1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Vatandaş tavuk almaktan korkuyor”
“Vatandaş tavuk almaktan korkuyor”

“Vatandaş tavuk almaktan korkuyor”

Sennaroğlu, vatandaşların artık tavuk almaktan bile korktuğunu, tavuk konusuyla ilgili hükümetin bir açıklama yaptığını, ancak kimsenin inanmadığını söyledi

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nı görüşüyor. Milletvekilleri, konuşmalarında gıda güvenliği konuları üzerinde durdu.


Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkanı UBP Milletvekili Afet Özcafer, Meclis Genel Kurulu’na, Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK) 2013 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’na ilişkin raporu okudu ve tasarının oy çokluğu ile kabul edildiğini kaydetti.

YORGANCIOĞLU: “HÜKÜMET SÖZÜNÜ DİNLEYECEK ADAMLAR İSTİYOR”

CTP-BG Genel Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu tüzük hakkında konuşmak üzere söz aldı. Yorgancıoğlu, ilk olarak Meclis Genel Kurulu’nun bugün ikinci denemesinde toplanabilmesine değinerek, Başbakan İrsen Küçük’ün nisabın sağlanması için konunun üzerine düşmesi gerektiğini kaydetti.
Hükümeti ve devlet dairelerindeki uygulamalarını eleştiren Yorgancıoğlu, Yeşilköy Kooperatifi’nde yapılmak istenen görev değişikliklerini doğru bulmadığını söyledi ve hükümete suçlamalar yöneltti.
Bütün kooperatiflerin esas sahiplerine devredilmesi gerekirken, hükümetin “sözünü dinleyecek adamları” oraların başına koymak istediğini söyleyen Yorgancıoğlu, hükümeti bundan vazgeçmeye çağırdı.
SENNAROĞLU: “KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLEN, ÖZERK BİR YAPI”
CTP-BG İskele Milletvekili Önder Sennaroğlu da, TÜK’ün kapatılması veya özelleştirilmesi konusunda karşı görüşleri olduğunu ifade ederek, tarım politikalarına ilişkin borsanın sürekli izlenmesi gerektiğini kaydetti.
TÜK’ün altyapısının geliştirilmesi, kendi ayakları üzerinde durabilen, özerk ve rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması gerektiğini ifade eden Sennaroğlu, TÜK’ün sağlıklı bir yapıya kavuşturulması gerektiğini vurguladı.
Ancak hükümetin bu yönde bir adım atmadığını ve herhangi bir tarım politikasının olmadığını iddia eden Sennaroğlu, tarım sektörünün büyük bir kaos ve yıkım içinde olduğunu ileri sürdü.
Arpalarda hastalık bulunduğunu, ülkede tohum, sap, saman ihtiyacı olacağını, ancak balyaların Türkiye’ye gönderildiğini ifade eden Sennaroğlu, ülkede bunların sıkıntılarının yaşanacağını, bu konuda hükümeti uyardığını ifade ederek, tedbir almaya çağırdı. 

Sennaroğlu, konuşması sırasında Tarım Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ile de kısa süreli tartışma yaşadı ve bakanlığın üreticiye sadece “nasihatte” bulunduğunu, icraatı olmadığını savundu.

Ülkede kuraklıkla ilgili destek veya teşvikin sözünün edilmediğini ifade eden Sennaroğlu, bakanlık ve hükümetten artık “çalışmalarımız sürüyor” değil, aldığı tedbirleri söylemesini ve “bunu yaptık” demesini beklediklerini vurguladı.
Narenciyede geriye gidildiğini, üreticilerin artık ağaçlarını sulamadığını, üreticiye ayrılan desteğin üreticiye ulaşmadığını ve narenciye sektörünün gerilemeye devam ettiğini savunan Sennaroğlu, sıkıntıların çözümünün ancak devletin üreticinin yanında olmasıyla çözülebileceğini, ancak üreticinin ve halkın artık hükümetin sözlerine inancının kalmadığını öne sürdü.

