1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. "Şartlar müzakere için uygun değil"
Şartlar müzakere için uygun değil

"Şartlar müzakere için uygun değil"

“Hedef sırf süreç başlatmak için süreç başlatmak değil sonuç alınmasıdır”

A+A-

Güney Kıbrıs Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis, “şu andaki koşulların Kıbrıs sorununda girişim üstlenmek için uygun olmadığını” söyledi.

Haravgi ve diğer gazeteler, Stilianidis’in son günlerde Kıbrıs sorununa ilişkin yapılan açıklamaları dün yorumladığını ve Kıbrıs sorununda yeni bir girişim için “şu anda mevcut durumun, uygun koşulları yaratmadığı” açıklamasında bulunduğunu yazdılar.

Habere göre Stilianidis, “Hedefin sırf süreç başlatmak için süreç başlatmak değil sonuç alınması olduğunu” belirterek “şu an için koşulların, belirli girişimler üstlenmek için uygun olmadığını” dile getirdi.
Stiliandis, Güney Kıbrıs için çözümün olmazsa olmazlar ve öncelikler arasında yer aldığını belirterek “net başarı perspektifi ve belirli içeriğin olması durumunda Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik bir sürece müdahil olmaya hazır olduğunu” ifade etti.
Stiliandis ayrıca, “Sürecin sonuca ulaşabileceğini garanti altına alacak ciddi bir ön hazırlığın da gerekli olduğunu” sözlerine ekledi.


DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI

Öte yandan gazeteler, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun İrlanda Dışişleri Bakanı’yla yaptığı görüşmede Kıbrıs sorununa ilişkin yeni açıklamalarda bulunduğunu ve Güney Kıbrıs Başkanı Nikos Anastasiadis’in göreve gelmesinin ardından Kıbrıs sorununa ilişkin yeni girişim başlamamasından dolayı hayal kırıklığı içerisinde olduğunu söylediğini yazdılar.
Gazeteler Davutoğlu’nun söz konusu açıklamalarını şu başlıklarla yansıttılar:
Haravgi: “Davutoğlu Hayal Kırıklığı İçerisinde”.
Politis: “Davutoğlu’ndan Saldırı – Türkiye, Krizi Bırakın Çözüme Tutunun Diyor”.
Fileleftheros: “ABD’nin Müdahalesini İstiyor”

Bu haber toplam 1199 defa okunmuştur