığını” savundu.

Büsküvütçü, “PKK’nın Türkiye’de gerçekleştirdiği eylemlerin aynını burada da gerçekleştirebileceğini gösteren bu tür olayların, bu tip terörist eylemlerin sadece Türkiye’nin değil tüm Türk milletinin sorunu olduğunu açıkça gösterdiğini” ifade etti.

Büsküvütçü, KKTC makamlarına, ellerindeki delilleri de kullanarak olaylarda başrolü üstlenenleri sınır dışı etmesinden ve güvenlik güçlerine gösterdikleri yardımdan dolayı teşekkür etti.


Polis Yakın Doğu Üniversitesi’nde alarmda

 

Ülkücü Ocakları’nın, bugün Yakın Doğu Üniversitesi’nde (YDÜ) yapacağı  yürüyüş öncesinde polis okulda, geniş güvenlik önlemi aldı.

Giriş çıkışlarda arama yapan polis, bazı araçlarda taş ve sopalar buldu.

Hakkari’de şehit düşünler için, Girne’de Cumartesi günü anma yürüyüşü gerçekleştiren Ülkü Ocakları Girne Şubesi, Pazartesi saat 11:00’de YDÜ’de de yürüyüş düzenleyeceğini açıklamıştı.

 

 

SAAT: 13:09

 

Ülkü Ocakları’nı YDÜ’de saat 11:00’de gerçekleştireceğini duyurduğu yürüyüş yapılmadı. Polis okul giriş çıkışlarını kontrol etmeye devam ediyor.

 

YÜRÜYÜŞ TC ELÇİLİĞİNDE

 

YDÜ’de yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle yapılamayan yürüyüş, Kuğulu Park’ta toplanan Ülkücü grup tarafından TC Lefkoşa Büyükelçiliği önünde yapıldığı öğrenildi. Ülkücü grup Kuğulu Park’tan, Elçilik önüne, tekbir çekerek ve slogan atarak yürüdü. “Şehitler ölmez vatan bölünmez” ve “Bir gece ansızın gelebilirim” sloganları ile elçiliğe yürüyen grup, Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile  görüşme talebinde bulundu.

 

MAĞUSA VE GİRNE’DEN OTOBÜSLER

 

Gazetemize ulaşan bilgilere göre, Mağusa ve Girne’den, Ülkücü grupları taşıyan otobüsler yola çıktığı iddia ediliyor. Çevvik kuvvet Fuar Alanı önünde herhangi bir olay çıkmasına karşın hazırda bekliyor

 

DÜRÜST REKTÖRLERLE TOPLANDI

Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, “KKTC üniversiteleri üzerinde yaratılmaya çalışılan olumsuz havaya devletin müsaade etmeyeceğini” söyledi.

Dürüst, geçtiğimiz hafta içinde üniversitelerde yaşanan öğrenci olaylarını değerlendirmek amacıyla üniversite rektör ve temsilcileriyle bir araya geldi.

Eğitim Bakanlığı’nda saat 12.00’de başlayan toplantının basına açık bölümünde konuşan Dürüst, KKTC’de üniversitelerin dünyaya açılan pencere olduğunu ve eğitimin dünyanın başka ülkelerinde olmayan şekilde huzurlu ve güvenli şekilde sürdürüldüğünü ifade etti.

Üniversitelerin artık devlet kontrolüne girdiğini ve toplumsal huzur ve öğretimin herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması için her türlü önlemin alındığını kaydeden Dürüst, üniversite rektör ve temsilcilerine duyarlı ve huzur bozucu davranışları engelleyici önlem almaları nedeniyle teşekkür etti.

Dürüst kökeni, dini, dili, ırkı veya mezhebi ne olursa olsun tüm öğrencilerin kendi öğrencileri olduğunu kaydederek, öğrencileri sükunete davet etti ve olayları sabırla izlediklerini ve izlemeye devam edeceklerini bildirdi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 5757 defa okunmuştur