1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ENTEGRASYONUN ADINI BAĞIŞ KOYDU'
GECİKME ÖLÜMLE EŞDEĞER

'GECİKME ÖLÜMLE EŞDEĞER'

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Mehmet Avcı: Bütün bu kazalar geliyorum dedi. Uyarılar yapıldı, ama devlet üstüne almadı

A+A-

 

“GECİKME ÖLÜMLE EŞDEĞER”

 

·        “2010’DA 6’SI MOTOSİKLETLİ 42 ÖLÜM… 2011’DE 6’SI MOTOSİKLETLİ 18 ÖLÜM”

 

Trafik Kazalarını Önleme Derneği (TKÖD), motosiklet sürücülerine kask takma zorunluluğu getirecek tüzüğün Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’nca onaylanmasına rağmen Maliye Bakanlığı’nca halen Bakanlar Kurulu’na götürülmemesini eleştirerek, bu gecikmenin ölümle eşdeğer olduğunu belirtti.

 

TKÖD, 2010 yılında 42; 2011’de ise bugüne kadarki kazalarda 18 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, ölenlerin üçte birinin motosikletliler olduğuna işaret ederek Maliye Bakanlığı ve hükümetin yetkilerini kullanmak ve tüzüğü geçirmek için daha neyi beklediğini sordu.

 

TKÖD Başkanı Mehmet Avcı yazılı açıklamasında, geçen yıl trafik kazalarında hayatını kaybeden 42 kişiden 6’sının; bu yıl ise 18 ölümden 6’sının motosikletliler olduğunu kaydederek, bu yılki kazalarda ölenlerden 3’ünün 18 yaşın altında yani ehliyetsiz ve kasksız olduğunu bildirdi.

 

“Bütün bu kazalar geliyorum dedi. Uyarılar yapıldı, ama devlet üstüne almadı” diyen Avcı, gençlerin motosiklet merakının arttığını, ucuz ve kolay ulaşılabilir, masum görünüşü ve havalı ve ehliyetinin de sadece 10-15 sözlü soruyla alınabilir olmasının gençleri kamçıladığını anlattı.

 

Gelecek tehlikeye dair uyarılar yaptıklarını ve ocak ayında da Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’na motosikletlilerin kask takmasını zorunlu kılacak tüzük değişikliği önergelerinin oybirliğiyle kabul gördüğünü belirten Mehmet Avcı, tüzüğü Bakanlar Kurulu’na götürmesi gereken Maliye Bakanlığı’nın memur ve yetkililerinin olaya ilgisiz davranması, yavaş davranması veya engellemesinin kabullenilemeyeceğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 745 defa okunmuştur