1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Afrodit 2 için motorlar çalıştı
Afrodit 2 için motorlar çalıştı

Afrodit 2 için motorlar çalıştı

Pamfort Sovereign adlı ultramodern sismografi gemisi pazartesi sabah erken saatlerde 12. Parselde olacak

A+A-

Güney Kıbrıs’ın, Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde bulunan ve Afrodit olarak adlandırılan 12’nci parseldeki doğrulama (teyit) sondajı çalışmalarının başlamasıyla ilgili olarak, “okun resmen yaydan çıktığı” yorumu yapıldı.

Haberi “Afrodit 2 için motorlar çalıştı” başlığıyla yayımlayan Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs Rum Yönetimi’nin uluslararası “Navarea III” kanunları aracılığıyla, denizcilere yönelik yayımladığı 245/2013 sayılı talimatla, 12’nci parselin büyük bir kısmını teşkil eden belirli bir bölgeyi, doğal gaz araştırmalarıyla ilgili faaliyetler için bağladığını duyurdu.
Esas olarak, Kıbrıs Rum kesimi için hidrokarbon yatakları konusunda yeni bir dönemin başlamakta olduğunu yazan gazete, bahse konu bölgenin bağlanmasının, Norveç şirketi PGS’ye ait “Pamfort Sovereign” adlı ultramodern sismografi gemisi tarafından, üç boyutlu sismik araştırmalar yapılmasıyla alakalı olduğunu kaydetti.

Pazartesi sabah erkenden 12. parselde

Geminin bu amaçla Kuzey Denizi’nden Kıbrıs Rum MEB’ine ulaşacağını haber veren gazete, geminin ilk sismik araştırmalara başlamak için, önümüzdeki Pazartesi sabahın erken saatlerinden itibaren 12’nci parsel bölgesinde olmasının beklendiğini kaydetti.

6 hafta sürecek

Sismik araştırmaların şu aşamada 6 hafta sürmesinin beklendiğini kaydeden gazete, bugünden itibaren 1 Ekim’e kadar 12’nci parseldeki “Afrodit 2” isimli teyit sondajında ENSCO 5006 adlı sondaj platformuna hizmet verecek İsrail’e kayıtlı “Noble Bell 412SP” helikopterinin de, dünden itibaren Limasol limanındaki EDT Offshore Heliservices helikopter üssünde hazır olduğunu bildirdi.
Ulaştırma Bakanı Tasos Mitsopulos ile Enerji ve Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotripis’in katılımıyla, bugün, doğal gaz yataklarıyla ilgili yoğun teknik çalışma ve operasyonlarla ilgili yeni bir turun başlayacağını kaydeden gazete, bu çerçevede, yeni Limasol limanında bulunan, EDT Oil & Gas Shorebase isimli, sondajın güvenliğiyle ilgili ultramodern çamur üretme tesisinin açılışının yapılacağını da ekledi. TAK

Bu haber toplam 1217 defa okunmuştur