1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Tahlil sonuçları pozitif: DOMUZ GRİBİ!
Tahlil sonuçları pozitif: DOMUZ GRİBİ!

Tahlil sonuçları pozitif: DOMUZ GRİBİ!

Sağlık Bakanlığı, hafta sonu yaşamını kaybeden Kemal Erüreten’in kan numunelerinde H1N1 (Domuz Gribi) tahlil sonuçlarının 'pozitif' çıktığını açıkladı. Bu tahlil ile ülkede Domuz Gribi olduğu da kesinlik kazanmış oldu.

A+A-

 

Sağlık Bakanlığı, hafta sonu yaşamını kaybeden Kemal Erüreten’in kan numunelerinde H1N1 (Domuz Gribi) tahlil sonuçlarının 'pozitif' çıktığını açıkladı. Bu tahlil ile ülkede Domuz Gribi olduğu da kesinlik kazanmış oldu. 

Sağlık Bakanlığı, hafta sonu vefat eden Kemal Öner Erüreten (57) isimli yurttaşın, ileri tetkik için Türkiye’ye gönderilen kan numunelerine yapılan tetkikin sonucunu açıkladı.
Bakanlık basın bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, Erüreten’in H1N1 tahlil sonuçlarının pozitif olduğu belirtildi.
Vefat eden Erüreten’de, hızla yayılan Pnömoni geliştiğinin de altı çizilen açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın Kemal Öner Erüreten’in tedavisini yapan tüm hekimlerden, Cuma gününe kadar ayrıntılı rapor istediği de vurgulandı.
Vefat eden Kemal Öner Erüreten’in diyabet ve kronik bronşit hastası olduğu, ayrıca safra kesesinde de iltihap bulunduğunun kaydedildiği açıklamada, Erüreten’in vefatında bu unsurların etken olabileceğinin düşünüldüğüne dikkat çekildi.

Dört yıl önceki salgın yok
“Dört yıl önce tüm Dünya’da baş gösteren ilk Domuz Gribi vakalarındaki gibi salgın söz konusu değildir” denilen Bakanlık açıklamasında, geçen 4 yıllık süreçte, halkın çok büyük bir kısmının domuz gribi virüsüne karşı bağışıklık kazandığı da ifade edildi.
Ülke’de domuz gribine maruz kalan kişilerin tedavisinde kullanılacak her türlü ilaç stokunun bulunduğu da belirtildi.
Açıklamada, Domuz Gribi vakalarından sonra şu anda Dünya’da piyasaya sürülen tüm grip aşılarının Domuz Gribi’ni içerdiği de kaydedildi.

Risk grupları…
Risk gurubunda olan hamilelerin, 5 yaş altı çocukların, 60 yaş üstü kişilerin ve kronik hastalığı bulunanların dolayısıyla, bağışıklık düzeyi düşük kişilerin daha dikkatli olmaları gerektiği kaydedilen açıklamada, yüksek ateşi ve gribal enfeksiyonu olan kişilerin de gerek kamuya gerekse özele ait sağlık kuruluşlarına gecikmeden müracaat etmeleri istendi.

Diğer 4 sonuç negatif…
Vefat eden Kemal Öner Erüreten’in kan tahlilleriyle beraber, Domuz Gribi şüphesi bulunan 4 farklı kişiye ait kan tahlillerini de ileri tetkik için Türkiye’ye gönderdiklerini açıklayan Sağlık Bakanlığı, bu sonuçların negatif çıktığını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütüne bildirim yapıldı…
Bakanlık, açıklamasının sonunda bulaşıcı hastalıklar konusunda işbirliği yaptığı Dünya Sağlık Örgütü’ne de bildirimde bulunulduğunu kaydetti.  (tak)

Bu haber toplam 6178 defa okunmuştur