1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Polisten sürücülere UYARI
Polisten sürücülere UYARI

Polisten sürücülere UYARI

PGM’den yapılan açıklamada, trafik eğitiminin aileden başladığı çocukları trafikte nasıl davranmaları konusunda eğitmek gerektiği ve trafikte bulunulan zamanda örnek olunması gerektiği belirtildi.

A+A-

Polis Genel Müdürlüğü, okulların açılmasıyla trafik akışının daha da yoğunlaşacağına işaret ederek, sürücü ve öğrencileri trafik kurallarına uyma konusunda uyardı ve yaşanacak olumsuzlukların önüne geçilebilmesi için polisin de gerekli önlemleri alacağını açıkladı.

PGM’den yapılan açıklamada, trafik eğitiminin aileden başladığı çocukları trafikte nasıl davranmaları konusunda eğitmek gerektiği ve trafikte bulunulan zamanda örnek olunması gerektiği belirtildi.

“ÖĞRENCİLER KURALLARA UYMALI”

Açıklamada öğrencilerin uyması gerekli kurallar şöyle sıralarandı:
“Öğrencilerimiz, okullarına emniyet içinde gidebilmek için son derece dikkatli olmalı, daima kaldırımda yürümeli, kaldırım yoksa, gidişine göre yolun sağ tarafını kullanmalı. Yolu kontrol etmeden aniden yola atılmamalı ve yolda yürürken arkadaşlarıyla el şakası yaparak yol içerisinde kendilerini tehlikeye atacak hareketler yapmamalıdır.

Karşıdan karşıya geçerken görüş açısının uzun olduğu yerler, yaya geçitleri ve polisin bulunduğu yerler tercih edilmelidir. Bunun dışında karşıya geçilecekse yolun sağını ve solunu kontrol etmeden ani olarak yol içerisine çıkmamalı, sürücülerin kendilerini görebileceği yerlerden veya varsa yaya geçitlerini kullanarak koşmadan ancak hızlı adımlarla karşıya geçilmelidir.

Otobüs veya araçlarda ayakta durmayıp, vücudun herhangi bir yerini dışarı çıkarılmamalıdır. Araçlardan inerken mutlaka yol kenarına açılan kapılar kullanmalı, kendilerinden küçük kardeşlerine ve arkadaşlarına daima örnek olunacak tutum ve davranışlar içerisinde olunmalı ve öğrendiklerini onlara da öğretmelidirler.”

SÜRÜCÜLERE UYARI

Sürücülerin araçlarını her zaman dikkatli ve trafik kurallarına uygun kullanması uyarısında bulunan polis, özellikle, okulların olduğu bölgelerde öğrencilerin davranışlarını takip ederek doğacak tehlikelere karşı önceden hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, “Park halindeki araçların arasından çocukların aniden yola dikkatsizce atılabileceği düşünülmeli ve okul önlerinde bisiklet kullanan öğrencilere dikkat edilerek, sürat yapmadan araç kullanılmalı ayrıca sürücülerin araçlarını yaya geçitlerine ve köşe başlarına park ederek diğer sürücü ve yayalara tehlike yaratmamalıdırlar” denildi.

Polisin açıklaması şöyle devam etti:

“Toplu taşımacılık yapan araç sürücüleri daima trafik kurallarına uymalı, öğrencileri salimen okullarına taşımakla sorumlu olduklarını unutmamalıdırlar. Yolcuları ayakta taşımamalı , otobüslerini durdurmadan öğrencilerin araçtan inmesine imkan sağlamamak için otobüs kapısı açılmamalıdır . Trafiğin uygun ve emniyetli olduğu noktalarda yolcu indirip alınmalıdır. Öğrencileri araçtan indirdikten sonra, her zaman gözlemleyerek güvende olduklarından emin olduktan sonra hareket edilmeli ayrıca otobüs ve minibüs olarak kullanılacak araçlarda onbir yaşından küçük öğrencilerin taşınması halinde küçük yolcuların güvenliğinden sorumlu olacak bir refakatçi bulundurmalıdır”

ÖĞRETMENLERE DE GÖREV DÜŞÜYOR

Öğretmenlerin çocukları geleceğe hazırlarken trafik kuralları ile ilgili bilgileri aktarmaları gerektiği kaydedilen açıklamada,  öğretmenlerin vereceği bilgilerin öğrencileri iyi yönde daha fazla etkileyeceği ifade edildi.

(tak)

Bu haber toplam 1658 defa okunmuştur