1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Uzun bir aradan sonra hem hükümet hem de muhalefet katıldı:  Meclis toplandı
Uzun bir aradan sonra hem hükümet hem de muhalefet katıldı:  Meclis toplandı

Uzun bir aradan sonra hem hükümet hem de muhalefet katıldı:  Meclis toplandı

Çiftçilerin uzun bir süredir ödemelerle ilgili beklediği "Genel Tarım Sigortası Fonu 2021 Yılı Bütçe Yasa Tasarısı" hem muhalefet hem de hükümet vekillerinin desteğiyle oybirliğiyle onaylandı.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi uzun bir aranın ardından hem hükümet hem de muhalefetin katılımı ile açıldı.

Meclis toplantısına Başbakan Ersan Saner dahil olmak üzere parti başkanlarının da katıldığı görüldü.

Meclis’te Ersan Saner Hükümeti’nin istifası okundu.

Çiftçilere müjde: "Genel Tarım Sigortası Fonu"  muhalefet desteğiyle onaylandı

Konuşmaların ardından çiftçilerin uzun bir süredir ödemelerle ilgili beklediği "Genel Tarım Sigortası Fonu 2021 Yılı Bütçe Yasa Tasarısı" hem muhalefet hem de hükümet vekillerinin desteğiyle oybirliğiyle onaylandı.

Oylamada 39 kabul oyu kullanıldı, 9 milletvekili salonda yer almadı.

Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı konuşuluyor

"Genel Tarım Sigortası Fonu 2021 Yılı Bütçe Yasa Tasarısı"nın onaylanmasının ardından Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı konuşulmaya başlandı.

Konuyla ilgili söz alan TDP Milletvekili Cemal Özyiğit, ülkeye giriş çıkışlara ilişkin kontrolsüz ve denetimsiz olduğunu anlatarak, “Cebinde 50 TL olan ülkeye girebiliyor” dedi.

Ülkede doğup büyüyen birçok çocuğun hala vatandaş yapılmadığını, buna karşın düzenli iş ilişkileri için, iş için gidiş gelişleri olan kişilerin vatandaş yapıldığını anlatan Özyiğit, “Hiçbir ülkede nüfustan fazla vatandaşlık verilmez” dedi. Özyiğit, yakın ülkelerden bazı örnekler verdi.

Doğuş Derya: “Gelen Türk giden Türk değil, gelen emekçi, giden de emekçidir”

Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komite üyesi CTP Milletvekili Doğuş Derya da konuyla ilgili söz alarak, “Hükümet bitse de insanların hayatını, çevreyi değiştirecek işler yapmaya devam ediyor. Bu kadar kirlenen siyaset, hukuk dışılığı normal hale getirip buna boyun eğmemizi bekliyorlar. Bu çalışma da böyle bir meseledir. Konuyla ilgili hayır oyu kullanacağız.” dedi.

Çalışmayla ilgili hayır oyu kullanmalarının sebeplerine değinen Derya, özetle şöyle devam etti:

“Yabancı iş gücü yatırımı olmadan ülkeye getirildiği ve suiistimal edilen bir ülkede bu insanların hakkını savunacağız. Yabancı iş gücüne örgütlenme a-hakkı verilmeyecek, yabancı işçiler ülkedeki yasal haklarıyla ilgili bilgi alamayacak, işçi kaçağa düştüğünde de muhaceret affı çıkarıp ödeyip gelebilecek. Böyle bir dünya yok. İnsanların sömürülmesine karşı olduğumuz için, ayrımcılık politikası yapıldı. Artık toplumsal mutabakatla bunlara çözüm üretilmeli. Yabancı işgücüne gerekli hizmetleri veremeyeceksek, su, enerji açığı gibi konular yaratacaksak, ekmek parası için gelenleri sömüreceksek, kendi nüfus kontrolümüzü insan onuruna yakışır şekilde yapmayacaksak bunun anlamı yok. Bu ülkede artık muhaceret affı olmamalı.  

Gelen Türk giden Türk değil, gelen emekçi, giden de emekçidir. Böyle bir şey yok. Artık toplumsal mutabakata oluşturup kalkınma planı oluşturulmalı. Öngörülerimiz ortaya konmalı. Ülke artık Bakanlar Kurulu’ndaki Milletvekillerinin iki dudağı arasında kalmamalı. Topluma yalan söyleyip ayarlarıyla oynanamamalı, 3 gün daha koltukta kalmak için bunu yapmamalıyız. Bizi çok tehlikeli günler bekliyor. Bu verilen vatandaşlıklar seçimleri ve ülke geleceğini de etkileyecek.

Türkçe bilen yabancı iş gücüne seslenen Derya, “Sizi istismar etmelerine izin vermeyin” dedi.

Özdenefe: “Artık bu ülkenin aflara karnı tok”

Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nı işaret eden CTP Milletvekili Fazilet Özdenefe, “Af yasasıyla ilgili konuşmak istiyorum, artık bu ülkenin aflara karnı tok” dedi.

Özdenefe, birçok hükümet vekilinin Meclis’te olmamasını, Eğitim Bkaanı Olgun Amcaoğlu’nun Meclis’ten ayrıldığı sırada eleştirdi. Amcaoğlu’nun “Sizin emrinizde değilim” yanıtına karşın Özdenefe; “Halkın emrindesiniz” dedi.

 Özdenefe, Meclis’te bulunan Erhan Arıklı’ya hitaben, “Avukatlık mesleğini bu şekilde dilinize dolamınızı da şiddetle eleştirim” şeklinde konuştu.

Salonu terk eden UBP’li vekilleri eleştiren Özdenefe, “Hükümet düştü diyerek dünya kadar hukuksuz iş yaparsanız, biz de tüm bu hukuksuzlukları iptal edeceğiz” dedi.

Yasal hakkı olmasına rağmen vatandaşlık alamayan, buna karşın yasa dışı birçok vatandaşlık dağıtıldığını belirten Özdenefe, değişiklik yasa tasarısıyla ilgili bazı eleştirilerde bulundu.

 

Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
Etiketler :