1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. PEO ve DEV-İŞ’in ortak açıklaması
PEO ve DEV-İŞ’in ortak açıklaması

PEO ve DEV-İŞ’in ortak açıklaması

PEO ile DEV-İŞ aralarındaki düzenli temaslar çerçevesinde, bugün 4 Mart 2013 tarihinde PEO Merkezi’nde, PEO Yürütme Kurulu ile DEV-İŞ Yürütme Kurulu arasında bir görüşme gerçekleştirdi.

A+A-


Güney Kıbrıs’ta örgütlü PEO ile Devrimci İşçi Sendikası (Dev-İş), Kıbrıs sorununun çözümünün, ülkenin ve halkın yeniden birleşmesinin, öncelikli ve acil gereksinim olduğu görüşünü dile getirdi.

PEO ile Dev-İş yaptıkları yazılı ortak açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümü ve ülkenin yeniden birleşmesiyle, Kıbrıslı Rum-Kıbrıslı Türk, tüm çalışanların birleşik çalışma koşulları, birleşik çalışma ilişkileri sistemiyle barış ve refah koşullarında genel ilerleme için çalışabileceğine inanç belirtti.

PEO ile Dev-İş aralarındaki düzenli temaslar çerçevesinde, bugün bir toplantı yaparak, Kıbrıs sorununun bugünkü durumu hakkında görüş alış verişinde bulunarak, iki örgütün 2012 yılındaki ortak faaliyet programının yaşama geçiriliş sürecini değerlendirdi ve 2013 yılı ortak faaliyetler programını belirledi.

Görüşmeden sonra iki örgüt yaptığı ortak açıklamada, bütün dünya çalışanlarının kapitalist sistemin derin küresel ekonomik krizinin katı sonuçlarıyla, milyonlarca emekçinin işsizlik, yoksulluk, sosyal dışlanma ile karşı karşıya olduklarının teyit edildiğini belirtti.

"PEO ile DEV-İŞ neoliberal güçlerin öne sürdükleri politikaların krizden çıkılmasına değil, bilakis daha büyük çıkmazlara yol açtığına işaret etmektedirler” ifadelerine yer verilen açıklamada, iki örgüt; Kıbrıslı Rum-Kıbrıslı Türk çalışanların işçi düşmanı politikalara, çalışma ilişkilerinin düzensizleştirilmesine karşı Avrupa Birliği’nde ve tüm dünyada direnen çalışanlarla aynı yolda birlikte yürüdüklerini vurguladı.

İki örgüt ayrıca, bugünkü zor koşullarda emekçilerin dayanışması ve ortak eyleminin neoliberal saldırıya karşı koyma çabasında büyük önem taşıdığını belirterek,  “Küresel ekonomik kriz ve sonuçları, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk emekçilerin sınıfsal çıkarlarının ortak olduğunu daha da yoğun bir biçimde göstermektedir” dedi.

Ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“PEO ile DEV-İŞ, ayrılığın ve bölünmenin aşılması ve tüm emek insanlarının daha iyi bir geleceğe sahip olması amacıyla çalışanların ortak sınıf mücadelelerine odaklanması için, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi hedefiyle ve işçi sınıfının değerleri, birlik ve dayanışma temelinde ortak faaliyetlerini yoğunlaştırma taahhütlerini Kıbrıslı çalışanların önünde tekrarlamaktadırlar.

Son olarak da, iki örgüt Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi temel hedefiyle yeniden yakınlaşma, dostluk ve işbirliği atmosferinin güçlendirilmesi çabasına katkıda bulunmaya devam edecekleri taahhütlerini teyit ettiler.”

8 MART’TA ORTAK ETKİNLİK

İki örgüt ortak faaliyet programı çerçevesinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bir etkinlik gerçekleştirecek.

Etkinlik çerçevesinde, çalışanların iş yerlerindeki toplantılarına Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk sendikacılar katılacak

Bu haber toplam 1214 defa okunmuştur