1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Vekiller sordu, bakanlar yanıtladı
Vekiller sordu, bakanlar yanıtladı

Vekiller sordu, bakanlar yanıtladı

Ercan ihalesini kazanan şirketin de yükümlülüğünü yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Taçoy, şirketle bağlantıya geçerek şartnameye uyması gerektiğini belirttiklerini kaydetti.

A+A-

Meclis Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde milletvekilleri çeşitli konularda görüş belirtti, öneri ve eleştirilerde bulundu; ilgili bakanlar da yanıtladı.

Meclis Genel Kurul’unda ilk gündem dışı konuşmayı, UBP Genel Sekreteri Sunat Atun, ekonomik konularda yaptı.

Ülkede bütün sektörlerin sorunlarla boğuştuğunu savunan Atun, hükümetin icraatlarının bulunduğu kitapçığın milletvekillerine dağıtılmasını istedi.

Hükümet programında yer alanların hiçbiri için bir şey yapılmadığını ileri süren Atun, hükümetten çelişkili açıklamalar çıkmakta olduğunu da savundu.

Elektrik Kurumu ile ilgili verdikleri soruya aldıkları yanıtın, kurumun batırıldığını gösterdiğini savunan Atun, kurumun borcunun 345 milyon TL olduğunu, UBP’den sonra 100 milyon TL arttığının görüldüğünü söyledi.

Atun, kurumun alacaklarının ise 200 milyon TL artış gösterdiğini; bunu, hükümetten alınan cevaptan söylemekte olduğunu kaydetti.

Atun, “Bu hükümet morga gitti artık” dedi.

SANER

UBP Milletvekili Hamza Ersan Saner, özelleştirmeler ile ilgili söz aldı.

Saner, CTP-BG özelleştirmeye karşı görünse de iktidarlarında GSM operatörü ve CAS örneklerinde olduğu gibi “özelleştirmelerin dik alasını” yaptığını savundu.

DP-UG’nin Ercan ihalesini iptal edeceğini söyleyerek iktidara geldiğini ancak hiçbir şey yapmadığını savunan Saner, “Şimdi aspir ekmekle uğraşıyorlar” dedi.


Ercan’da mevcut pistin uzatılarak dünyanın en büyük pistlerinden biri olacağını, apronun uzatılacağını anlatan Saner, “Bu ihale bizim için çok önemli. Ercan ilk yapılan uluslararası ihalelerden biri ve tamamlanması önemli” dedi.

Saner, konunun takipçisi olacaklarını, ya gerekenlerin yapılması ya da iptal edilecekse iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

TAÇOY

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Ercan Havaalanı’nın 24 aydır ihaleyi kazanan firmanın kullanımında olduğunu belirterek, yapılması gerekenlerin yapıldığını, 2014 çıkmadan Beyköy’de yapılacak tesisilerin de yapılmaya başlanacağını kaydetti.

Ortada iki proje olduğunu, birinin Ercan Projesi olduğunu, diğerinin de devletin verdiği söz olan askerden boşalacak yere tesis yapmak olduğunu anlatan Taçoy, devletin yükümlülüğü olanın yapılması konusunun hükümette konuşulduğunu söyledi.

Ercan ihalesini kazanan şirketin de yükümlülüğünü yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Taçoy, şirketle bağlantıya geçerek şartnameye uyması gerektiğini belirttiklerini kaydetti.

İhale şartnamesinde pürüzler olduğunu, bunların giderilmesi için de çalışmalar yapmakta olduklarını kaydeden Taçoy, bu ay sonu firmayla görüşeceklerini ifade ederek, “Biz, bize bırakılan sorumluluğun takipçisiyiz” dedi.

Pist konusunun da ayrı bir olay olduğunu belirten Taçoy, önümüzdeki günlerde bunların hepsinin konuşulacağını söyledi.

SANER

Tekrar söz alan Hamza Ersan Saner, ihalenin iptal edilmeyeceğini öğrenmekten mutlu olduklarını belirterek, “Anlaşılan Serdar Bey söylediklerinden caydı” ifadesini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU

UBP Milletvekili Nazım Çavuşoğlu da, hükümetin genel durumu konusunda söz aldı.

Basında yer alan, hayvancıların iflasın eşiğinde olduğu şeklindeki habere dikkat çeken Çavuşoğlu, üreticilere alacağının verilmemesi halinde girdilerini nasıl karşılayacağını sordu.

Eski KTHY çalışanları ve ETİ çalışanlarının sorunlarına da değinen Çavuşoğlu, hükümetin durumunu görmek için bu sektörlerin feryatlarına bakmanın yeterli olduğunu söyledi.


BEROVA

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova da söz alarak, geçici öğretmenlik konusuna değinmek istediğini belirterek, geçici öğretmenliğin kamudaki geçicilikle aynı olmadığını söyledi.

Geçici öğretmenler konusunda çalışmaları olduğunu belirten Berova, yeni bütçe yılı ile, eksik olan öğretmenlerin kadrolu alımı yapılacağını kaydetti.

