1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Türkiye müfredatı ile uyum sağlanacak"
Türkiye müfredatı ile uyum sağlanacak

"Türkiye müfredatı ile uyum sağlanacak"

Avcı, iki ülke eğitim bakanlıkları arasında özellikle Fatih Projesi bağlamında işbirliğinin daha da artacağını; karşılıklı olarak müfredatların uyumlu hale getirilmesi konusunda da başlatılan çalışmaların sürdürüleceğini ifade ett

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Türkiye Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’yı kabul etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun kapıda karşıladığı konuk bakanla görüşmesinde, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan ve diğer bazı yetkililer de hazır bulundu.

Eroğlu, kabulde yaptığı konuşmada, öncelikle konuk bakana yeni görevinde “hayırlı olsun” diyerek eğitim bakanlığının önemli bir görev olduğuna işaret etti.

“KARŞILIKLI DİYALOG ÖNEMLİ”

Eğitim konusunda Türkiye ve KKTC hükümetlerinin daima samimi diyalog içinde olduğunu belirten Eroğlu, kendisinin de geçmişte eğitim bakanlığı yaptığını anımsatarak, TC hükümetiyle bu alanda diyalogun ne kadar önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Avcı’nın ülkede bulunacağı süre içinde, karşılıklı işbirliği koşullarının araştırılması, kolaylaştırılması yönünde buradaki eğitim bakanlığıyla karşılıklı görüş alışverişi ve çalışmalar yapılacağı inancını dile getiren Eroğlu, “Bakanlığımızın geniş kadrosu var ama sorunları da var” diyerek bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da sorunların karşılıklı işbirliğiyle aşılacağından emin olduğunu söyledi.

AVCI

Türkiye Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, ilk resmi yurtdışı ziyaretini KKTC’ye yapmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek, Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilerde en ağırlıklı noktalardan birinin eğitim olduğunu ve bu çerçevede ilişkilerin derinleşerek devam edeceğini vurguladı.

Türkiye’de eğitim sürecinde ciddi reformlar gerçekleştirdiklerine işaret eden Avcı, gerek müfredat, gerekse eğitim teknolojileri açısından dünyanın en büyük eğitim teknolojileri projesi olarak değerlendirdiği Fatih Projesi’ni başlattıklarını anımsatarak konuyla ilgili olarak buradaki okullarla da yakın işbirliği içinde olduklarını kaydetti.

“FATİH PROJESİ BAĞLAMINDA İŞBİRLİĞİ VE MÜFREDATLARIN UYUMU…”

Avcı, iki ülke eğitim bakanlıkları arasında özellikle Fatih Projesi bağlamında işbirliğinin daha da artacağını; karşılıklı olarak müfredatların uyumlu hale getirilmesi konusunda da başlatılan çalışmaların sürdürüleceğini ifade etti.

“KKTC YÜKSEK ÖĞRETİMDE CİDDİ BAŞARILAR GÖSTERDİ”

Öğrenci transferleri konusundaki hareketliği artırmayı da ümit ettiklerini belirten Avcı, KKTC’nin son zamanlarda yüksek öğretimde ciddi başlarılar gösterdiğini; buradaki üniversitelerin gerek Türkiye, gerekse 3. ülkelere yönelik tanıtımda da başarılı olduğuna işaret etti.

Konuk bakan, iki ülke üniversitelerinin karşılıklı işbirliği halinde, 3. ülkelerden öğrenci getirilmesi konusundaki projeleri de destekleyeceklerini söyledi. Bugün gerçekleştirecekleri heyetler arası görüşmelerde bu konuları ayrıntılı olarak ele alacaklarını da ifade eden Avcı, başta eğitim olmak üzere her alandaki işbirliğinin her gün güçlenerek devam etmesi temennisinde bulundu.

(tak)

Bu haber toplam 1394 defa okunmuştur