‘EVANGELOS FLORAKİS’ DENİZ ÜSSÜ VE SİGORTANIN ÖNEMİ

‘EVANGELOS FLORAKİS’ DENİZ ÜSSÜ VE SİGORTANIN ÖNEMİ

Toplum içinde yaşayan insanların mal varlıkları ve yaşamı sayılamayacak kadar tehlikelerle karşı karşıyadır. İnsanlar, kazançlarının bir bölümünü tasarruf ederek meydana gelecek olayların, bu zararlarını gidermek için kullanmak isteyebilirler. Ancak mevcu

A+A-

Toplum içinde yaşayan insanların mal varlıkları ve yaşamı sayılamayacak kadar tehlikelerle karşı karşıyadır. İnsanlar, kazançlarının bir bölümünü tasarruf ederek meydana gelecek olayların, bu zararlarını gidermek için kullanmak isteyebilirler. Ancak mevcut tasarruf her zaman bu zararları karşılayamayabilir. Bu sonuca varan insan yani rizikoda taşıyamayacağı riskleri gören, bu riskleri ortadan kaldırmak veya azaltmak için sigorta teminatları vasıtasıyla transfer eder. Buna kısaca ‘’sigorta’’ denir. İnsan hayatında ve varlığının devamında, kurumların çalışmalarında meydana gelmesi muhtemel risklere karşı korumasız kalınmaması için en gerekli hizmet dalıdır. Sigorta, o ülke insanının katkıları ile ve sigorta şirketleri aracılığı ile oluşturulan birikimler toplamıdır. Sigorta faaliyetlerinde, insan, çevre ve risk faktörlerinin önemli bir yeri vardır. Riskin doğasındaki belirsizlik, bilgisizlik düzeyinde bir belirsizlik ise, belirsizliğin yönetilmesi de mümkün değildir. Bilgi yönetimi sayesinde risklerin yönetimi kolaylaşmaktadır. Risk toplumu olarak adlandırılan bilgi toplumu için gelecek bugüne dek yaşamadığımız, bilmediğimiz yeni riskleri içeren yoğun bir belirsizlik ortamı halindedir. Sigorta bir risk yönetim türüdür. Sigortacılığın temelinde, yaşam içinde gerçekleşebilecek sigortalanabilir risklerin tümünü güvence altına alarak sosyal ve de ekonomik hayatın istikrarlı ve huzurlu olmasını geleceğin bugünden şekillenmesini sağlamaktır. Ekonomik büyümenin olmazsa olmazıdır. İnsanca yaşam standardıdır.

SİGORTA,HAYATIN EN BÜYÜK  RİSK YÖNETİM ORGANİZASYONUDUR

Hayatın en büyük risk yönetim organizasyonudur. Risk Yönetimi amacıyla sigortalılardan toplanan primler, hasar ödeninceye kadar geçen bekleme süresi içerisinde oluşturulan fonlar, mali kurum kimliği kazandırır ve değerlendirilmesi şarttır. Bu yüzden sigorta kuruluşları dünya ekonomisinde birincil önemde mali kurumlardır. Küreselleşme ve değişim çalışmaları maalesef sektörümüze ulaşabilmiş değildir. Risk ölçümleri yapılamamaktadır, riskin maliyeti parasal olarak değerlendirilememekte, riskin yönetimi yasa veya yasalara uygun olmak zorundadır. Toplumumuzun değer yargılarına ters düşmemelidir. Riskler, yönetilmeli ancak yönetilmesi için istatistiki veriler ve aktüeryal metotlar işletilmelidir. Ancak o zaman sigortalanabilir hale gelir ve sigortalanabilir, güvence sağlanabilir.

1974 YILINDAN SONRA YAŞANAN EN BÜYÜK TRAJEDİ

Yukarıda belirtilen hususlar dikkate alınarak Limasol Bölgesinde ‘’Mari- Zigi’’ diye bilinen Evangelos Florakis Deniz Üssünde meydana gelen şiddetli patlama çok sayıda can ve mal kaybına neden olduğu görülmüştür. 12 kişi hayatını kaybetti, cesetler havada uçtu, çok sayıda yaralı olduğu biliniyor. Edinilen bilgiler yaklaşık 2 Milyar Euro hasarın meydana geldiği görülmektedir. Havaya  savrulan metal yığınlarının Limasol ve Lefkoşa bölgelerine kadar ulaştığı görüldüğünden olası hasarın boyutlarının  artması beklenmektedir. Larnaka Bölgesinde 240 evin büyük oranda hasarlandığı açıklanmıştır. Önümüzdeki günlerde hasarın boyutlarını ve de sonuçlarını daha net görebilmek mümkün olacaktır.  Bunun yanında Kuzey’de Kayalar köyünde çıkan yangının çok ciddi sonuçlar doğurabileceği bir şekilde ilerlediğini, bölgede çok sayıda ev ve işyerinin zarar görebileceğini yaşadık. Bunlar önemli meseleler. Nereden ve ne zaman çıkacağı belli olmayan riskler etrafımızda kol geziyor. Teknolojik sebepler ve diğer önceden hesap edilmeyen risklerle birleşince ülkemiz önemli risk bölgesinde. Konulara bu çerçevede, bilimsel olarak bakmak önem arzetmektedir. Sigorta Sektörü hızla toparlanmalı, seviyesini yükseltmelidir. Küçük işlerle, dar ve kısa gün kazançlarıyla geleceğe yürümek mümkün olmaz. Yoksa  bir gün hepimiz oturup ağlayacağız.              

 

 

 

 

Bu haber toplam 1724 defa okunmuştur