1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'MAKİNENİN FAZLA ÖNEMİ YOK, HER ŞEY GÖZDE BİTER'
Sil baştan yapmayı seven bir toplumuz

'Sil baştan yapmayı seven bir toplumuz'

Ülkemizin en başarılı atleti olarak gösterilen ve birçok elit atlet gibi ekonomik zorluklara yenik düşerek en verimli çağında atletimiz bırakan Ömer Yalçıner, özelde atletizmi, özelde sporu YENİDÜZEN’e değerlendirdi

A+A-

KAYIP YILDIZLAR 2

 

Ülkemizin en başarılı atleti olarak gösterilen ve birçok elit atlet gibi ekonomik zorluklara yenik düşerek en verimli çağında atletimiz bırakan Ömer Yalçıner, özelde atletizmi, özelde sporu YENİDÜZEN’e değerlendirdi

 

“Sil baştan yapmayı seven bir toplumuz”

 

·        “Spor Bakanlığı’nın ve bakanlığa bağlı birimlerin işi bilen kişiler tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Yaşanan görev değişikliklerinden sonra her şey yapboz gibi değişilmemelidir.  Bizler “sil baştan” yapmayı çok seven bir toplum olduk.”

 

·        “Askerliğimi bitirdim ve iş aramaya başladım. Bakanlığa gittim ama Balkan üçüncülerine iş vermezlermiş. 9-10 ay gibi bir süre işsiz kaldım. Annem bana hep söylerdi ‘oğlum koşan koşan nereye kadar, git askere iş bul.’ Ben ise anneme farklı olduğumu ve başaracağımı söylerdim. Ama annem haklı çıktı”

 

Sinem BAŞTAŞ-Gürtap DAVUTOĞLU

 

İş sıkıntısı ve sosyal güvencenin olmamasından yani ekonomik nedenlerden atletizmi bırakan Ömer Yalçıner, DAÜ’de 2009 yılından beridir atletizim antrenörlüğü yanında spinning ve TRX baş antrenörlüğü yapıyor.

Ülkemizin elit, en başarılı ve rekortmen atletlerinden Ömer Yalçıner henüz  31 yaşında olmasına rağmen atletizmi,  iş kaygısı ve sosyal güvencesinin olmaması nedeniyle 3 yıl önce bırakma kararı aldı. Ekonomik nedenler ve sporcularımıza sahip çıkılmaması, yeterince önem verilmemesi başarılı atletlerimizin, atletizmden vazgeçmelerine en büyük neden.

 

“ANNEM HAKLI ÇIKTI”

Gülümseyerek güzel bir soru diye başlıyor sözlerine Ömer Yalçıner ve  ekliyor “En büyük sebeplerden bir tanesi iş kaygısı ve askere gitmem gerekiyordu. Sosyal güvencemiz olmadığı için askere gidip yeni bir işe başlamam gerekiyordu”

Bu süreçte evlendiğini ifade eden Ömer Yalçıner, “Askerliğimi bitirdim ve iş aramaya başladım. Bakanlığa gittim ama Balkan üçüncülerine iş vermezlermiş. Birçok yere başvurdum hep sonuçsuz kaldı. 9-10 ay gibi bir süre işsiz kaldım. Annem bana hep söylerdi ‘oğlum koşan koşan nereye kadar, git askere iş bul. Koşmakla olmaz, gün gelecek hiçbir şey olmayacak’ . Ben ise anneme farklı olduğumu ve başaracağımı söylerdim. Ama annem haklı çıktı” dedi.

 

BAŞARILARI

Atletizm hayatındaki başarılarını gururlanarak anlatan Ömer Yalçıner şunları söyledi:

“2005-2007 yıllarında T.C Milli Takımı’nda birçok yarışmaya katıldım. 16 kez milli oldum. Balkan 3 üncülüğüm var. 2005 İzmir Dünya Üniversiteler arası yarışmalarında  400 m de Dünya 20’cisi geldim. 2006 da Avrupa milletler arası yarışlarında 400 m de derecem var. 2007 de  Avrupa da ligde 5 inci, ayni yıl Balkanlarda 4’üncü oldum. Bunlar yanında  400 ve 400 metre  engellide rekorlarım var.

 


 

KISA SORULAR NET CEVAPLAR  

 

·        SORU: Şuan DAÜ’de çalışıyorsun profesyonel anlamda atletizme devam etmeyi düşünmüyor musun ?

·        CEVAP: Profesyonel anlamda çalışabilmek için büyük meblağlara ihtiyaç var. Bundan dolayı daha çok antrenörlük yapıp yeni sporcular yetiştirmeyi istedim. 2007 yılında askere giderken kolaylıklar sağlanmış olsaydı, devam edebilirdim. Bu kadar başarıdan ve 8 yıl profesyonel olarak çalıştıktan sonra bırakmak çok zor oldu  ama dediğim gibi profesyonel çalışmak için büyük meblağlara ihtiyaç var.  

