1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Troyka’dan sert mesajlar…
Troyka’dan sert mesajlar…

Troyka’dan sert mesajlar…

“IMF: Kamu maaşlarında başka bir tıraş”

A+A-

“Tren Ekim’de kaçıyor”

Kıbrıs Rum bankalarının sermayelendirilmesinde yaşanan gecikmelerin, Güney Kıbrıs Avrupa entegrasyonunun bir sonraki aşamasına katılmasını tehlikeye attığı haber verildi.

Alithia gazetesi, yukarıdaki başlıklarla yayımladığı haberinde, Troyka’nın, Temmuz ortası veya Ağustos ayı başında Güney Kıbrıs’ta gerçekleştireceği bir sonraki misyonu sırasında, Kıbrıs Rum kesimine, bankaların sermayelendirilmesiyle ilişkili prosedürleri hızlandırmaması halinde, adanın “Avrupa trenini” kâçırma tehlikesi konusunda bir uyarı mesajı getireceğini haber verdi. Gazete, iç sayfalardan yayımlamaya devam ettiği haberinde, Troyka’da yer almakta olan Avrupa Komisyon’u kaynaklarının, Güney Kıbrıs’ın  Avrupa entegrasyonunun bir sonraki aşamasına katılmak için tüm gerekli koşullara ve niteliklere sahip olduğunu belirttiklerine de işaret etti.
Avrupa entegrasyonunun bir sonraki aşamasının, esas olarak bankalar birliği olarak nitelendirileceğini kaydeden gazete, Güney Kıbrıs’ın Euro’nun yeni evresinin başlangıcına eşit katılımının koşulunun, memorandumun mali olduğu kadar, finansal kısımda da muhafaza edilmesi olduğuna dikkati çekti.
Gazete, Brüksel’de, Güney Kıbrıs Euro bölgesinde kalmak isteyip istemediği sorusuna vereceği yanıtın, “Lefkoşa’nın” bankaların sermayelendirilmesini belirlenen süre içerisinde tamamlama isteğinden ortaya çıkacağının düşünüldüğünü de ekledi.

“IMF: Kamu sektöründeki maaşlarda başka bir tıraş”

Fileleftheros gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), son raporu ile birlikte, AB ortalamasına göre çok yüksek maaşlar aldıkları için, Rum kesimindeki devlet memurlarının maaşlarından kesinti yapılması olanağı bulunduğunu savunarak; Güney Kıbrıs’ta yeni önlemler alınması için “sahne kurmakta olduğunu” haber verdi.
Troyka teknokratlardan oluşan grupların, yarın, üç günlüğüne Güney Kıbrıs’a gelmesiyle, bu hafta Rum kesiminde alarma durumuna geçilmesinin beklendiğini anlatan gazete, IMF’nın, Güney Kıbrıs kamu borcuyla ilgili olarak tehlike çanlarını çalmakta ve Rum ekonomisinin beklenenden çok daralması halinde, ek bir finansmana ihtiyaç duyabileceği konusunda uyarıda bulunmakta olduğunu belirtti.
Gazete, iç sayfalardan yer vermeye devam ettiği haberinde, Troyka heyetinin yarın adaya geleceğini ve Rum ekonomisinin Temmuz ayının ikinci yarısındaki değerlendirmesi başlamadan önce, işe koyulacaklarını yineledi. (tak)

Bu haber toplam 1261 defa okunmuştur