1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “El gazıyla Ankara’ya rol”
“El gazıyla Ankara’ya rol”

“El gazıyla Ankara’ya rol”

Doğalgazın Türkiye üzerinden taşınması baskıları...

A+A-

“Doğalgazla ilgili çıkarlar Kıbrıs’a bağlı olamayacak kadar büyüktür”

“Doğalgaz, kriz ve Kıbrıs sorununun eşzamanlı çözümü senaryoları…”

Anastasiadis Netanyahu’dan ABD Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Türkiye istikametinde arabuluculuk yapmasını istedi...

İsrail, doğalazı etrafına robot gemilerle güvenlik ağı çekecek, Güney Kıbrıs da bunun parçası olmak istiyor

Doğu Akdeniz’deki doğalgazın boru hattıyla Türkiye’ye, oradan da Avrupa’ya taşınmasının, uluslararası örgütlerin ve yabancı hükümetlerin gündeminin üst sıralarında bulunduğu ve Güney Kıbrıs’ın içerisinde bulunduğu derin ekonomik darboğaz nedeniyle bu yönde Rum tarafına yapılan baskıların artmakta olduğu haber verildi.
Fileleftheros haberi “El Gazıyla Ankara’ya Rol... Kıbrıs’ın Doğal Zenginliğinin Boru Hattıyla Türkiye Üzerinden Taşınmasını Dayatma Senaryoları... Türkiye’nin İran Avrupa’nın da Moskova Bağımlılığından Kurtulması Hedefiyle Doğalgaz ve Kıbrıs Sorunuyla İlgili Senaryolar” başlık ve spotlarıyla aktardı.
Kıbrıs Rum tarafına baskıların çok daha basınçlı olacağını ve ‘ilgililerin’ memorandum aracılığıyla doğalgaz sıvılaştırma terminali inşaat projelerine engel çıkarabileceklerini belirten gazete edindiği bilgilere dayanarak yabancı hükümetlerin, Güney Kıbrıs’ın müstakbel kreditörleriyle uzlaşı içerisinde, Kıbrıs Rum yönetimine ‘siyasi ve ekonomik patikalar’ yaratarak ‘Türkiye seçeneği’yle ilgili oldubittiler yaratmaya çalıştıklarını yazdı.
Gazete hedeflenenin, Moskova bağımlılığından kurtulma beklentisiyle Türkiye’ye, İran’dan kurtulması ve enerji alanında Avrupa’ya hizmet etmesi için yeni bir rol verilmesi olduğunu belirtti ve bilgi sahibi kaynaklara dayanarak, bu yaklaşımın ekonomik açıdan değerlendirilmediğini ve ilk bakışta, doğalgazın Avrupa’ya Türkiye üzerinden taşınmasının avantajlı görünmediğini yazan gazete özetle şöyle devam etti:
“Ancak mesele ekonomik açıdan değil siyasi açıdan ve geniş jeostratejik projelerle değerlendiriliyor ve bu senaryonun derininde Uluslararası Para Fonu (IMF) da yer alıyor görünüyor. Doğalgazın Türkiye üzerinden taşınmasına ‘her türlü itirazın kaldırılması’ için bu planlamaya Kıbrıs sorununun çözümü senaryosu da dâhil edilmiştir. İngilizlerin, Kıbrıs sorununda yeni bir inisiyatifle ilgili çabaları hızlandırma metotlamalarının ana nedeni de bu projelerin ilerlemesidir.

“Doğalgazla ilgili çıkarlar Kıbrıs’a bağlı olamayacak kadar büyüktür”

Ülkesi bu senaryolara yatırım yapan yabancı bir diplomat ‘çıkarlar, Kıbrıs’a (çözülmemiş Kıbrıs sorunu, doğalgazın hayatta kalma sorunları olan bir ülke tarafından yönetilmesi) bağlı olamayacak kadar büyüktür’ ifadesini kullandı.