Berova, geçici öğretmenler için de, bölgeye yakın olanların seçilmesi yoluna gidileceğini söyledi.

GÜLLE

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, sağlık alanında özellikle Karpaz bölgesinin arzu edilen ilgiyi görmediğini söyledi.

Bölgede yeni bir sağlık merkezi yapılacağını, bu konuda ihaleye çıkılacağını ifade eden Gülle, yerinde sağlık hizmeti de başlattıklarını kaydetti.

Belediyelerle işbirliği halinde, sorunu olan kronik hasta bulunan evlere sağlık hizmeti verilmekte olduğunu ifade eden Gülle, bunun geliştirilerek devam ettirileceğini söyledi.

CTP-BG Milletvekili Armağan Candan’ın yerinden, Cengiz Topel Hastanesi ile ilgili sorusuna cevap veren Gülle, Karpaz ve İskele’den özel ilgi alanı olarak bahsederken, Güzelyurt ilçesini de aynı gördüklerini söyledi.

O bölgedeki sağlık hizmetlerinin sağlık ihtiyacını karşılamaya yetmediğini kaydeden Gülle, Cengiz Topel Hastanesi’nin kapatılmasına veya etkinliğinin kısıtlanmasına yönelik bir düşünceleri olmadığını söyledi.

Gülle, TDP Milletvekili Zeki Çeler’in bir sorusu üzerine, mesai saati dışında kamu görevlisi veya sigortalı olanlardan ücret alınmadığını söyledi.

ÇAVUŞOĞLU

Tekrar söz alan Nazım Çavuşoğlu, hükümetin geçici öğretmenleri sıralama sınavı ile almadığını savundu.

ANGOLEMLİ

TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de söz alarak, TDP olarak Cengiz Topel Hastanesi’nin kapatılmasına karşı olduklarını söyledi.

SUCUOĞLU

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, mali konularda söz alarak güncel konuşma yaptı.
MR çekimi için randevuların mart ayına verilmekte olduğunu, bu konuda bilgi istediklerini söyleyen Sucuoğlu, en yoğun acil servis Lefkoşa’da olmasına rağmen tek acil uzmanının Girne’de olmasının nedenini sordu.

OĞUZ

UBP Milletvekili Dursun Oğuz da tarım konusunda söz aldı.
Devletin tıkanmış durumda olduğunu belirten Oğuz, Ersın Paşa Mahallesi’nin muhtarının mührü olmadığını, yetkisiz olduğunu söyledi.

TÖRE

UBP Milletvekili Zorlu Töre de, ulusal mücadele ve KKTC’nin kuruluşu konusunda söz aldı.

TATAR

UBP Milletvekili Ersin Tatar da, ekonomik sorunlarla ilgili güncel konuşma yaptı.
2015 bütçe görüşmelerinin başladığını hatırlatan Tatar, Maliye Bakanı ve komite başkanının sürdürülebilir bir ekonomik yapıdan bahsetmesine rağmen bütçe açığının artmakta olduğunu söyledi.

SENNAROĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Önder Sennaroğlu da yanıt konuşmasında, tarımda sıkıntının çok olduğunu, ancak bu sıkıntıların tümünü devletin gideremeyeceğini ifade etti.

Sennaroğlu, önemli olanın sıkıntıları  bir düzeyde giderip üreticiyi bir sonraki yıla taşımak olduğunu söyledi.
Hayvan üreticisinin süt bedellerini alamadığının doğru olmadığını belirten Sennaroğlu, partisinin daha önceki iktidarında bıraktığı süt sistemini anlattı.
İthalatçının süt ödeme süresini 15 gün uzatırken üreticinin de ödenme süresinin 15 gün aksadığını belirten Sennaroğlu, bunun 2009-2013 hükümetinin neden olduğu bir aksama olduğunu söyledi.

Ödeneklerin sıkıntıya girdiği ve bazı imalatçıların zorda olması nedeniyle ödeme yapamadığını anlatan Sennaroğlu, 5 kasım ödemesinin aksilik olmaması halinde en geç pazartesi yapılacağını, 20’sindeki ödemenin de gününde  olacağını söyledi.

Süt bedellerinin gününde düzenli olarak ödenmesi için çalışma yaptıklarını da söyleyen Sennaroğlu, küçükbaş hayvan üretiminin yüzde 50’lere gelmesi gerektiğini, bu nedenle büyükbaşa sınırlama getireceklerini ifade etti.

Kuraklık paralarının yüzde 50’sinin ödendiğini belirten Sennaroğlu, geriye kalanın da haftaya ödeneceğini kaydetti.

KIB-TEK’de hükümetin atadığı Yönetim Kurulu bulunduğunu söyleyen Sennaroğlu, “Fiili olarak kurum özerktir” ifadesini kullandı.
Sennaroğlu, “Jeneratörlerin ihalesiz alındığı, led ampül gibi konularda yasadışılık olduğu iddiası varsa Sayıştay, Başsavcılık denetlesin” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 1679 defa okunmuştur