1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yine suya BATTIK
Yine suya BATTIK

Yine suya BATTIK

Her yağmurda suya gömülen başkent Lefkoşa dün yine battı. Yollar kapandı, evleri su bastı, trafik aksadı

A+A-

Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nde birçok iş yerini su bastı. Dr. Fazıl Küçük Bulvarı, Taşkınköy’de Metropol Yolu ve trafik ışıklarının bulunduğu kavşak ile Girne Kapısı önündeki anayol sular altında kaldı, trafiğe kapatıldı.

Taşkınköy’de bazı evlere ve iş yerlerine su girdi. Dr.fazıl Küçük Bulvarı’nda bir araç suya battı, sahibi tarafından terk edildi. Sanayi ve Taşkınköy’de lagarlardan fışkıran lağım suları bölgelerde kötü kokuya neden oldu.

Tanju KONURALP


Ülkede üç gündür süren sağanak yağışlar, Lefkoşa’yı sular altında bıraktı. En yoğun yağmur Lefkoşa’da yağdı, metre kare başına 34 kg. yağış düştü.  Şiddetli yağmur sonrasında Lefkoşa yine sular altında kaldı. Şehrin genelinde birçok yol kapanırken, bazı evleri su bastı. Başta Sanayi Bölgesi, Girne Kapısı ve Taşkınköy bölgesi olmak üzere, birçok yerde saatlerce durmayan yağmur, hayatı felç etti, trafik aksadı.
Lefkoşa’nın belirli noktalarında tıkanan drenaj boruları sebebi ile yollar kapanırken; LTB ve itfaiye ekipleri alarm durumuna geçti. Birçok noktada yol açma çalışması yürüten LTB ve itfaiye ekipleri, gün boyu çalışmalarını sürdürdü.

Vatandaş manzaraları
Sağanak yağışların etkisini sert gösterdiği bölgelerde vatandaşlar, alışılagelmedik çözümler üretmek zorunda kaldı. Kimi vatandaş durak taburelerine çıkarken, kimileri ise yalın ayak suların içerisinden yürüdü.
Lefkoşa’da metre kareye 34 kg yağmur yağarken, Girne 17 kg, Güzelyurt, 2 kg, Mağusa 3 kg ve Koruçam 2 kg yağışa maruz kaldı.

***


Sanayi’de yollar kapalı

Sanayi bölgesinde bazı iş yerleri sular altında kalırken, birçok yolun su nedeni ile kapandığı görüldü. Kaymakamlığın yapmış olduğu çalışmalardan sonra su basmayacağı iddia edilen Doktoroğlu ise; yine sular altında kaldı. Dr. Fazıl Küçük Bulvarı’nın Lefkoşa-Mağusa istikameti polis ekiplerince geçişlere kapatıldı. Kapatılan anayol üzerinde Mercedes marka bir taksinin, sular altında kaldığı gözlemlendi. Aracın sahibi ise bölgeden ayrıldı. 

***

Altyapı çöktü

Girne Kapısı sağanak yağış nedeni ile nasibini alan bölgelerden birisi oldu. Lefkoşa Türk Lisesi önündeki anayol, sağanak yağış nedeni ile sular altında kaldı. Kullanılamaz hale gelen yolun açılması için itfaiye ekipleri, drenaj borularını açma çalışmaları yürüttü. Kaldırımların da sular altında kalması nedeni ile bölgeden geçen vatandaşlar, ayakkabılarını çıkarıp, suyun içinden geçmek zorunda kaldı. Bazı vatandaşlar ise otobüs duraklarında mahsur kaldı. Mücahitler Parkı, sağanak yağış nedeni ile girilemez bir hal aldı, göle döndü. Girne Kapısı’nda su seviyesi yarım metreyi buldu.

***


Yine aynı rezalet

Taşkınköy’de bulunan Metropol Yolu’nda, sağanak yağış nedeni trafik sorunları görüldü. Yol üzerinde bunan lagarların yağmur suyu ile taşmasından dolayı, bölge lağım kokularına maruz kaldı. Metropol Yolu’nun bittiği ışıklarda ise yol LTB ekiplerince kapatıldı. LTB ekipleri su altında kalan bölgede çalışmalar yürüttü.  Bölgede bulunan bazı evler, su baskınlarını önlemek amacı ile evlerinin girişlerine kum çuvalı yerleştirdi.  Bölgede özellikle metropol Yolu ve trafik ışıklarının bulunduğu kavşağın güney tarafı uzun süre trafiğe kapalı kaldı.

Mert Özdağ'dan Lefkoşa'dan manzaralar. Fotoğraflar için TIKLAYIN

Bu haber toplam 1511 defa okunmuştur