Dönüşümlü başkanlık kilitlendi

'Dönüşümlü başkanlık kilitlendi'

Eroğlu’nun, Hristofyas’ın önerisini kısmen kabul etmesi ile dönüşümlü başkanlığın "kilitlendiği" (prosedürün müktesebatı haline geldiği) haber verildi

A+A-

 

 

“Dönüşümlü başkanlık kilitlendi”

 

 

·        Dönüşümlü başkanlık prosedürün müktesebatı haline geldi

·        Eroğlu’nun tavrı Rum tarafını “sinirlendiriyor”

·        Downer Eylül’de dönmeyebilir

Kıbrıslı Türk Lider  Derviş Eroğlu’nun Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın önerisini kısmen kabul etmesi ile dönüşümlü başkanlığın “kilitlendiği” (prosedürün müktesebatı haline geldiği) haber verildi.
Fileleftheros haberi “Dönüşümlü Başkanlık Kilitlendi… Eroğlu’ndan Hristofyas’ın Önerisini ‘İlke Olarak’ Kabul Etme Hareketi… Ağırlıklı Oy Referanduma… Önceki gün Beş Buçuk Saat Görüştüler” başlık ve spotlarıyla yansıttı.
Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun genel ortamı değerlendirerek, Rum tarafının önerdiği gibi dönüşümlü başkanlığı kabul ettiğini ancak ağırlıklı oy meselesini açık bıraktığını yazan gazete haberi şu ifadelerle yansıttı:
“Bu meseleye (ağırlıklı oy) nasıl yaklaşıyor? (anlaşmadan) beş veya on yıl sonra kabul veya reddetmesi için halkın referandumuna sunulsun ve yürütme erki 4 yıla karşılık 1 yıl mantığıyla dönüşümlü işlesin.
Kıbrıs Rum tarafında, Türk tarafının bu görüşü; paket olarak sunulduğu için, Hristofyas’ın önerisinin reddedilmesi olarak görülüyorsa da bu görüş destek bulmuyor; Kıbrıs Türk tarafının ‘Rum tarafına doğru bir adım yaklaştığı’ şeklinde görülüyor. Dolayısıyla, Başkan Hristoflas önerisini geri çekmek istese bile (ki geri çekme yönünde hareket ettiği görünmüyor) Eroğlu’nun icraatları esasen; her iki taraf da kabul ettiği için bu fikri ‘prosedürün müktesebatı’ haline getiriyor.”

“YÖNETİM VE GÜÇ PAYLAŞIMI TAMAMLANACAK”

 

Gazete liderlerin yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde önceki gün 3’üncüsünü gerçekleştirdikleri, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın da katıldığı görüşmelerinin 5 buçuk saat sürdüğünü, önceki günkü görüşmenin bu kadar uzun sürmesi nedeniyle 5 Ağustos’taki görüşmede Yönetim ve Güç Paylaşımı Başlığı’nın görüşülmesinin tamamlanmasının muhtemel olduğuna işaret etti.
Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas görüşme sonrasında Rum Başkanlık Köşkü’nde dönüşünü bekleyen gazetecilerin; “bugünkü görüşme hakkında herhangi bir şey söylemek ister misiniz?” sorusuna tek kelime ile “hayır” yanıtı verdi.


EROĞLU’NUN TAVRI RUM TARAFINI “SİNİRLENDİRİYOR”

Politis “Eroğlu’nun Tavrını Sertleştirmesi Sinirlendiriyor” başlıklı haberinde 5 saati aşkın süre devam eden önceki günkü görüşmenin ardından Aleksander Downer’ın yaptığı açıklamaya yer verdi, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun ağırlıklı ve çapraz oy meselesini zamana yaymak istediğini savundu.
Gazete edindiği bilgilere dayanarak şunları yazdı:
“Kıbrıslı Türk lider Kıbrıslı Türk Başkan’ın başkanlık süresinin bir yıl kısaltılmasını, yetkilerin Bakanlar Kurulu’nda toplanmasını, Başkan ve Başkan Yardımcısı’nın veto hakları olmasını önerirken, ağırlıklı ve çapraz oy konusunu zamana yayarak aslında Dimitris Hristofyas ile Mehmet Ali Talat arasında uzlaşılanları reddediyor. Bu tavrı doğal olarak Kıbrıs Rum tarafını sinirlendiriyor. Şunu da belirtmek gerekir ki önceki günkü görüşme beş buçuk saat sürdü, tamamlanmasının ardından iki lider herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.”

“DOWNER EYLÜL’DE DÖNMEYEBİLİR”

Alithia “Uzatmaları Oynuyoruz” başlıklı haberinde BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’ın 5 Ağustos Cuma günkü görüşmenin ardından ülkesine gideceğini ve Ada’ya geri dönüp dönmeyeceğinin kesin olmadığını öne sürdü.

Bu iddiasını Downer’la yakın irtibatta olan kişilere dayandıran gazete Downer’ın TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından sonra; Rum yönetiminin değerlendirdiği gibi Erdoğan’ın halkla ilişkiler yapmadığını, gerçek politikalarını yansıttığı düşüncesiyle, özellikle kötümser göründüğünü savundu, özetle şunları yazdı:
“Bu olgularla, Downer’ın müzakerelere devam etmek için Eylül’de Ada’ya dönmek yerine Avustralya’da kalıp tatiline devam etmesi sürpriz olmayacak. İç siyasi krizle birlikte, şu anda hâkim olduğu görünen durgunluk havası nedeniyle çoğu yabancı diplomat, en azından önemli gelişmeler için tayin ettikleri zaman sınırını gözden geçirmeye başladı.
İlk başta Ekim ayını kesin zaman sınırı olarak görüyorken şimdi; müzakerelerin mümkün olduğunca fazla sonuç vermesi ve etkin bir müzakereye katkı koymadığını teslim ettikleri iç siyasi sahnenin netleşmesine bir fırsat vermek için zamanın uzatılabileceğinden söz etmeye başladılar.”

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 582 defa okunmuştur