20 Temmuz Mesajı

20 Temmuz Mesajı

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 20 Temmuz dolayısıyla mesaj yayımladı, işte Yorgancıoğlu’nun açıklamasının tam metni; 20 Temmuz Mesajı Yunan cuntasının 1974 yılının 15 Temmuzunda düzenlemiş olduğu Faşist darbe sonrasında 1960 ga

A+A-

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, 20 Temmuz dolayısıyla mesaj yayımladı, işte Yorgancıoğlu’nun açıklamasının tam metni;   

 

20 Temmuz Mesajı

 

Yunan cuntasının 1974 yılının 15 Temmuzunda düzenlemiş olduğu Faşist darbe sonrasında 1960 garanti andlaşmaları zemininde gerçekleşen 20 Temmuz Barış Harekatı üzerinden 37 yıl geçmiştir.

Bu geçen süreçte toplumsal varlığımız ve can güvenliğimiz teminet altına alınmış olması bizleri mutlu ederken ekonomik alanda arzulanan noktaya gelememiş olmamız,çözümsüzlük nedeni ile dünyadan tecrit bir konumda olmamız ve dünyanın saygın birer bireyleri konumuna henüz erişmemiz olmamız,bizleri büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir.

Kıbrıs sorununun çözümü için BM gözetiminde Liderlerin yürüttüğü görüşmelerin artık olumlu bir sonuç vermesi zamanı gelmiştir.

Çözümüm çerçevesi ise Sayın Mehmet Ali Talat ile Sayın Hristofyasın 23 Mayıs ile 1 Temmuz anlaşmaları ve Birleşmiş Milletler parametreleri olmalıdır. 7 Temmuz’da Cenevre’de liderlerin görüşme yöntem ve prensipleri konusunda varmış oldukları mutabakatlar, yeni dönem için umut verici bir gelişmedir. Tarafların yeni dönem görüşme sürecinde sorunun çözümü konusunda yapıcı davranmaları ve uzun yıllardan beridir süregelen Kıbrıs sorununu çözerek ülkemizde Türkiye ile Yunanistan halkları arasında ve bölgede işbirliği ve istikrara kapı açmaları en büyük dileğimizdir.

20 Temmuzu yeniden kutlarken gerek toplumlararası mücadele yıllarında gerekse 20 Temmuz harekatı sürecinde hayatlarını toplumsal varoluşumuz adına kaybeden tüm şehitlerimizi saygı ile anıyoruz.

 

Özkan Yorgancıoğlu

CTP-BG Genel Başkanı

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 825 defa okunmuştur