Bugünkü şartlar altında Lefkoşa’nın seçenekleri fazla değildir. Öte yandan şekillenen ekonomik koşullar altında, doğalgaza iyi gözle bakan üçüncü tarafların hedefi, gelecekte doğalgazın değerlendirilmesinde Lefkoşa’nın rolünü asgariye indirmektir.
Kıbrıs hükümetinin önünde; Noble’nin teyit sondajı yapmasını beklemeden terminali en kısa sürede inşa etme seçeneği bulunuyor. Şirket yetkililerinin bu hafta Başkan Anastasiadis’le görüşmesi bekleniyor.
Terminal inşaatıyla ilgili istişareleri uluslararası bir kuruluş üstlenecek ve öncelikle Kıbrıs parsellerinde araştırma yapacak olan şirketlerle görüşecek. Terminalle ilgili çalışmalar geciktikçe doğalgazın Türkiye üzerinden taşınması baskıları da o kadar artıyor. Memorandumun satır araları okunduğunda Troykanın, terminale yapılacak yatırımlarla ilgili birçok yorum yapabileceği ve süreç içerisinde itirazlar ortaya koyabilecekleri görülür.
İsrail’le görüşmeler iyi gidiyor. Müşterek istifade meselesi her iki ülkenin de hedefidir. Bu başlık teknik komiteler düzeyinde çalışılıyor ve müzakereler devam ediyor. Teknokratlar görüşmesinin en geç bu ay içinde; Dışişleri Bakanı Kasulidis ve Ticaret Bakanı Lakkotripis’in Tel Aviv’e (bu Pazartesi) gidişinden sonra ve Başkan Anastasiadis’in Mayıs ayına tarihlenen İsrail ziyaretinden önce bekleniyor. Her iki ülkede de müşterek istifade konusunda siyasi irade var ancak nihai sonuç olması için henüz erkendir. Mesele, Lakkotripis ve Kasulidis’in Tel Aviv ziyaretlerinin ana konusu olacak.
Dün (Bu) akşam başlayacak İsrail ziyareti arifesinde dün Dışişleri Bakanlığı’nda toplantı yapıldı. Tel Aviv’e gidecek olan Dışişleri ve Ticaret bakanları ve Savunma Bakanı Fotis Fotiu İsraillilerle görüşmelerin gündeminde olacak konuları ele aldı.”