 

·        SORU:Şimdiki hayatından ve işinden memnun musun ?

·        CEVAP: Evet burada DAÜ’de olmaktan mutluyum. Sağ olsun Cemal Konnolu burada bana olanak sağladı ve çalışıyorum. Başarılı olmaya ve kendimi spor eğitmeni olarak daha da geliştirmeye çalışıyorum.

 

·        SORU: Gördüğümüz kadarıyla yetiştirdiğin sporcular var, onlara ileriye dönük hedef olarak neler söylersin?

·        CEVAP: Ülkemizin gerçekleri açıktır. Yarışmaların sonunda elde ettiğimiz başarılardan bize kalan sadece kariyer ve kupalardır. Avrupa ve başka ülkelerde bunlar farklı değerlendirilir. Çünkü başarıya önem verilir. Bizde ise başarılı olup geldiğiniz zaman bir kenara konulursunuz. Bu yüzden sporcularıma öncelikle üniversiteyi bitirmek için sporun bir yol olduğunu söylerim. Çünkü başarılı sporculara burs olanakları sağlanmaktadır. Buda üniversiteyi bitirmek için bir olanaktır.Sporcularıma okurken spor yapmalarının iyi olduğunu , olanakların kendilerine yardımcı olduğunu vurgularım. Üniversite bitince çıkacak olan olanakları düşünmelerini söylerim. Çünkü önlerinde benim gibi bir örnek var “denemiş ve sahip çıkılmamış”.

 

·        SORU: Spor’un yönetim şekli ile ilgili neler düşünüyorsun?

·        CEVAP: Spor Bakanlığı’nın ve bakanlığa bağlı birimlerin işi bilen kişiler tarafından yönetilmesi gerekmektedir. Yaşanan görev değişikliklerinden sonra her şey yapboz gibi değişilmemelidir.

·        Bizler “sil baştan” yapmayı çok seven bir toplum olduk. Sayfaları yazarız, bir kenara koyarız. Bir sonra gelen tekrar en baştan yani sil baştan, öncekilere bakmadan yeniden zamanla başlıyor. Kısacası sporu siyasetten arındırıp bir şekle sokarak yönetmeliler.

 

·        SORU: Şu an atletizm sence ne noktadadır ?

·        CEVAP:Atletizm yok olma noktasındadır. Gün geçtikçe geriye gidiyor. Çünkü alt yapıya yeterince önem verilmiyor. Alt yapı sorunu herkesin dilinde ama fazla çabalayan yok. Ben kendi adıma liseli çocukları da dahil atletizme kazandırmak için uğraş vermekteyim.

·        Atletizm için popülist düşünmemeleri gerekir. Bir ülkede atletizmin ne kadar gelişmiş olduğu başarılı atletlerine göredir. Bizim ülkede ise en iyi kim ise atletizmi sırtında taşımış gibi gözükür. Aslında o sadece başarıyı taşır. Asıl olay onu örnek alıp alttan yetişen yıldızlardır. Biz bu yıldızları alt yapılara önem vererek onlara örnek olarak kazanabiliriz.

 

 


Çalıştırdığım Gençler Çok Yetenekli

Ömer Yalçıner, son zamanlarda ülkemizde bir çok yetenekli isimlerin, atletlerin olduğuna değinerek bu çocuklara sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti. Kendisinin şuan üç yetenekli isime antrenörlük yaptığını ve onlarla çok ciddi ve sistemli çalıştığını ifade etti. Bu yetenekli isimlerin 100 ve 200 metre de Kemal Okta, 400 ve 400 metre engelde Mehmet Ali Demir, ve 800 ile1500 metre branşlarında da Mustafa Cengiz olduğunu belirtti. Her üç sporcunun da geçmişten buyana Atletizm yaptığını fakat gereken yeterli ilgiyi hiçbir zaman bulmadıkları için bu genç yeteneklerin çok önemli başarılar elde edemediklerini ifade etti.

Gerekli Önem ve ilgi Verilmiyor

Tüm bunların yanında gerekli ilgiyi gösteren Antrenör yetersizliği sebebi ile nerdeyse atletizmi bırakma noktasına kadar gelen bu çocuklara birilerinin çıkıp bu çocuklarımızı sahiplenmesi gerektiğini belirterek, kendisinin bu ışık gördüğü yetenekleri sahiplendiğini ve ellerinden tutuğunu söyledi. Yalçıner, kısa zaman içerisinde profesyonel boyutlarda çok ciddi çalışarak iyi bir yol kat ettiklerini belirterek, gelecek dönemlerde bu gençlerden önemli başarılar, dereceler ve yeni rekorların geleceğine yürekten inandığını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 755 defa okunmuştur