1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kamu-Sen'den Başbakan Küçük'e mektup
Kamu-Senden Başbakan Küçüke mektup

Kamu-Sen'den Başbakan Küçük'e mektup

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası, Başbakan İrsen Küçük’e mektup gönderdi

A+A-

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen), Başbakan İrsen Küçük’e mektup göndererek, kamu görevlilerinde ikinci terfileri için aranan “ilk terfi aldığı kadroda en az bir yıl çalışma” koşuluna, “hiç uyulmadığını” ileri sürerek, Kamu Görevlileri Yasası’ndaki bu geçici maddenin kaldırılmasını istedi.

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş, bugün basına da yolladığı mektupta, hiç uygulanmayan ve bir çok çalışanı mağdur eden söz konusu Geçici 1’inci Madde’nin kaldırılarak, ilgili Yasa’nın 73.Maddesi’nin (2)’inci fıkra kurallarının uygulanması ve Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterliği örgütünde yapılan paralel değişikliğin ivedi olarak yapılması gerektiğini savundu.

İkinci terfisini bekleyen birçok kamu görevlisinin mağdur olduğunu ileri süren Özkardaş, “Hatta ilk terfisini aldıktan sonra, üç yılını dolduranlara dahi, eğer terfi münhali açılacak kadro için aranan bir yıl hizmeti yerini getirmiş başkaları varsa, onların da üç yıllarını doldurmaları beklenerek, bu yükselme yerlerinin açılması için de yetki verilmemiştir” dedi.

Özkardaş, Geçici 1’inci Madde’nin kaldırılarak, ilgili Yasa’nın 73.Maddesi’nin (2)’inci fıkra kurallarının uygulanması ve Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterliği örgütünde yapılan paralel değişikliğin ivedi olarak yapılması yönünde bir önerinin kamuda yetkili 2 sendikaya Meclis Başkanı tarafından yapıldığına işaret etti.

Mehmet Özkardaş, şöyle devam etti:

“Her iki sendika da, yıllardır terfi alamamış çalışanların aradaki bu farkı kapatması için ikinci terfide öngörülen ‘bir yıl çalışmış olmak’ koşulunun yeterli olması konusunda ısrarlı olmuştu. Ancak geldiğimiz noktada bir yıllık sürenin uygulanmaması, ve üç yılını doldurmuş olsalar bile, üç yılını doldurmayan arkadan gelenlerin müracaatlarının önlenmesi gibi düşüncelerle ikinci terfiler için de gerekli yetkiler alınamamıştır. Tüm bu gerekçelerle; söz konusu Geçici Maddenin kaldırılmasını ve Cumhuriyet Meclisi Genel Sekreterliği örgütünde yapılan değişikliğe paralel değişikliğin yapılmasını talep ederiz”

Kamu-Sen, Başbakan’a yolladığı mektubu Meclis Başkanlığı, Maliye Bakanlığı, Başsavcılık, Sayıştay Başkanlığı ve Personel Dairesi Müdürlüğü’ne de yolladığını bildirdi.

Bu haber toplam 1305 defa okunmuştur