1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ürkütücü tablo!
Ürkütücü tablo!

Ürkütücü tablo!

2012 yılı Mahkemeler Raporu’nda ilginç verilere yer verildi. Boşanma davalarındaki artış göze çarparken, ceza davaları ve çocuk suçluların sayısı dikkat çekti

A+A-

 

Ülkede yaşanan acı gerçekler mahkeme raporlarında da kendini gösterdi... Yüksek Mahkeme tarafından hazırlanan 2012 yılı Mahkeme Raporu verilerine göre bir yıl içerisinde 803 boşanma davası gerçekleşirken, 581 çocuk boşanmaların etkisinde kaldı.
Geçmiş yıllara göre boşanma davalarında artış yaşandığı dikkat çekti.
Ağır Ceza Mahkemeleri’ndeki dava sayıları ve çeşitleri ise ürkütücü tabloyu bir kez daha ortaya koydu. Özellikle16 yaş altındaki suçlu sayısı endişe verici rakamlara ulaşırken,
uyuşturucu ve hırsızlık suçları yine ilk sıralarda yer aldı.
Adli Tıp Kurumu’ndan yoksun olmamız ise bu yıl da adli olaylara müdahalelerde aksamalara neden olurken, bu eksiklik mahkemelere de yansıdı.

BOŞANMALAR...
2012 yılı Mahkeme Raporu’nda yer alan verilere göre son bir yılda 1,067 adet aile davasından 803’ü boşanma davası ile gerçekleşirken, bu boşanma davaları neticesinde 581 çocuk mağdur oldu.

AĞIR CEZA KABARIK...
2012 yılında Ağır Ceza Mahkemeleri huzurunda bulunan 548 davadan 394 dava neticelenirken, 48 dava hakkında ise Başsavcılıkça takipsizlik dosyalandı. 15 dava alt mahkemeye iade edilirken, 91 dava ise 2013 yılına aktarıldı.

UYUŞTURUCU YİNE KORKUTUYOR...
2012 yılında Ağır Ceza Mahkemeleri huzurundaki davaların suç dağılımına bakıldığında, uyuşturucu madde tasarrufu, satma, kenevir yetiştirme gibi suçların ilk sırada yer aldığı ve 197 davanın olduğu görüldü.

GENÇ SUÇLULAR ARTIŞTA…
2012 yılında 16 yaşından küçük suç işleyenlerle ilgili olarak mahkemelerde 93 dava oluştu. Bir önceki yıldan askıda kalanlarla birlikte yıl içerisinde neticelenen 80 davadan 97 genç suçlu çeşitli suçlardan yargılanarak mahkum edildi.

236 ADLİ ÖLÜM TAHKİKATI ASKIDA
Ülkemizde Adli Tıpla ilgili birimin bulunmaması nedeniyle yaşanan sıkıntı mahkeme tutanaklarına da yansıdı. Verilere bakıldığı zaman bir adli ölüm sonucunda Türkiye’den getirilen Adli Tıp Uzmanları’nın da konulara müdahale etmede yetersiz kaldığı ortaya çıktı. 

Didem Menteş’in haberi bugün gazeteniz YENİDÜZEN’de

Bu haber toplam 1438 defa okunmuştur