1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ticaret Odası hükümetin adım atmasını bekliyor
Ticaret Odası hükümetin adım atmasını bekliyor

Ticaret Odası hükümetin adım atmasını bekliyor

KTTO, Başbakan İrsen Küçük’e, Ekonomik Program ile ilgili yazı gönderdi “Kurullar oluşturulmalı”

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Ekonomik Koordinasyon Kurulu ve Reel Sektör Danışma Kurulu’nun en kısa zamanda oluşturulmasını istedi. KTTO’nun bu isteği, 4 Mart 2013 tarihli bir yazı ile Başbakan Küçük’e iletildi.

Yazıda,  2013-2015 yılları için hazırlanmış olan “Sürdürülebilir Ekonomiye Geçiş Programı”nda yer alan ve KTTO tarafından gündeme getirilen Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun etkin bir şekilde yeniden yapılandırılması ve Reel Sektör Danışma Kurulu oluşturulmasının, Program hükümleri arasında bulunduğu hatırlatıldı.

Kurullarda özel sektörün yeri
KTTO,  Başbakan’a gönderilen yazıda, Ekonomik Koordinasyon Kurulu ve Reel Sektör Danışma Kurulu’nun oluşumu ve yapılandırılmasına ilişkin görüş ve önerilere yer verdi. Buna göre, Reel Sektör Danışma Kurulu’nda, Başbakanlık tarafından atanacak beş reel sektör temsilcisinin yer almasının ve kurul sekretaryasının da özel sektör tarafından üstlenilmesinin önemi üzerinde duruldu.Kurulun, reel sektörün geliştirilmesi, bürokrasinin azaltılması, iş yapabilirliğin geliştirilmesi ve girişimciliğin desteklenmesi ile ilgili değerlendirmeler yaparak, önerilerde bulunması şeklinde faaliyet göstereceği belirtildi. Reel Sektör Danışma Kurulu Başkan ve iki üyesinin ise, ağırlıklı olarak bakanlardan oluşturulması önerilerin Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda, reel sektörü temsil etmesi öneriliyor.

Özel sektör odaklı ekonomi
KTTO tarafından Başbakanlığa gönderilen yazıda, Ekonomik Koordinasyon Kurulu ve Reel Sektör Danışma Kurulu’nun, ekonomide belirlenen vizyon ve hedeflere yönelik politikaları geliştirecek, gelişmeleri gözlemleyecek ve gerekli düzenleme ve tedbirleri zamanında alabilecek özel sektör odaklı ekonomi yönetimi anlayışının en temel yapıları olması gerektiği vurgulandı.
KTTO, günümüz şartlarında, ülkemizde daha fazla istihdamın, gelir artışının ve daha iyi bir refahın, ancak özel sektörün gelişmesiyle olabileceğini aktardı.

Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur