1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. YGS, yarın yapılacak
YGS, yarın yapılacak

YGS, yarın yapılacak

2013 Yükseköğretime Geçiş Sınavı ( YGS) 24 Mart Pazar günü yapılacak.

A+A-

Yüksek Öğrenim ve Dışilişkiler Dairesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), bu yıl YGS'ye başvuran aday sayısını 1 milyon 923 bin 33 olarak açıkladı. Adaylardan 71 bin 707’si ''Sadece Sınavsız Geçiş” hakkı için 2013- ÖSYS'ye başvuruda bulundu.

Ayrıca ÖSYM tarafından yapılacak sınavların güvenliğine ilişkin alınan tüm güvenlik önlemlerinin bu sınavda da aynen uygulanacağı bildirildi.
24 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek 2013 YGS sınavı için adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecek, adaylar sınav yeri bilgilerini ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek.
Türkiye’de 167 sınav merkezi ve KKTC’de gerçekleştirilecek 2013 YGS sınavına KKTC’de 3905 aday katılacak. Bu adaylardan 1283’ü 2012-2013 öğretim yılında Genel Liseler, Meslek Liseleri ve Özel Liseler’ in son sınıflarında öğrenim gören öğrencilerdir.
Saat 10:00’da başlayacak sınav tek oturumda gerçekleştirilecek ve 160 dakika sürecek. Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek. YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS‘ye girmeye hak kazanabilecek.
Adayların en geç saat 9.00’da sınava girecekleri Sınav Merkezinin önünde hazır bulunmaları ve sınava giriş belgeleri ile nüfus cüzdanı (Kimlik Kartı) veya geçerlilik süresi dolmamış pasaportlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
Adayların sınav binalarına, çanta, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük, bilezik, broş, metal para gibi metal içerikli eşyalarla; her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla, silah ve benzeri teçhizatla, kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kâğıdı, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlarla gelmemeleri gerekmektedir. Sözkonusu araç, gereç vb. eşyalarla sınava gelen adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacaklardır.
Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek, 2013 YGS sonuçları http://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecek.
(tak)

Bu haber toplam 1057 defa okunmuştur