1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "TAM MUTABAKAT"
TAM MUTABAKAT

"TAM MUTABAKAT"

UBP hükümetini güvensizlik önergesi ile düşüren CTP-BG, DP-UG ve TDP yetkilileri, bugün yeni hükümet konusunu görüşmek üzere Meclis’te bir araya geldi

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler (CTP-BG),  Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), erken seçime kadar oluşturulacak yeni hükümetin nasıl kurulacağı konusunda prensipte uzlaşıya vardığını açıkladı.

Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda bugün sabah bir araya gelen partiler, toplantıda varılan uzlaşıyı bu akşam partilerinde değerlendireceklerini ve yarın sabah 09.00 sıralarında yeniden Meclis’te bir ayara gelerek, çalışmaları sonlandıracak adımları atacaklarını belirtti.

Parti başkanlarının toplantı sonrası basına yaptığı açıklamalara göre, yeni hükümette Başbakan parti genel başkanları olmayacak; 3 partiyi oluşturan 27 milletvekili arasından uzlaşıyla bir isim seçilecek.

YORGANCIOĞLU: “PRENSİPTE UZLAŞIYA VARDIK…BAŞBAKAN PARTİ BAŞKANLARI DIŞINDAN…”

Toplantı sonrası basına ilk açıklamayı yapan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’na Genel Sekreter Asım Akansoy eşlik etti.

Yorgancıoğlu, toplantıda, seçime kadar oluşturulacak yeni hükümetle ilgili  tüm konuların görüşüldüğünü ve prensipte uzlaşıya varıldığını söyledi. Bu uzlaşıyı akşam üzeri partilerin kendi içinde değerlendireceğini ifade eden Yorgancıoğlu, yarın sonuç üretileceğini kaydetti.

Ülkeyi seçime kadar hükümetsiz bırakmamak adına partisinin, üzerine düşeni yapacağını ifade eden Yorgancıoğlu, yeni hükümette Başbakan’ın parti başkanları dışında, 3 partinin üzerinde mutabık kalacağı bir isim olacağını söyledi.

Bugünkü toplantıda isim üzerinde değil, genel prensipler üzerinde durduklarına işaret eden Yorgancıoğlu, yeni hükümetin de teknokrat bir hükümet olmasının görüşüldüğünü anlattı.

Özkan Yorgancıoğlu, bugün yapacakları değerlendirmelerin ardından yarın yeniden bir araya geleceklerini dile getirdi.

DENKTAŞ: “ÖNEMLİ OLAN DEVLET İMKANLARI ÇAR ÇUR EDİLMESİN”

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş’a da basın açıklaması sırasında Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif eşlik etti.

Serdar Denktaş, 3 partinin yeni hükümet için genel prensiplerde tam mutabakat sağladığını ifade ederek, önemli olanın bu süreçte devlet olanaklarının “çar çur” edilmemesi olduğunu vurguladı.

Denktaş, toplantıda isim üzerinde değil, hükümetin temel prensipleri üzerinde durduklarını; önemli olanın seçimin rahat bir şekilde tamamlanması olduğunu söyledi.

ÇAKICI: “İSİM, PARTİLERDE ÖN PLANA ÇIKAN BİRİ OLMAYACAK”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı’ya ise Genel Sekreter Cemal Özyiğit eşlik etti. Çakıcı, TDP olarak bugün toplantıda yer aldıklarını ancak UBP katılsaydı toplantıda olmayacaklarını önceden söylediklerini ifade ederek, hükümetten düşürülen partinin bu toplantıda bulunmasının doğru olmadığını yineledi.

Çakıcı, UBP’nin hükümetten giderken “ülkeyi yıkmakla uğraştığını”, arsalar, vatandaşlıklar, “T” izinleri ve bütçeden ödeneklerin dağıtıldığını iddia ederek, UBP’yi “İzmir’den kaçan Yunan Ordusu”na benzetti.

Buna rağmen ülke yönetimine ve ülkeyi düzeltmeye talip olduklarını ifade eden Çakıcı, bugünkü toplantının uzlaşı toplantısı olduğunu belirterek, hükümet ile ilgili bütün konuları görüştüklerini, bugün de partide değerlendirip yarın yeniden bir araya geleceklerini ve bu işi sonuçlandıracaklarını söyledi.

Çakıcı, Başbakan olacak ismin parti başkanları olmayacağını, 3 partinin üzerinde anlaşacağı bir ismin çıkarılacağını ifade ederek, bu isim konusunda da, partilerde çok öne çıkan isimlerden bahsetmediklerini kaydetti. (tak)

Bu haber toplam 2766 defa okunmuştur