1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yeni hastane için Temmuz’da Ankara’ya ziyaret…
Yeni hastane için Temmuz’da Ankara’ya ziyaret…

Yeni hastane için Temmuz’da Ankara’ya ziyaret…

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Lefkoşa’da yeni bir hastane için Temmuz ayında Ankara’yı ziyaret edeceğini söyledi.

A+A-

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Lefkoşa’da yeni bir hastane için Temmuz ayında Ankara’yı ziyaret edeceğini söyledi. Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Ramazan Bayramı vesilesiyle Girne Doktor Akçiçek Hastanesi’ni ziyaret etti.

Ziyaretinde basına yaptığı açıklamada Sucuoğlu, hemşirelik sınavlarının 1 Temmuz’da yapılacağını , geçer puanın 60 olacağını, geçmişte 100 kadrodan 37’sinin doldurulabildiğini söyledi.

Doktorlar için ise 14’Temmuz’da kadro açılacağını dile getiren Sucuoğlu, doktorların özlük haklarıyla ilgili yasal düzenlemenin Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmasının ardından yürürlüğe gireceğini kaydetti.

 

“9 KIBRISLI DOKTOR, YASANIN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİYLE ÜLKEYE GERİ DÖNMEK İÇİN BAŞVURDU”

Sucuoğlu,  Türkiye’de çalışan 9 Kıbrıslı doktorun, yasanın yürürlüğe girmesiyle ülkeye geri dönmek için başvurduğunu da belirtti.

 

YASAL DÜZENLEMELER

Sucuoğlu, Döner  Sermaye Yasasının Meclisten geçtiğini, özel hastaneleri düzenleyen yasal düzenlemenin bugün Meclise sevk edildiğini, Hasta Hakları Yasasıyla ilgili düzenlemenin ise Kıbrıs Türk Tabipler Birliğiyle  yapılacak görüşmenin ardından Bakanlar Kuruluna ardından da Meclis’e sevk edileceğini, Meclis Komitesinde tamamlanmak üzere olan  tabiplerle ilgili yasa değişikliğini de yaz  aylarında Meclise sevk etmeyi  planladıklarını söyledi.

 

GENEL SAĞLIK SİGORTASI

Genel Sağlık Sigortasıyla ilgili çalışmaları tamamlayarak ilgili diğer bakanlıklara  sevk ettiklerini belirten Sucuoğlu, bu yasayı Ekim- Kasım aylarında  onaylayarak, Sağlık  Reformunu tamamlamayı hedeflediklerini  kaydetti.

 

“GİRNE’YE BÜYÜK BİR HASTANE”

Her geçen gün gelişen ve nüfusu artan Girne’de  yeni ve daha büyük bir hastaneye ihtiyaç olduğuna işaret eden Sucuoğlu, çevreyolu üzerinde devletin bir arazisini alacaklarını anlattı.

Girne Akçiçek hastanesinde kapasiteyi arttırmak için yeni bir kat çıkılacağını da belirten Sucuoğlu , Güzelyurt yeni devlet  hastanesinin inşasının hızla devam ettiğini, Karpaz Pamuklu’da inşa edilecek 35 yataklı hastanenin  de projesini tamamlayarak en kısa sürede ihaleye çıkmak istediklerini ifade etti.

 

“LEFKOŞA’DA HASTANE İÇİN TEMMUZ’DA ANKARAYA ZİYARET VAR”

Lefkoşa’da yapılacak 800 yataklı hastaneyle ilgili Temmuz ayında Ankara’yı ziyaret edeceklerini belirten Sucuoğlu, mali  boyutu çok yüksek  olan bu projeye Ankara’dan destek aldıklarını ifade etti ve “ Bazı yasaların geçmesi gerekiyordu. Üzerimize  düşeni yerine getirdik” dedi.

 

Bu haber toplam 1466 defa okunmuştur