1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Seyrüsefer ve muayene harçları internet üzerinden ödenebilir”
“Seyrüsefer ve muayene harçları internet üzerinden ödenebilir”

“Seyrüsefer ve muayene harçları internet üzerinden ödenebilir”

Ulaştırma Bakanlığı: “Bir kez daha belirtmek isteriz ki, hem pratik olması açısından hem de salgın döneminde kendimizi korumak adına dışarıya çıkmadan kredi kartı ile seyrüsefer ve muayene harçları yedi gün 24 saat ödenebilmektedir”

A+A-

 

YENİDÜZEN’de  yayınlanan Araç Kayıt Dairesi'ndeki sıra sorununa dikkat çeken haberle ilgili Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı açıklama yaptı. Açıklamada "dileyen yurttaşların araç kayıt ve seyrüsefer ücretlerini online olarak da ödeyebileceği" hatırlatıldı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı açıklamasında  “Araç sahiplerinin internet üzerinden kredi kartı ile seyrüsefer, muayene ve yurt dışı çıkış harcı ödeyebilmeleri için oluşturulan Araç Kayıt Otomasyon Sistemi (AKOS) Ocak 2019’dan beridir hizmet veriyor” denildi.

Bakanlık basın bilgi notunda “AKOS’un aktif olduğu günden başlayarak ve özellikle Kovid-19 salgının başladığı dönemde gerek basın, gerek sosyal medya hesaplarımız ve gerekse de tüm televizyonlarda yayınlanan kamu spotuyla internet üzerinden seyrüsefer ve muayene harcı yatırılabileceğini tüm halkımıza duyurduk” ifadelerine yer verildi.

İşte açıklamada öne çıkanlar:

Bir kez daha belirtmek isteriz ki, hem pratik olması açısından hem de salgın döneminde kendimizi korumak adına dışarıya çıkmadan kredi kartı ile seyrüsefer ve muayene harçları yedi gün 24 saat ödenebilmektedir.

Bunun için araç sahiplerinin www.bub.gov.ct.tr adresine girerek açılış sayfasına tıklamaları gerekmektedir. Buradan AKOS giriş sayfasına yönlendirileceklerdir.

AKOS giriş sayfasında araç plakası, kimlik/pasaport numarası (şirket ise MŞ numarası) ve araç kayıt tarihini doldurup güvenlik kodunu girdikten sonra ödeme sayfasına yönlendirileceksiniz.  Ödeme sayfasında yapmak istediğiniz ödeme türünü seçin, ardından kredi kartı bilgilerinizi girin ve ödemeyi gerçekleştirin. Ödeme işlemi tamamlanınca, ekranda beliren ve ödeme yaptığınızı gösteren belgenin bir çıktısını alıp aracınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Araç sahipleri, internet üzerinden seyrüsefer veya muayene harcı ödemek isterken her hangi bir sorun ile karşılaşmaları halinde, mesai saatleri içerisinde 1300 veya 0392 601 15 35’I arayarak yardım alabilirler.

Bu haber toplam 1394 defa okunmuştur