1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Talat: “Sorun çözülseydi kriz yaşanmazdı”
Talat: “Sorun çözülseydi kriz yaşanmazdı”

Talat: “Sorun çözülseydi kriz yaşanmazdı”

Kıbrıs sorunu çözülmüş olsaydı Kıbrıslı Rumların bugünkü krizi yaşamayacağı şeklinde geçmişte söylediği ifadeyi değerlendirmesi istenen Talat, bu görüşün doğru olduğuna inandığını söyledi.

A+A-

2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, BRT’de katıldığı bir programda Kıbrıs’ta gelişen olayları değerlendirdi.
Kıbrıs sorunu çözülmüş olsaydı Kıbrıslı Rumların bugünkü krizi yaşamayacağı şeklinde geçmişte söylediği ifadeyi değerlendirmesi istenen Talat,  bu görüşün doğru olduğuna inandığını söyledi.

Yumurtalar bir sepette
Talat, Rum tarafındaki krizin öncelikle bir finans krizi olduğunu ifade etti ve Rum bankalarının bütün yumurtaları bir sepete koyduğunu anlattı. Kıbrıs Rum bankalarının paralarını Yunan tahvillerine yatırdığına dikkat çeken Talat, Kıbrıs sorunu çözülseydi bu paraların başka alanlara yatırılabileceğini,  örneğin inşaat sektöründe ve çözümün tetikleyeceği diğer sektörlerde kullanılabileceğini söyledi.
Maraş’ın imarını örnek gösteren Talat, bunun için çok yüksek değerde bir imar planının telaffuz edildiğini hatırlattı ve çözüm olsaydı bu alana para yatırılabileceğini belirtti.
Çözüm olsaydı ortak hükümetin, tek taraflı kaynak kullanımını caydırmış olacağını, Merkez Bankasındaki Kıbrıslı Türk yöneticilerin yanlış yatırımları engellemiş olacaklarını vurgulayan Talat, “Kısacası, çözümsüzlüğün en büyük mağduru her zaman Kıbrıslı Türkler oldu, ama ülkenin bir yarısı sıkıntı yaşarken diğer yarısı rahat edemez, gün gele büyük zararlarla karşılaşabilir diyorduk, dediğimiz oldu” şeklinde konuştu.

Mari patlaması
Hristofyas’ın olayları iyi yönetemediği şeklindeki bir görüşe karşılık Talat, “Orasını bilemem ama Mari patlaması ortadadır” dedi. Konu ile ilgili raporda Hristofyas’ın sorumlu tutulduğuna dikkat çeken Talat, patlamanın yaz sıcağından olduğunu, bunun tek sorumlusunun da Hristofyas olmadığını,örneğin askerin de görevini tam olarak  yapmadığını düşündüğünü ifade etti.

Doğalgaz tartışması
Güneydeki doğalgazın nakli konusunda da görüşlerini açıklayan Talat, konuyu teknik olarak değerlendiremeyeceğini, ancak Kıbrıslı Rumların doğalgazın naklinin Türkiye üstünden olmasına karşı durmasının kendi açılarından doğru olabileceğini çünkü Kıbrıs sorununun devam ettiği koşullarda Türkiye’ye bağımlı olmak istemediklerini kaydetti.
2. Cumhurbaşkanı Talat, ekonomik olarak doğalgazın Türkiye’den gitmesinin tek makulyol olduğunu ancak bunun da açıkça Kıbrıs sorununun çözümüne bağlı olduğunu tekrarladı.

Uyarı veya korkutma
TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun “Ya taksim ya çözüm” şeklindeki sözlerini değerlendirmesi istenen Talat, “bu bir çeşit uyarı veya korkutma olarak algılanabilir” dedi. Bunun uluslararası hukuk bağlamında mümkün olmadığını, aslında seçeneklerin “Ya çözüm ya statüko” olarak gerçekleşebileceğini söyledi.

Anastasiades
Anastasiades’in izleyeceği yol hakkında da görüşlerini açıklayan Talat, Anastasiades’in bazı taahhütleri olduğunu, görüşmeci olmayacağını, kendisinin yerine Ulusal Konsey’in ve tabii ki DİKO’nun da onaylayacağı birisinin olacağını söylediğine dikkat çekerek, liderler düzeyinde olmayacak bir görüşme sürecinin anlamsız olacağını anlattı. Bu hususta uluslararası toplumun etkili olacağını, henüz BM’nin tavrını belli etmediğini hatırlatan Talat, “BM’nin tutumu ortaya çıkınca görüşmelerin bizi nereye kadar götürebileceğini değerlendirebileceğiz” şeklinde konuştu.

Çözüme hizmet etmezse…
Türk tarafından Anastasiades’i sıkıştırma çalışmaları olduğunu ve bunun doğru olduğunu söyleyen Talat, ancak bu sıkıştırma çabalarının çözümsüzlüğe hizmet etmesi halinde bir işe yaramayacağını söyledi.

Kıbrıslı Rumlara baskı
Avrupalıların
Kıbrıslı Rumlara Annan Planını kabul etmediklerini hatırlatarak baskı yaptıklarının belirtilmesi üzerine Talat “Artık baskı yapsınlar. Çünkü dünyayı kandırdılar” dedi.

Çözüme yönelmek
Güney Kıbrıs’ta Rus kara parasının aklandığı yolunda Avrupa basınında yer alan haberlerin sorulması üzerine Talat, Kıbrıs Rum tarafının bu konuda ve Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünde yaptıklarının bir bedelinin olması gerektiğini söyledi. Talat, dolayısıyla Rumların artık çözüme yönelmeleri, bunun önemini anlamaları gerektiğini ifade etti.

Kliridis olsaydı
Talat, Kıbrıs Rum liderliğinde, Papadopulos yerine Klerides’in olması halinde Annan Planına “Evet” diyeceklerini düşündüğünü, çünkü Klerides’in planın hazırlanmasında büyük katkısının olduğunu belirtti.
Talat, AKEL’in hükümette kalabilmek uğruna Annan Planına “Hayır” dediğini hatırlatarak, halbuki Politbüro’da evet kararı çıktığını, sonradan bu kararın arkasında durulmadığını ve Merkez Komite’de kararın değiştiğini anlattı.

Bu haber toplam 1544 defa okunmuştur