Sistemsizlik

'Sistemsizlik'

Atletizm’de son 10 yıl içerisinde çok önemli elit atletlerin ilgisizlik nedeniyle atletizm’i bırakmasından hiçbir ders alınmaması dikkat çekiyor. Ömer Yalçıner, Narin Benli, Dilek İyihasırcı, Salih Kemaneciler, Ferhat Sakallı, Eser Erçin, Zaf

A+A-

Atletizm Federasyonu Başkanı Ersin Doğaç: “Kazanç elde etme ile bağlantılıdır. Üst düzeyde bir kazanç elde etme durumu olsa bu çocuklar hepsi devam edecekti”

 

Atletizm Federasyonu eski başkanı Hasan Çek, siyasi nedenlerle alınan tavırların sporda kabullenebilir bir yapının olmadığını vurguladı ve ekledi: “Ben başkanlığı bu yüzden bırakmıştım”

 

Atletizm Federasyonu eski başkanı Besim Erdenay: “Çocukların belli bir yerden sonra artık maddiyata ihtiyacı vardır. Burada Devlet olarak sporcularımıza sahip çıkılmalıdır. Sadece atletlere değil, başarılı tüm sporculara sahip çıkmalıdır”

 

 

YENİDÜZEN Spor Servisi

Atletizm’de son 10 yıl içerisinde çok önemli elit atletlerin ilgisizlik nedeniyle atletizm’i bırakmasından hiçbir ders alınmaması dikkat çekiyor.

Ömer Yalçıner, Narin Benli, Dilek İyihasırcı, Salih Kemaneciler, Ferhat Sakallı, Eser Erçin, Zafer Sukuşu ve Murat Öztiryaki gibi birçok elit atletlerimizin şuan atletizm yapacak ve üst düzeye ulaşacak yaşta olmasına rağmen, atletizmden kopmaları, sporu yönetenlerin ilgisini çekmedi.

Konu ile ilgili mevcut Atletizm Başkanı Ersin Doğaç ve eski başkanlardan Besim Erdenay ile Hasan Çek’ten aldığımız görüşlerde, sporcuların ilgisizlik nedeniyle atletizm’i bırakmalarını doğruladılar.

 

 

DOĞAÇ: “TAMAMEN MADDİ KAYNAKLIDIR

Atletizm Federasyonu Başkanı Ersin Doğaç, YENİDÜZEN’e yaptığı açıklamada sporcuların atletizm’i bırakmasını tamamen maddi kaynaklı olduğunu söyledi.

Doğaç şöyle konuştu: “Kazanç elde etme ile bağlantılıdır. Üst düzeyde bir kazanç elde etme durumu olsa bu çocuklar hepsi devam edecekti. Tabi ki bu işi çok sevdikleri için devam etmekle mücadele ettiler ancak profesyonel kazanç olmaması, atletizmi bırakma noktasına geldiler. Özellikle iş hayatına atılacağı dönemde birçok atletimiz, üniversiteyi bitirdikten sonra bırakıyorlar. Yani çoğu atletin atletizm serüveni üniversiteye kadar sürüyor.” Dedi.

 

“KULÜPLEŞME ŞART”

Doğaç konuşmasına devam ile şuan için bir projeleri olduğunu ve bu projeyi uyguladıklarını hatırlattı. Doğaç konuşmasına şöyle devam etti: “Kriterlere uyan atletlerimizin belli bir kazançları vardır. Elde edilen derecelere göre büyük bir katkı değil ama destekleniyor.  Diğer taraftan futbol kulüpleri gibi olmadığımız için kulüplerden gelir elde etme durumları yok. Bir kısım atletimiz Türkiye’de yarışıyor olmasından dolayı belli bir geliri var. Ancak bu yeterli değildir.  Bir de başarılı olduğunuz sürece katkı alabilirsiniz. Yani bir sakatlık yaşarsanız maddi destek alamıyorsunuz.  Kulüpleşme tam olarak gerçekleşmezse en fazla devam edilecek durum üniversiteye kadardır. Federasyonun da büyük bir maddi olanağı olmadığı için kulüplere destek olamıyor” şeklinde konuştu.

 

ÇEK: “ZATEN BENDE EKONOMİK NEDENLE BIRAKMIŞTIM”

Atletizm Federasyonu eski başkanı Hasan Çek, kendilerinin döneminde de en büyük sorunun ekonomik nedenle yaşanan sıkıntılar olduğunu vurguladı.

Siyasi nedenlerle alınan tavırların sporda kabullenebilir bir yapının olmadığını vurgulayan Çek, “Ben başkanlığı bu yüzden bırakmıştım” dedi.

 

“ŞURA KARARLARINA SAYGI DUYULMASI LAZIM”

Çek konuşmasına şöyle devam etti: “Bu çocukların atletizm’i bırakma sebebi ekonomik imkansızlıktan dolayıdır.  Bugün “x” bir kulüp “y” futbolcuya inanılmaz paralar verirken, atletizmde bu futbolcuya verilen para kadar bütçe yoktur. Yeni spor şurasında alınmış kararlar vardır. Buna saygı duyulması gerekiyor ki zaten kaale alınmıyor. Altyapıda gerçek anlamda ne yapılır diye bakmak lazım. Hiçbir şey.  Bir federasyon bütçesini bilmek zorundadır. Öncelikle faaliyeti olan okulların desteklenmesi gerekir. Sporun okullara girmesi şarttır” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

 

ERDENAY: “DEVLET SAHİP ÇIKMALI”

Atletizm Federasyonu eski başkanlarından Besim Erdenay konu ile ilgili şöyle konuştu: “Sporcular aslında çok hassastırlar ama en hassas sporcular bana göre atletlerdir.  Yönetimden maddiyattan daha çok ilgi bekliyorlar. Maddi sorun en büyük sıkıntıdır, ancak atlete yapılan en küçük bir ilgisizlik motivasyonunu sıfıra indirir. Veya en küçük bir olumlu davranış, başarısını kutlamak, teşvik etmek,  atleti inanılmaz motive ediyor. Benim motive şeklim budur.  Bunlar yaşadığımız şeylerdir. Çocukların belli bir yerden sonra artık maddiyata ihtiyacı vardır. Burada Devlet olarak sporcularımıza sahip çıkılmalıdır. Sadece atletlere değil, başarılı tüm sporculara sahip çıkmalıdır. Nasıl ki futbola kulüplere para dağıtılıyor, aynı şekilde tüm federasyonlara para dağıtılması gerekir. Spor Dairesi Müdürlüğüm dönemimde Atletizmde başarılı olan atletlere maaş vermiştik, o zaman da çocuklar çok başarılı olmuştu. Tabi dağıtılırken adil dağıtılması şarttır” dedi.

 

“FEDERASYON KENDİNE ÇEKİDÜZEN VERMESİ GEREK”

Atletizm Federasyonu’nu yönetimini çok sevdiğini ve hepsinden yaşça büyük olduğunu söyleyen Erdenay, bazı konularda etik dışı davranıldığının altını çizdi.

Erdenay, “Federasyon yönetimindeki arkadaşlar, ayni zamanda antrenörlük de yapıyor. Bana göre etik değil. Dıştan bakan herkes, etik bulmuyor. Antrenörü yönetimde olmayan çocukların bu sefer motivasyonunun bozulmasına neden olur. Federasyonu güçlendirsinler, yönetime başka birileri girsin. Yönetimde olanlar antrenörlük ve hatta ve hatta hakemlik yapmasın” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

 

 

Bu haber toplam 852 defa okunmuştur