1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. PİMCO raporu açıklandı
PİMCO raporu açıklandı

PİMCO raporu açıklandı

Ekim 2012- Ocak 2013 tarihleri kapsamında yapılan araştırma, Güney Kıbrıs bankacılık sisteminin yüzde 73’ünü teşkil eden kurumları kapsıyor.

A+A-

 

Kıbrıs Rum Merkez Bankası, bankaların sermaye gereksinimlerini araştıran PİMCO’nun araştırma sonuçlarını kamuoyuna açıkladı.
Ekim 2012- Ocak 2013 tarihleri kapsamında yapılan araştırma, Güney Kıbrıs bankacılık sisteminin yüzde 73’ünü teşkil eden kurumları kapsıyor.
Politis gazatesi, PİMCO’nun araştırma sonucuna dayanarak, iki büyük banka “Laiki ve “Kıbrıs” bankalarının finans sektöründe yarattıkları zararın büyük olduğunu yazdı.
Güney Kıbrıs’taki bu iki büyük bankanın bilançolarının bankacılık sisteminin yüzde 73’ünü teşkil ettiğini yazan gazete, sermayelerindeki boşluğun en fazla yüzde 88’ine, esas senaryoda ise yüzde 93’üne denk geldiğini belirtti.
Gazete, bu rakamların, Laiki Bankası’nın “İyi ve Kötü” şeklinde ikiye bölünmesi gibi kararların alınmasının ardından değişebileceğine de dikkati çekti.
Alithia gazetesi ekonomi eki de, PİMCO’nun araştırma sonucuna dayanarak, bankaların ek sermaye gereksinimlerinin toplamının en kötü ihtimalle 8.9 milyar Euro, esas senaryoda ise 6 milyar Euro olduğunu yazdı.
Sadece Laiki ve Kıbrıs bankalarının sermaye eksikliğinin ise 5 milyon 616 Euro olduğunu yazan gazete, bu iki bankanın sermaye eksikliği toplamının, toplam sermaye gereksinimlerinin yüzde 94’ünü teşkil ettiğine dikkat çekti.
Simerini gazetesi ekonomi eki ise, PİMCO’nun raporuna dayanarak bankaların gelecek üç yıl içerisindeki zararlarının en uç senaryoda 14 milyar Euro, esas senaryo temelinde ise 18.5 milyar Euro olacağını belirtti. TAK

Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur