1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sahte kimlikle giriş: 3 AY HAPİS
Sahte kimlikle giriş:  3 AY HAPİS

Sahte kimlikle giriş: 3 AY HAPİS

Bakanlar Kurulu kararı ile KKTC’den ihraç edilen ve sahte kimlikle KKTC’ye geri gelen Mehmet Özdemir dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı…

A+A-

 

KKTC’de izinsiz kaldığı gerekçesiyle 10 Ocak 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile adadan ihraç edilen ancak Türkiye’de Mehmet Gezer adına sahtelediği TC kimlik kartı ile 12 Şubat 2013 tarihinde KKTC’ye giriş yapan sanık Mehmet Özdemir, dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. “Sahtelenmiş kimlik kartını tedavüle sürme”, “Başkasının kimliğine bürünme” ve “Sahte davranışla sahte kayıt temin etme” davalarından yargılanan sanık Özdemir 3 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Devriyedeki polisler fark etmişti…
Sanık Mehmet Özdemir, KKTC’de izinsiz kaldığı gerekçesiyle 10 Ocak 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile adadan ihraç edilmiş ancak sanık Özdemir Türkiye’de temin ettiği Mehmet Gezer adına düzenlenmiş üzerinde kendi fotoğrafının bulunduğu sahte kimlikle 12 Şubat 2013 tarihinde Mağusa Limanı’ndan KKTC’ye giriş yapmıştı. 22 Şubat 2013 tarihinde ise Değirmenlik Karakolu ekiplerinin devriyede olduğu bir sırada polis sanığı görerek tanımış ve sanığın üzerinde yapılan aramada sahte kimlik bulunmuştu.

10 yıla kadar hapislik cezası var…
Davanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Fügen Ulutekin, sanık Mehmet Özdemir’i aleyhine getirilen davalarda suçlu bularak mahkum ettiğini açıkladı. Sanığın işlemiş olduğu suçların oldukça ciddi suçlar olduğuna dikkat çeken Ulutekin, yasa koyucunun özellikle sahtelenmiş kimliği tedavüle sürme suçu için 10 yıla kadar hapis cezası öngördüğünü vurguladı. Böylesine ciddi ve yaygın suçlara amme menfaatini  göz önünde bulundurarak etkin, caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğini belirten Ulutekin, sınırlarımızı korumak ve amme menfaatini gözetmek amacıyla sanığa hapis cezasının verilmesinin kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Ulutekin, sanık Özdemir’i 3 ay hapis cezasına mahkum etti.

(Gamze BAYKUR)

 

Bu haber toplam 2626 defa okunmuştur