1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. “2. Gıbrızlı Kültür Sanat Festivali”
“2. Gıbrızlı Kültür Sanat Festivali”

“2. Gıbrızlı Kültür Sanat Festivali”

Gün boyu sürecek festivale birçok sanatsal ve kültürel etkinlik yapılacak

A+A-

Kıbrıs Türk kültürel ve sosyal yaşamına çıkıp, köydeki otantik yaşamın devam etmesi yönünde yaptığı çalışmalar yanında, sağlıklı yaşam konusunda da girişimleriyle tanınan Kalavaç Muhtarlığı, geçen yıl ilkinin düzenlediği “Gıbrızlı Kültür Sanat Festivali”nin ikincisini gerçekleştiriliyor.

21 Nisan Pazar günü düzenlenecek olan “2. Gıbrızlı Kültür Sanat Festivali”nde Kalavaç köyü bir çok etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Dünya Sanat Günü nedeniyle Değirmenlik Belediyesi ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla düzenlenecek etkinlik saat 10.00’da köy meydanında yapılacak konuşmalarla başlayacak.

Kıbrıslı ses sanatçıları yanında, tiyatrocuların da konserler ve çeşitli gösteriler sunacağı festivalde yazarlar, karikatüristler, şairler ve fotoğraf sanatçıların da kurulacak stantlarda eserlerini tanıtıp, sanatseverlerle buluşacaklar.

Değirmenlik Belediyesi Halk Dansları Ekibi, Kalavaç Köyü Halk Dansları Ekibi yanında, Güney Kıbrıs’tan gelecek olan Vasilica Larnaka Halk Dansları Ekii, ayrıca “Masterler KıbrıslıAğır Adamlar Halk Dansları Grubu da gösteri sunacak.

Festivale Gidecek olanlar köyde yaşayan insanların yapacağı Kıbrıs’a özgü yemekleri tatma ve çeşitli ürünleri satın alma şansına erişecek.

Köyde adeta bir müze durumdaki otantik evlerin de gezileceği festivalde, doğa yürüyüşü de yapılacak.

ÖMER MERAKLI

Kalavaç Muhtarı Ömer Meraklı festivalle ilgili olarak TAK’a yaptığı açıklamada, Kıbrıs kültürünün, örf ve adetlerinin en iyi şekilde yaşatıldığı köy olan Kalavaç’ın artık uluslararası alanda da adından söz ettirmeye başladığını belirterek, bundan duyduğu memnuniyeti dile getiri.

Bu nedenle Kalavaç muhtarlığı olarak bir çok bilimsel projeye de imza atmaya başladıklarını, bu konudaki çalışmalarını belli bir program çerçevesinde yürüttüklerini anlatan Muhtar Ömer Meraklı, geçtiğimiz yıl Dünya Sanat Günü nedeniyle düzenledikleri “Gıbrızlı Kültür Sanat Festivali”nin bu yıl ikincisini düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.

Festivalin , Değirmenlik Belediyesi, Yerel Değerleri Yaşatma Derneği, Turizm ve Folklor Araştırmaları Derneği (TUFAD) ve Avrupa Birliği Bitkisel Üretim Projesi’yle işbirliği içerisinde düzenleneceğini açıklayan Meraklı, “21 Nisan Pazar günü Kalavaç köyü orijinal yaşam şekli, otantik yiyecekler, el yapımı sele, sepet, sesta ve örgü işleri, çöp süpürge, dokumacılık sanatı ve daha bir çok Kıbrıs’a özgü değerleriyle misafirlerine her zaman olduğu gibi en iyi şekilde ev sahipliği yapacaktır” dedi.

Festivale Avrupa Birliği büyükelçileri ve yetkililerinin de katılacağına işaret eden Kalavaç Muhtarı Ömer Meraklı, “Tüm konuklarımıza gün boyu düzenleyeceğimiz bir birinden güzel etkinliklerle hafızalardan silinmeyecek bir festival yaşatmak istiyoruz. Muhtarlık olarak bundan önceki etkinliklerimizde sağladığımız başarı bu festivali düzenlememizde bize güç vermiştir. Katkı koyan herkese şimdiden teşekkür ederken, tüm Kıbrıs halkını da 21 Nisan’da Kalavaç’a bekliyoruz” şeklinde konuştu.

(tak)

Bu haber toplam 1367 defa okunmuştur