1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ankara'da neler konuşuldu?
Ankarada neler konuşuldu?

Ankara'da neler konuşuldu?

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, dün gittiği Ankara temaslarını tamamlayarak yurda döndü.

A+A-

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, UBP’den ayrılarak Demokrat Parti’ye geçen 8 milletvekiliyle oluşturulan yeni iradenin halkın iradesini yansıtmadığını; bu nedenle yeni bir hükümet kurulmasının zor olacağını söyledi.

Küçük, “UBP’den ayrılan vekillerin ‘partiye ihanet ettiğini’; hükümetin düşürülmesindeki rollerinin Ankara’daki hükümet ve AK Parti tarafından yadırgandığını, hoş karşılanmadığını” belirtti.

İrsen Küçük, TDP ve DP-UG’nin erken seçimin, beklediklerinden de erken bir tarihte, 28 Temmuz’da yapılacak olmasıyla afalladığını savundu.

Küçük, “Devletin içinin boşaltıldığı, maaş ödenemeyecek duruma gelindiği” yönündeki iddialara ise, hükümetin düşmesinin ardından makamlarını kullanmadıklarını belirterek “İcraatlarımız ortadadır, açıktır, halkımıza veremeyeceğimiz hesabımız yoktur” sözleriyle yanıt verdi.

Hükümetin CTP, DP ve TDP’nin onay verdiği güvensizlik önergesiyle düşürülmesinin ardından dün Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetiyle Ankara’ya giden Küçük, temaslarını tamamlayarak bugün saat 11.15’te yurda döndü.

Başbakan Küçük’ü Ercan Havalimanı’nda Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Başbakanlık Müsteşarı Hüda Aksoy ve bazı öteki yetkililer karşıladı. Küçük, Ercan’dan şahsına ait özel araçla ayrıldı.

UYUMLU ÇALIŞMALAR İÇİN TEŞEKKÜR

Küçük, Ercan’da basına yaptığı açıklamasında, Ankara’daki ilk ziyaretini Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a yaptığını; 3 yıllık başbakanlığı döneminde Başbakan Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Atalay ve kabine üyeleriyle çok uyumlu çalışmalar yürüttüklerini ve Kıbrıs Türk halkı için olumlu kararlar alındığını söyledi.

Küçük, görevinin bu aşamasında Türkiye hükümeti yetkililerine Kıbrıs Türk halkı adına teşekkür etme gereği duyduğunu ve bu vesileyle Ankara’yı ziyaret ettiğini belirtti.

Dün akşamki yemekte Erdoğan ve Atalay’la bir araya geldiğini kaydeden Küçük, KKTC’ye verdikleri destek, altyapıların tamamlanmasına yaptıkları katkılar ve ülkeye 3 milyar 300 milyon liralık katkı sağlayacak 2013-2015 yıllarını kapsayan ekonomik program için kendilerine teşekkürlerini ilettiğini anlattı.

SU, YOL, ENERJİ

Türkiye’den KKTC’ye deniz altından borularla Şubat 2014’te gelecek yılda 75 milyon metreküplük su projesi yanında, ihalesine çıktıkları onlarca yol projesi, özellikle Lefkoşa çevre yolu, Güzelyurt-Lefke, Girne-Alsancak ve İskele-Bafra arasındaki çift şeritli yollar gibi büyük projelerin bu dönemde yapıldığını anlatan İrsen Küçük, kalkınmanın unsurlarının yol, su ve enerji olduğunu, hükümetleri döneminde bu alanlarda yatırımlar yapıldığını, suyun ardından enerjinin de geleceğini söyledi.

Başbakan Küçük, Ankara’daki görüşmelerinde, uyumlu çalıştıkları dönemin kritiğini yapma imkanı bulduğunu da ifade etti.

“HALA HÜKÜMET KURULAMADI... UBP UYUMLU...”

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, hükümetin düşürülmesinin ardından ülkede hâlâ bir hükümet kurulamadığını belirterek üç partinin bir araya geldiğini; UBP’nin de bu partilerin bir an önce hükümet kurabilmesi için her konuda uyumlu olduğunu söyledi.

“HALKIN İRADESİNİ YANSITMIYOR”

Küçük, özetle şöyle konuştu:

“Ama bir bakıyorum hala üç parti verdikleri demeçlere rağmen henüz hükümeti oluşturamadılar. Bu yapıya baktığımızda kolay bir oluşum olmayacağını söylemem gerekir çünkü özellikle UBP’de ayrılan, partiye ihanet eden 8 eski UBP’li milletvekilinin DP’ye geçişiyle oluşturulan yeni irade, halkın iradesini yansıtmıyor. 2009 seçimlerinin sonuçları bugün parlamentonun yapısında olmaması tabi ki sıkıntılar yaratıyor. Bu bugün hükümet kurulmasında bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir.

