1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Osman Örek törenle anıldı...
Osman Örek törenle anıldı...

Osman Örek törenle anıldı...

Örek’in kızı isyan etti

A+A-

 Örek’in kızı Gümüşdağ: “Sevgili baba, sen bütün ömrünü adalete, hakka ve hukuka olan inancına adadın… ancak şu an içinde yattığın kabristanlığın yasal konumu senin inançlarına ters düşmektedir. 14 yıldır, her gelen hükümetin soruna çözüm bulmasını bekledik, artık bekleme zamanı geride kalmıştır. Sana söz veriyorum ki eğer 24 Mart 2014’e kadar bu sorun hallolmazsa, seni kendi aile mezarlığına götüreceğiz...”

Milli mücadele dönemi liderlerinden, eski Cumhuriyet Meclisi Başkanı ve Başbakanlardan Osman Örek, 14’üncü ölüm yıldönümünde törenle anıldı.
Örek’i anma töreni, Osman Örek’in Lefkoşa Devlet Mezarlığı’nda bulunan kabri başında, saat 10.00’da, protokol sırasına göre çelenklerin kabre konulmasıyla başladı.
Bir dakikalık saygı duruş ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törende, Örek’in kızı Yeşim Örek Gümüşdağ ve Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer’in konuşmaları yer aldı.
Törene Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Yüksek Mahkeme Başkanı Nevvar Nolan, Osman Örek’in eşi Neriman Örek, kızı Yeşim Örek Gümüşdağ, bazı milletvekilleri, askeri ve sivil yetkililer, muharip dernekler, kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.
Aile mezarlığına…
Osman Örek’in kızı Yeşim Örek Gümüşdağ konuşmasında, toplumsal mücadelenin başarılması kadar sürdürülebilmesinin de önemli olduğunu vurguladı.
Başarının sadece liderlerin başarılarının devamının getirilmesiyle mümkün olduğunu belirten Gümüşdağ, “o nedenle liderleri sadece senede bir anmak değil, bıraktıkları mirasa sahip çıkıp hak ettiği yere getirebilmek önemlidir” dedi.
Adanın hem Kuzey’inde hem de Güney’inde yaşamın sürdürülemeyecek duruma geldiğini kaydeden Gümüşdağ, artık neredeyse yarım yüzyıldır çözülemeyen sorunlara odaklanmaktan uzaklaşılması, anlaşma odaklı politikalar yerine, kendi yaşadığımız ülkenin nasıl “sürdürülebilir bir politika” yürütmesi gerektiğine odaklanılması gerektiğini belirtti.
Gümüşdağ, “Artık bu durumun suçlusu olarak başkalarını değil kendimizi sorgulamalıyız. Ancak ortak akılla birleştiğimiz zaman bunu başarabiliriz. Eskiden olduğu gibi “ dedi.
İçinde bulunulan durumdan çıkmanın herkesin görevi olduğunu ifade eden Gümüşdağ, “toplum düzenini sağlamakla görevli kişilerin akıl almaz biçimde dolandırıcılık yaptığı, onbinlerin borç batağına saplanıp ya hapse ya mezara gittiği bu günlerin el birliğiyle atlatılması gerektiğini” söyledi.
Gümüşdağ, “Atlatmalıyız ki başka Can’lar yanmasın Denktaşlar ölmesin” dedi.
Devletine gerçek anlamda sahip çıkmaya içinde bulunduğu Devlet mezarlığından başlayacağını belirten Gümüşdağ, konuşmasını şu ifadelerle bitirdi;
“Sevgili baba, sen bütün ömrünü adalete, hakka ve hukuka olan inancına adadın… bu uğurda savaştın. Ancak şu an içinde yattığın kabristanlığın yasal konumu senin inançlarına ters düşmektedir. Tam 14 yıldır, her gelen hükümetin bu soruna çözüm bulmasını umduk bekledik, ama artık bekleme zamanı geride kalmıştır. Sana söz veriyorum ki eğer 24 Mart 2014’e kadar bu sorun hallolmazsa, seni kendi aile mezarlığına götüreceğiz. Huzur içinde uyu...”
Gümüşdağ, yıllar sonra mezarlığa su getiren Meclis Başkanı Bozer’e de teşekkür etti.
Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer de, Osman Örek’in değerli bir devlet adamı, önemli bir hukukçu, aynı zamanda toplumsal ve siyasi hayatın önemli simgelerinden olduğunu kaydederek, Örek’in, siyasi aktif ve etkin kimliği yanında çok önemli bir hukukçu kimliği ve toplumsal yaşamdaki aktif sosyal ve kültürel birikimiyle tanındığını ifade etti. (tak)

 

Bu haber toplam 1862 defa okunmuştur