1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Para dolaşımına rahatlama
Para dolaşımına rahatlama

Para dolaşımına rahatlama

Kişilerin yurt dışına gönderebilecekleri para miktarı aylık 2 bin Euro’dan 5 bin Euro’ya yükseltildi, yurt dışına çıkışlarda kişilerin yolculuk başına yanlarına alabilecekleri para miktarı da 2 bin Euro’dan 3 bin Euro’ya çıkarıldı

A+A-

Euro Grubu’yla varılan anlaşma çerçevesinde Güney Kıbrıs’ta gerek yurt içi, gerekse yurt dışına yönelik sermaye dolaşımına getirilen kısıtlamalarda dün bazı gevşetmelere gidildiği bildirildi. Bu gevşetmelerin, Kıbrıs Rum ekonomisi için ilk büyük sınav niteliği taşıyacağı kaydedildi.
Politis ve diğer gazeteler, Güney Kıbrıs Maliye Bakanlığı tarafından dün akşam yayınlanan yeni bir genelgede, gerek Güney Kıbrıs içi gerekse dışına yönelik izin verilen para dolaşım miktarlarının önemli derecede arttırıldığı, bu durumun Güney Kıbrıs iş dünyasını önemli ölçüde rahatlatmasının beklendiğini yazdılar.
Gazete, kişilerin yurt içinde yapabilecekleri aylık ödemeler ve diğer bankalara transfer miktarının 3 bin Euro’dan 10 bin Euro’ya, hizmet ve mal alımı için izin verilen miktarın ise 300 bin Euro’ya çıkarıldığını yazdı.
300 bin Euro’dan fazla miktarlar için gerekli görülen belgelerin bankalara sunulmasının yeterli olacağını da belirten gazete, yurt dışındaki bankalara yapılmasına izin verilen ödeme ve transfer miktarının ise, gerekli belgelerin sunulması durumunda 500 bin Euro, ilgili komitenin de onayı olması durumunda ise 500 bin Euro ve üzeri olduğunu vurguladı.
Gazete, kişilerin yurt dışına gönderebilecekleri para miktarının aylık 2 bin Euro’dan 5 bin Euro’ya yükseltildiğini ve yurt dışına çıkışlarda kişilerin yolculuk başına yanlarına alabilecekleri para miktarının da 2 bin Euro’dan 3 bin Euro’ya çıkarıldığını belirtti.
Habere göre, yurt dışında da kredi kartı ve benzeri para kartlarıyla ödemeler yapılmasına da izin verildi.
Bu genelgeden ayrı olarak yayımlanan ve ilk niteliği taşıyan bir diğer genelgeyle ise, Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren yabancı banka şubeleri ve yabancı yatırımcıların sermaye işlemlerine düzenleme getirildi.
Gazete, söz konusu genelgeyle, yabancı bankaların uluslararası müşterilerinin listesini ve öngörülen işlemleri Rum Merkez Bankası’na sunacakları; listenin uygun görülmesi durumunda ve Güney Kıbrıs Maliye Bakanlığı’nın da onayının ardından bu kişilerin, tüm kısıtlamaların dışında kalacaklarını vurguladı.

Bu haber toplam 1305 defa okunmuştur