Seçim takviminin başladığı, seçim yasaklarının olduğu bir dönemde yeni hükümeti kurmanın, hükümeti bozan partilerin görevi olduğunu zaten söylemiştik. Ülkenin hükümetsiz kalmaması bakımından sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz.”

ÇAKICI’YA YANIT: “HASBELKADER 3 BAKANLIK İHSAN ETMİŞLER...”

İrsen Küçük, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’nın UBP’ye yönelik sözlerine de yanıt verdi.

Küçük, “Sayın Çakıcı, küçücük bir partiyle, hasbelkader uyuşmuş 3-3-4 sanki futbol takımı kurar gibi bir düzen içinde hükümet kuracaklar. Ve Çakıcı’ya da hasbelkader 3 bakanlık ihsan etmişler. O da bizim son günlerdeki icraatlarımızı Yunan ordusunun İzmir’den çıkışına benzetmiş. Halbuki Yunan ordusuna benzerlik Çakıcı’da ve partisinde vardır. Neden vardır? Gerek Çakıcı ve partisi, gerek Serdar Denktaş ve partisi afallamışlardır. Bizden ayrılan 8 kişi de afallamıştır. Çünkü UBP’nin bu kadar erken bir tarihte erken seçim önergesini Meclis’e verebileceğini beklemiyorlardı” dedi.

UBP’nin erken seçim için 21 Temmuz’u önerdiğini ancak CTP’nin de onayıyla 28 Temmuz’un belirlendiğini hatırlatan İrsen Küçük, “TDP Genel Başkanı Çakıcı ve DP Genel Başkanı Denktaş’ın da aynı psikolojik yapıda olduğunu, hem onlara, hem de UBP’den ayrılan 8 milletvekilinin yapısına baktığında tam bir ‘İzmir’i terk eden Yunan ordusu’ görünümünü, onların verdiğini” ifade etti.

“BİR AN ÖNCE BU PSİKOLOJİK TELAŞTAN KURTULUP SEÇİME HAZIRLANSIN”

Küçük, “Sayın Çakıcı’nın halet-i ruhiyesini bize yansıtması boşuna gayrettir. Temennim bir an önce bu psikolojik telaştan kurtulması ve gerek kendisini, gerek partisini seçime hazırlamasıdır” ifadelerini kullandı.

“8 ARKADAŞIN ROLÜ YADIRGANDI”

İrsen Küçük, hükümetin güvensizlik önergesiyle düşürülmesinin AK Parti ve Türkiye hükümeti tarafından nasıl karşılandığı sorusuna karşılık, “hükümetin kurulmasında yer alan ve güvenoyu veren 8 arkadaşlarının, parti içi olaylardan sonra, UBP’deki demokrasiyi hazmedemeyerek gerçekleştirdikleri bu operasyondaki rolünün yadırgandığını” söyledi.

UBP’de bir yıl içinde iki kez kurultaya gittiklerini; iki kez genel sekreter seçtiklerini belirten Küçük, bu grubun kendilerine genel sekreterlik görevi verilmediği için şahsını suçladığını kaydetti ve “Bu benim vereceğim bir makam değil. Makamların nasıl seçileceği UBP tüzüğünde bellidir” dedi.

“CUMHURBAŞKANI’NIN DA DESTEĞİ SÖZ KONUSUDUR”

ABD’ye gitmezden önce genel sekreter seçimi yapma sözü verdiğini ve sözünü de yerine getirdiğini kaydeden UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef genel sekreterliğe aday dahi göstermediler ama UBP’de demokrasiyi hazmedemeyen 8 kişi, partinin dışına çıkmıştır. Tabi ki bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı’nın da görebildiğim kadarıyla bir desteği söz konusudur. Zaten kurultayda da bu gruba büyük bir destek vermişti Sayın Cumhurbaşkanımız... Dolayısıyla bu 8 milletvekilinin UBP’ye yaptıkları bu ihanet ve Meclis’teki halk iradesinin bozulmasına neden olmaları tabi ki hoş karşılanmamaktadır.”

“HALKA VEREMEYECEĞİMİZ HESABIMIZ YOKTUR”

İrsen Küçük, “devletin içinin boşaltıldığı, maaş ödenemeyecek duruma gelindiği” yönündeki iddialarla ilgili yorumunun sorulması üzerine ise “Ben ve kabinem, rutin ve genel işlerin dışında hiçbir iş yapmış değiliz. Bir haftadır Başbakanlık’ı da, makamını da kullanmıyorum. Bir an önce yeni göreve gelecek arkadaşların gelip görevlerini almasını bekliyoruz. Öyle bir düşünce olsaydı Başbakanlık’ta ve bakanlıklarda oturmamız gerekirdi. İcraatlarımız ortadadır, açıktır, halkımıza veremeyeceğimiz hesabımız yoktur” diye konuştu.(tak)

Bu haber toplam 2696 defa okunmuştur