Eşzamanlı çözüm senaryoları

Politis “Kriz, Doğalgaz ve Kıbrıs Sorunu” başlıklı haberinde Güney Kıbrıs’ın yaşamakta olduğu ciddi ekonomik krizin ortasında, Kıbrıs sorununun da eşzamanlı çözümü senaryolarının son günlerde artmakta olduğunu belirterek, New York Times’ın konuyla ilgili bir yayınına yer verdi.
New York Times’ın; ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Ankara-Tel Aviv eksenini yeniden oluşturma hedefiyle Türkiye ve İsrail arasındaki sürekli ziyaretleri ve BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın 23 Nisan’da Kıbrıs’a gelecek olmasının Güney Kıbrıs’ı öfkelendirmesi bağlamında, Kıbrıs sorununun çözüm zamanının geldiğini belirttiğini yazan gazete özetle şunları aktardı:
“Bu öfke Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis’in Downer’a karşı hoşnutsuzluk açıklamalarıyla, diğer partilerin açıklamalarıyla ve özellikle, Kıbrıs sorununda “a priori” hareketlilik olduğunu öğrenir öğrenmez bunu olumsuz gelişme algılayan bazı köşe yazarlarının yazılarıyla ifade edildi.
Bu olumsuz bilginin ve tepkilerin aksine Başkanlık Köşkü’nde, halen Benjamin Netanyahu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşmeleri yapan Nikos Anastasiadis durumu, kurmaylığıyla birlikte siyah-beyaz mantığından uzak incelemek zorunda.
Doğu Akdeniz ve Ortadoğu bölgesi ana karakterini mayalanmakta olan bir siyasi kayganlık oluşturuyor. Birleşik Devletler bu dönemde, özellikle Türkiye’yi kontrol etme çabasıyla, İsrail-Türkiye ilişkilerini yeniden canlandırma istikametinde hareket ediyor. Davutoğlu doktrininin, Ortadoğu’da bölgesel güç olması (İran, Mısır ve Suudi Araplar tepki gösteriyor) için çözüm olmayacağını anlayan Türkiye; ana maksadı, bypass edilemeyecek bir doğalgaz ve petrol enerji kavşağı haline gelmek olan B planına geçti.
Türkiye’nin Kuzey Irak’taki hareketleri ve İran’ın işbirliğinde yeni doğalgaz boru hatları kurmak için Kürt unsuruyla yoğunlaşmış işbirliği yeni şartlar yaratıyor. Bunlardan birincisi, Kuzey Irak’taki Kürtlerin bağımsızlaşması ve ikincisi, Türkiye-Kürtler ve İran’ın; Suriye sorununa çözüm getirmeyi ve İsrail’i daha da izole etmeyi gündeme getirecek işbirliği perspektifleridir.
John Kerry bölge ziyaretlerinde; Levantin doğalgazını Türkiye’ye, enerji projesine alternatif çözüm olarak sunarak Türkiye ve İsrail’in Suriye sorununun çözümündeki müşterek çıkarlarına işaret etmeyi amaçlıyor. Nabucco’nun yaşatılmasıyla Türkiye kanalının mümkün olan en iyi seçenek gören Amerikan petrol devleri der bu yönde bastırıyor. Kıbrıs ve Lübnan da aynı çerçeveye giriyor. Amerikalılar –herhangi bir baskı yaptıklarını şu ana kadar kabul etmeksizin- Doğu Akdeniz’deki olgulara ayrı ayrı değil bütünlüklü bakılması gerektiğini düşünüyorlar.”

“Arabuluculuk istedi”

Netanyahu-Anastasiadis görüşmesinde ikili ilişkiler, enerji olguları ve jeostratejik gelişmeler ve dengelerin ele alındığına işaret eden gazete özetle şunları vurguladı:
“Nikos Anastasiadis muhatabından Türkiye istikametinde konusunda yardım; yani, Türkiye’nin Kıbrıs MEB’indeki enerji parselleri konusunda Ankara’nın tonları düşürmesi ve aynı zamanda Kıbrıs sorunu müzakerelerin hemen yeniden başlaması yönündeki Türk baskılarının etkisiz hale getirilmesi için ABD Dışişleri Bakanı aracılığıyla arabuluculuk yapmasını istedi.”

Güvenlik ağı
Haberin “İsrail Terör Saldırıları Korkusuyla Robot Gemilerle Devriyeler” başlığıyla ayrılan bölümünde, İsrail medyasının son zamanlarda denizdeki doğalgaz altyapılarının tahkim edilmesi projesinden ve İsrail donanmasının bu iş için 700 milyon dolarlık savunma sistemi kurmayı planladığından söz ettiğini yazdı.
Habere göre İsrail’e yapılan tehditler arasında, depo ve platformlarına insansız bomba-gemilerle, uçaklarla, denizaltılarla ve hatta roket ve füzelerle (yatakların karaya mesafesi 15 kilometre ve bazı hallerde Gazze Şeridi’nden görülebilecek mesafededir) saldırlar da var. İsrail hükümeti 24 saat izleme yapmak için 4 civarında özel gemi, insansız uçak ve saldırıları engellemek için robot gemiler satın almayı planlıyor. Şu anda iki savaş gemisi İsrail’in kurduğu iki platformda devriye geziyor, 2013 sonunda ise sondaj noktaları ve platformlarının sayısı 18’e çıkacak.” TAK

Bu haber toplam 1547 defa okunmuştur