“VATANDAŞ TAVUK ALMAKTAN KORKUYOR”

Sennaroğlu, vatandaşların artık tavuk almaktan bile korktuğunu, tavuk konusuyla ilgili hükümetin bir açıklama yaptığını, ancak kimsenin inanmadığını söyledi. Bu konuda bir bilgisinin olmadığını, sadece insanların endişeli olduğunu dile getirdiğini ifade eden Sennaroğlu, bu konuda ciddi araştırmalar yapılmasını ve kamuoyunun bilgilendirilmesini istedi.
Hükümetin “garip” uygulamaları olduğunu savunan Sennaroğlu, ülkede 6 un fabrikası olduğunu, ancak TÜK’ün dışarıdan un ithal ettiğine, et ithalatına izin verildiğine, ancak tavuk eti ithalatına izin verilmediğine dikkat çekti ve bunu anlamakta zorlandığını kaydetti. Sennaroğlu, zeytinyağı üreticisinin de “perişan” olduğunu, stoklarının durduğunu ifade etti.

ALBAYRAK: “ETİ BİNALARI MÜZE İÇİN KULLANILABİLİR”

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak da, TÜK’te çalışmaların üreticiyi memnun edecek şekilde, daha iyi yapılması gerektiğini, tavuk konusunda gerekli denetim ve açıklamaların yapılması gerektiğini ifade etti.
Albayrak, ETİ binalarının, Kıbrıs’ta eksikliği hissedilen müzeler için kullanılabileceğini dile getirdi.
Kıbrıs Türk Petrolleri’ne de değinen Albayrak, burada kapasite artırımına yönelik bir çalışma olduğunu, ancak Kalecik bölgesinde eski eserlerin bulunduğunu ve ÇED raporunun olmadığını ifade etti.

ADEM DE YEŞİLKÖY KOOPERATİFİ’NDE YAŞANANLARI ELEŞTİRDİ

CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Sonay Adem, TÜK bütçesinin görüşüldüğünü, Sennaroğlu’nun yaptığı açıklamaların partisi açısından önem taşıdığını ve görüşlerini aktardığını ifade etti.
Kendisinin de bazı konulara değinmek istediğini, o yüzden söz aldığını belirten Adem, toplum olarak “insanları kolay harcadıklarını” savunarak, Yeşilköy Kooperatifi’nde, tüm bölge halkının itirazına rağmen hükümetin kendi istediği kişiyi atamaya çalıştığını söyledi.
Adem, bu konuda Başbakan İrsen Küçük ile de yüz yüze görüştüğünü ifade ederek, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun da bu görüşmede olduğunu ve bu konunun düzeltileceğini söylediğini dile getirdi. Konuyla ilgili eleştiriler yapan Adem, bu sorunun çözülmesini istedi.
Adem, tavuk sektöründe de Tarım Bakanlığı’nın gerekli araştırmaları yapması ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini kaydetti.

“TAVUKTA TEDİRGİNLİK YAŞANIYOR”

Ülkede yurttaşın artık devlete yabancılaştığını söyleyen Adem, büyük bir tedirginlik yaşandığını, tavuk konusunda da bunun böyle olduğunu ifade ederek, piyasada hormonun yaygın şekilde kullanıldığını, insanların da kanser olduğunu ifade etti.

ÇAKICI: “ÇOCUK KANSERLERİ PATLADI”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, TÜK Bütçesi görüşülürken tarımla ilgili diğer konulara da değindiklerini, bu çerçevede doktorlarla yaptığı görüşmelerde çocuk kanserinin “patladığını” duyduğunu ifade ederek, çocuk kanserinin, denetimsiz gıdalar ve çevre kirliliğinden kaynaklandığını savundu.

“ZEYTİNYAĞI ELDE KALDI”

Zeytin üreticilerinin zeytinyağlarının elinde kaldığını, zeytinden birçok kişinin ekmek kazandığını, ancak zor durumda olduklarını, harnup ağaçlarının bakımının yapılmadığını, patates üreticilerinin zor durumda olduğunu, üreticilerin pazarlama ile ilgili durumun ne olduğunu bilmediğini ifade eden Çakıcı, patates üreticilerinin, paketleme, fiyat ve pazarlama konusunda bilgilendirilmesini istedi.
Türkiye’den gelecek su konusunda hazırlıkların ve son durumun ne olduğu konusunda bilgilendirme de isteyen Çakıcı, tekelciliğin üzerine gidilmesi gerektiğini, ülkede hayvan kaçakçılığının sürdüğünü, hükümetin önlem alması gerektiğini kaydetti. (tak)

Bu haber toplam 1241 defa okunmuştur