1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Yeni uygulama yerinde ancak yetesiz"
Yeni uygulama yerinde ancak yetesiz

"Yeni uygulama yerinde ancak yetesiz"

Trafik Kazalarını Önleme Derneği,sadece kamera konarak tehlikenin nispeten iyileşmesine rağmen ortadan kalkmadığını belirtti.

A+A-

Trafik Kazalarını Önleme Derneği, Hamitköy- Haspolat arasındaki çift gidişli yola yeni konan “point to point” hız tespit kameraları ile yol boyunca hız kontrolü hedeflenerek doğru bir uygulamaya geçildiğini kaydetti.

Dernek Başkanı Mehmet Zeki Avcı yaptığı açıklamada, bu uygulama ile yolun sadece 20 metrelik mesafesinde değil tüm yolda sürat limitinin kontrol altına alınmış olacağını kaydederek, ancak bu yolun ölümlü kazalara altyapı olarak da davetiye çıkardığını, sadece kamera konarak tehlikenin nispeten iyileşmesine rağmen ortadan kalkmadığını belirtti.

Orta refüjün bariyersiz olmasının, karşı şeride geçmelere neden olduğunu, hem de kot farkından dolayı ölümlere davetiye çıkardığını ifade eden Avcı, “Orta refüjde bariyer olmaması nedeni ile ortada dikilen elektrik direklerine çarpan araçtaki ölüm hatırlarımızdadır” dedi.

2011 yılında bu yola döşenmeye başlanan bariyerlerin ani bir kararla durdurulduğunu söyleyen Avcı, “Hamitköy- Haspolat arasındaki çift gidişli yol, çökük bir yoldur ve acil olarak asfaltla kaplamalıdır, yol kenarlarındaki banketler asfalt hale getirilmelidir, yüksek kenarlara bariyer konmalıdır, gece kulübünden anayola dik çıkış verilmemelidir, gidiş geliş yollar arasındaki kot seviyesi nedeni ile orta refüj acilen bariyerlenmelidir” ifadelerini kullandı.

Avcı, hıza bağlı ölümlü kazaları önlemeyi hedefleyen kameraların, altyapının da güvenliği artırılarak desteklenmesi gerektiğini belirterek, beş ay önce alınan sekiz anayol devriye aracının hala depolarda bekletilmesinin ve yol güvenliğini artırmada kullanılmamasının da sorgulanması gerektiğini söyledi.

Avcı, “Mevcut yollarımızın altyapısı ve güvenlik standartları sorgulanarak Trafik Eylem Planı devreye sokulmalıdır” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur