1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Takip grubu oluşturuldu
Takip grubu oluşturuldu

Takip grubu oluşturuldu

Politis gazetesi “Delme Mercek Altında... Enerji Bakanlığı Ensco 5003’yı Nasıl Takip Edecek”

A+A-

Noble Energy’nin, Güney Kıbrıs’ın  “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisinde 12’inci parselde gerçekleştireceği teyit sondajının, bakanlık ve çeşitli dairelerden teknokratların takibinde olacağı, bu yönde bir takip grubunun oluşturulduğu haber verildi.

Politis gazetesi “Delme Mercek Altında... Enerji Bakanlığı Ensco 5003’yı Nasıl Takip Edecek” başlıklarıyla verdiği haberinde, Kıbrıs Rum Yönetimi yetkili birimlerinin, sondaj çalışmalarındaki gelişmelerle ilgili mümkün olan en iyi şekilde bilgilendirilebilmeleri için bir takip grubunun oluşturulduğunu yazdı.
Gazete elde ettiği bilgilere göre grubun, Dışişleri Bakanlığı, Çevre Dairesi, Jeolojik Etütler Dairesi, Deniz Ticareti Dairesi, Deniz ve Balıkçılık Araştırmaları Dairesi, Çalışma Teftiş Dairesi, İtfaiye Teşkilatı, Sivil Savunma Teşkilatı, Koordinasyon,Arama ve Kurtarma Merkezi tarafından atanan ya da yarına kadar atanacak olan teknokratlardan oluştuğunu belirtti.
Enerji Bakanlığı’nın önder rol üstleneceğini, zira üretim paylaşım sözleşmesini uygulanmasını takip eden yetkili kurum olduğunu aktaran gazete, tüm devlet dairelerinin en iyi şekilde koordine olması için, Noble ve platform personeliyle iletişimlerinin Enerji Bakanlığı aracılığıyla sağlanacağını kaydetti.
Gazete Bakanlığın, Noble ile işbirliği içerisinde, yerinde bilgi almak ve denetim amacıyla çalışanların platforma ziyaretleri, çalışmaların programı, madde örnekleme gibi konularda sondaj takip programını en kısa zamanda belirleyeceği bilgisini de verdi.
Edinilen bilgilere göre, takip grubunun, Kıbrıs  Rum Enerji Dairesi Müdür Vekili Konstandinos Ksihilos başkanlığında bir toplantı yapacağını aktaran gazete, Ksihilos’un, son gelişmeler hakkında üyelere bilgiler vereceğini kaydetti.
Gazete “Gizli Malzeme” alt başlığıyla vermeye devam ettiği haberinde, platformdan nakledilecek tüm rapor, bilgilendirici not ya da verilerin takip grubu üyelerine değil, Enerji Bakanı’na sunulacağını yazdı.
Elektronik veri tabanı yoluyla aktarılacak olan bazı verilerin hassasiyeti ve bazı -teknik- veriler için gerekli olan gizlilik derecesinden dolayı takip grubunun Enerji Bakanlığı notlarıyla bilgilendirileceğini belirten gazete, sondaja ilişkin takip ve bilgilendirme prosedürüyle ilgili hazırlanan notta, Kıbrıs Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi (KRETİK) bilgilendirme prosedüründen söz edilmesine dikkat çekti.
Çalışma süresi boyunca faaliyet gösterecek olan elektronik veri tabanı (Petrolink) yoluyla bakanlığın platformdaki çalışmalar ve bazı uzman konularında sürekli doğrundan bilgi alacağını aktaran gazete, sondaj maliyetiyle de ilgili resmi olarak fikir sahibi olabileceğini belirtti. TAK

Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur