1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Zerdali, erik, kayısı ve karpuz ithaline yasak
Zerdali, erik, kayısı ve karpuz ithaline yasak

Zerdali, erik, kayısı ve karpuz ithaline yasak

Dünden itibaren zerdali, erik, kayısı gibi meyvelerin ithali durduruldu

A+A-

 

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu zerdali, erik, kayısı gibi meyvelerin ve karpuzun ithalinin durdurulduğunu açıkladı.
Amcaoğlu, dünden itibaren zerdali, erik, kayısı gibi meyvelerin ithalinin durdurulduğunu ifade ederek, geçtiğimiz yıl da üretimi döneminde zerdali ithalini durdurduklarını anımsattı.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Amcaoğlu, Esentepe Zerdali Üreticileri Birliği üyelerini kabulde yaptığı konuşmada, yerli üretimi destekleme yönünde adımlar attıklarını, söz konusu ürünlerin ve karpuzun ithalinin durdurulduğunu vurguladı.
Amcaoğlu, üreticinin ve tüketicinin haklarını koruyacak düzenlemeyi getirecek “Toptancı Hal Yasası”nın da gündemlerinde olduğunu ifade etti.
Meclis tatile girmeden yasanın çıkmasını umduğunu kaydeden Ali Çetin Amcaoğlu, yasayla fiyat belirleme konuları ile komisyoncuların üreticiden aldığı ürünlere uygulayacağı kıstasın belirleneceğini söyledi. Amcaoğlu, Su Projesi’nin hayata geçmesiyle Kuzey Kıbrıs’ta üretimin istenilen noktaya geleceğini de vurguladı. Bakanı ziyaretlerinde sıkıntılarını ve isteklerini dile getiren üreticiler ise, dolunun bölgelerinde hasara yol açtığı bilgisini vererek, zararlarının karşılanmasını istedi. Üreticiler, ithalat konusunda da değindi. (tak)

Bu haber toplam 2585 defa okunmuştur