1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Sigarasız bir hayat için 10 neden
Sigarasız bir hayat için 10 neden

Sigarasız bir hayat için 10 neden

Sigarayı bırakmayı mı düşünüyorsunuz. Okuyunuz! Ve daha fazla düşünmeyiniz!

A+A-

Sigarasız bir hayat için 10 neden...

Dünyada her yıl 4 milyon insan sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Üstelik sadece içenler değil pasif içiciler de sigara bağımlıları kadar zarar görüyor...

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sigara alışkanlığı dünyanın en büyük sağlık sorunu. Bunun nedeni ise sigarada vücudumuz için zararlı olan 4000’den fazla madde bulunması.  Sağlıklı ve uzun bir yaşam için “sigarayı bir an önce bırakmak” şart. İyi haber ise bu hatalı alışkanlığı bıraktıktan sadece 20 dakika sonra bile vücudumuzda olumlu değişimlerin başlaması.

İşte sıgarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda gerçekleşmeye başlayan 10 mucize;

1. ÖKSÜRÜĞÜNÜZ GEÇER

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Sigarayı Bırakma Polikliniği’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Uysal, sigarayı bıraktıktan 2-12 hafta sonra öksürüğün şiddetinin azaldığını 3 ay içinde de tamamen kaybolduğunu belirtiyor. Balgam sorununuz da 2 haftada yarı yarıya azalıyor.

2. KALP KRİZİ RİSKİNİZ AZALIR

Normalde nabzımız dakikada 80-100 atarken, sigara içen kişilerde nabız atım sayısı 100 ve üzerine çıkabiliyor. Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı, kalp hızı normale dönüyor8 saat sonra kanda oksijen düzeyi normal seviyeye geliyor. Bu sayede hipertansiyon hastalarında tansiyon ideal sınıra yaklaşıyor. Sigara içenlerde kalp krizi riski de 10 kat artıyor. Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra kalp krizi riski azalıyor.

3. KANSERE YAKALANMA RİSKİNİZ DÜŞER

Sigarayı bıraktıktan sonra 10. yılda akciğer kanseri riski yüzde 50 azalıyor. Sigara aynı zamanda ağız, gırtlak, yemek borusu, böbrek ile pankreas kanseri riskinin de önemli bir faktörü. Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra bu kanser türlerinde riskiniz yüzde 50 oranında düşüyor.

4. DAHA CANLI BİR CİLDE KAVUŞURSUNUZ

Sigara cildi besleyen kılcal damarlarda tıkanıklığa, cildin beslenmesinin bozulmasına yol açıyor, vücuttaki A vitamini seviyesini de düşürüyor. Bunun sonucunda da ciltte kuruma ile matlaşma gibi sorunlar gelişiyor, kırışıklar ve sarkmalar gibi problemler de daha erken yaşta ortaya çıkıyor. Sigarayı bıraktıktan sonra 12. haftada kan dolaşımının düzelmesiyle birlikte cildiniz daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşuyor. 

5. PARMAKLARDAKİ SARARMALAR GEÇER

Sigara dumanındaki karbonmonoksit gazından dokular yeterince oksijen alamadığı için de tırnak ve parmaklarınızda sararmalar oluşuyor.  Sigarayı bıraktıktan sonra ortalama 3 ay içinde sarı lekeler kayboluyor.

6. ASTIM VE KOAH'IN İLERLEMESİ YAVAŞLAR

Sigara, KOAH gelişiminde en önemli risk faktörünü oluşturuyor. Üstelik sigarayı bıraktıktan sonra bile hasarların tümüyle ortadan kaldırılması mümkün olmuyor. Sigara içildiği takdirde hızla ilerleyen KOAH, sigara bırakıldığında ise daha yavaş ilerliyor.

7. CİNSEL HAYATINIZI RİSKE ATMAZSINIZ

Sigara infertilite, erektil disfonksiyon, düşük yapma, düşük doğum ağırlıklı bebek doğurmak gibi pek çok ciddi hastalık riskini de beraberinde getiriyor. Sigarayı bıraktığınızda bu riskleri azaltmış olursunuz.

8. DAHA UZUN YAŞAM SÜREBİLİRSİNİZ

İçilen her sigara insan yaşamını 5 dakika kısaltıyor. Bu nedenle erken yaşta sigaraya başlayanların ömrü ortalama 20-25 yıl azalıyor.

9. EFOR KAPASİTENİZ ARTAR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Uysal sigarayı bıraktıktan sonra 2 hafta ila 3 ay içinde efor kapasitesinin arttığına dikkat çekerek,  “Efor kapasiteniz artınca da daha hızlı koşabilir, daha uzun yürüyüşler yapabilir, hareket ettiğinizde nefes darlığı sorunu yaşamazsınız.” diyor.

10. FELÇ RİSKİNİZ AZALIR

Sigaranın kan dolaşımı ve damarlar üzerine etkileri nedeniyle beyin damar hastalıkları ve felç riski artıyor. Sigarayı bıraktığınızda ise felç olma riskiniz 5-10 yıl içinde hiç sigara içmemiş olan kişilerle aynı düzeye iniyor.

 

Bu haber toplam 3345 defa okunmuştur