1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. “Türkiye raporda Kıbrıs sorununa ilişkin kesin ifade istiyor”
“Türkiye raporda Kıbrıs sorununa ilişkin kesin ifade istiyor”

“Türkiye raporda Kıbrıs sorununa ilişkin kesin ifade istiyor”

Kıbrıs Rum basının, Türkiye’nin AB ilerleme raporu ile ilgili iddiası…

A+A-

 

AB’nin, Ekim ayının başlarında yayınlaması beklenen Türkiye’nin AB ilerleme raporunda, Türkiye’nin, Kıbrıs’taki müzakerelerin yeniden başlamasına katkı yaptığına dair kesin ifadelerin yer alması için girişim başlattığı iddia edildi.
Fileleftheros gazetesi, Türkiye’nin, bir önceki ilerleme raporlarında yer alan “Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin desteğini kamuoyu önünde duyurduğu” şeklindeki ifadeyi artık yeterli bulmadığını ve daha net bir ifadenin yer alması için diplomatik düzeyde girişim başlattığını yazdı.
Habere göre Türkiye, Ortaklık Konseyi’nde AB’nin “28” üye devletinin ortak görüşü olarak kayda geçen “Türkiye’nin iki toplum lideri arasındaki özlü müzakerelerin BM şemsiyesi altında yeniden başlamasına desteğini memnunlukla karşılar” ifadesinin ilerleme raporunda da yer almasını talep ediyor.
Gazete, Kıbrıs Rum tarafının da, Türkiye’nin AB ilerleme raporunda yer alacak ifadeler konusunda kendi çabalarını ortaya koyduğunu ve özellikle Türkiye’nin yükümlülüklerine dikkat çekecek ifadelerin raporda yer alması için uğraş verdiğini de belirtti.
Habere göre Rum Dışişleri Bakanlığı, Brüksel’e, “Türkiye’nin müzakerelerin yeniden başlamasına kısmen katkı koyduğunun farkında olduklarını ancak Türkiye’nin bunun dışında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik hiçbir özlü eyleme girişmediği ve Güven Yaratıcı Önlemleri dahi tartışmaya açmadığı” mesajını iletti.
Gazete, Ekim ayının ilk yarısında yayınlanması beklenen ilerleme raporunun AB komiserlerinin değişecek olması sebebiyle şimdiki Genişlemeden Sorumlu Komiser Stefan Füle tarafından hazırlanacak son rapor olacağını da vurguladı.

(tak)

Bu haber toplam 1222 defa okunmuştur