1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Yeni kıbrıs Danışmanına onay verdik"
Yeni kıbrıs Danışmanına onay verdik

"Yeni kıbrıs Danışmanına onay verdik"

Özersay, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından ismi her iki tarafa da iletilmiş olan yeni Kıbrıs Özel Danışmanı’yla ilgili olarak Kıbrıs Türk tarafının onayını verdiğini açıkladı

A+A-

Kıbrıslı Türk Müzakereci Kudret Özersay, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri tarafından ismi her iki tarafa da iletilmiş olan yeni Kıbrıs Özel Danışmanı’yla ilgili olarak Kıbrıs Türk tarafının onayını verdiğini, ancak bu konuda Kıbrıs Rum tarafının henüz bir yanıt vermemiş olması nedeniyle ismin açıklanmasının diplomatik teamüllere uygun olmayacağını vurguladı.

Kıbrıs Rum basınında BM Genel Sekreteri’nin atanması muhtemel yeni Özel Danışmanı ile ilgili olarak çıkan haberler konusunda Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklamada bulunan Kudret Özersay,  böyle önemli bir konunun, Kıbrıs Rum tarafının yanıtının ne olduğu henüz açıklanmamışken Kıbrıs Rum basınına sızdırılmış olmasını ciddiyetsizlik olarak tanımladı. Özersay şöyle dedi:

“Kıbrıs Rum tarafı, önerilen yeni ismi bizim gibi kabul etse dahi Birleşmiş Milletler’in bu konudaki kuralları gereği bu yeni ismin BM Genel Sekreteri tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne sunulması ve bunun ardından bizzat Genel Sekreter tarafından açıklanması gerekir. Kısa bir süre önce BM Genel Sekreteri tarafından yeni bir Özel Danışman atanmasına ilişkin olarak Rum basınına yapılmış olan sızdırmaların olumsuz  sonuçlarını hep birlikte gözlemlemiştik. Şimdi Sayın Genel Sekreter’in inisiyatif alarak attığı bu yeni adımla ilgili olarak yine bir ciddiyetsizlik örneği sergileniyor olmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Tarafların bu tür süreçlerde hem diğer tarafın rızasına hem de Birleşmiş Milletler’e saygı göstermesi olmazsa olmazdır.”
(tak)

Bu haber toplam 1569 defa okunmuştur