1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Kuaförler’den yeni saat düzenlemesine destek
‘Kuaförler’den yeni saat düzenlemesine destek

‘Kuaförler’den yeni saat düzenlemesine destek

Erkek Kuaförleri Birliği, Kuaförler Birliği ve Güzellik Uzmanları Birliği, hükümetin çalışma saatleriyle ilgili kararına destek belirtti.

A+A-

 

Erkek Kuaförleri Birliği, Kuaförler Birliği ve Güzellik Uzmanları Birliği, hükümetin çalışma saatleriyle ilgili kararına destek belirtti.

Üç Birlik bugün bu amaçla, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası’nda basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Oda Başkanı Hürrem Tulga, Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları Birliği ve Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği adına Başkan Mahmut Kanber ve KKTC Erkek Kuaförleri Birliği Başkanı Yenel Yıldız birer konuşma yaptı.

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Hürrem Tulga, ülkede çalışma saatleri açısından kaos yaşandığını belirterek, esnaf ve zanaatkarların ağırlıkla faaliyet gösterdiği sektörlerde bu kaosun daha da büyük sıkıntılara yol açtığını söyledi.

Özellikle aynı iş kolunda faaliyet gösteren işletmelerin açılış kapanış saatlerindeki farklılıkların yarattığı olumsuz sonuçlara işaret eden Tulga, kuaför, berber ve güzellik alanlarında yapılan düzenlemenin başlangıç olduğunu ve özellikle perakende sektörü için de düzenlemelerin şart olduğu görüşünü vurguladı.

Tulga, düzen getirilmesi için, dün olduğu gibi bundan böyle de mücadelelerini devam ettireceklerini ve bu çerçevede alınan karara destek verdiklerini söyledi.

KANBER

Kıbrıs Türk Güzellik Uzmanları Birliği ve Kıbrıs Türk Kuaförler Birliği adına konuşan Kuaförler Birliği Başkanı Mahmut Kanber ise, rekabet edebilmek için eşit gün - saat uygulamasının şart olduğunu belirterek, çalışma saatlerinin hükümet tarafından belirlenmesinin yurt dışından gelerek bu sektörde hizmet verecek olanlara da kılavuzluk edeceğini söyledi.Nüfus bazında dünya ortalamasına bakıldığında KKTC’de kuaförlerin sayısının 900’ü geçmemesi gerektiğini belirten Kanber, her meslek gibi kendilerinin de mesleklerine sahip çıkmak için uğraştıklarını ve bu nedenle de Kuaförler ve Güzellik uzmanları olarak alınan karara destek verdiklerini belirtti.

YILDIZ

KKTC Erkek Kuaförleri Birliği Başkanı Yenel Yıldız ise, geçmiş dönemlerde Birlik yetkililerinin çalışma saatlerinin düzenlenmesi için imza topladığını anımsatarak, “alınan kararın ardından, imzası bulunan arkadaşların basın önünde aksine açıklamalar yapmasına anlam veremiyorum” dedi.

Yıldız, çalışma saatlerinin düzenlenmesi talebiyle Gazimağusa’da 41, Girne’de 39 ve Lefkoşa’da 77 meslektaşının imza verdiğini anlatarak, konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar’ı ziyaret ederek talepte bulunduklarını ve mağduriyetlerini aktardıklarını söyledi.Yıldız, hükümetin çalışma saatleri ile ilgili karara teşekkür ederek, kendilerinin de birer ailesi ve dinlenme ihtiyacı olduğunu vurguladı.

(tak)

Bu haber toplam 1714 defa okunmuştur