Öfke dinmiyor

Öfke dinmiyor

Güney Kıbrıs’taki “Evangelos Florakis” Deniz Üssü’nde Pazartesi günü meydana gelen ve 13 kişinin ölümüne yol açan patlamanın ardından, patlamanın olduğu günden bu yana Rum Başkanlık Sarayı önünde yapılan eylemler, dün akşam da binl

A+A-

Öfke dinmiyor

·        EYLEMCİLER MUZ MAKETLERİ VE ÜZERİNDE “MUZ CUMHURİYETİ” YAZILI PANKARTLARLA HÜKÜMETİ İSTİFAYA ÇAĞIRDI

·        TEPKİLER ÖZÜR DİLEMEYEN HRİSTOFYAS’A

Güney Kıbrıs’taki “Evangelos Florakis” Deniz Üssü’nde Pazartesi günü meydana gelen ve 13 kişinin ölümüne yol açan patlamanın ardından, patlamanın olduğu günden bu yana Rum Başkanlık Sarayı önünde yapılan eylemler, dün akşam da binlerce kişinin katılımıyla devam etti.

Alithia gazetesi; “Binlerce Vatandaş İstifa İstiyor... Başkanlık Sarayı Önünde Toplananlar Hristofyas’ın Beyanatına Kızgındı” başlık ve spotuyla aktardığı haberinde, Başkanlık Sarayı önünde toplanan binlerce kişinin, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın patlamayla ilgili dün yapmış olduğu beyanata öfke kustuklarını ve Hristofyas’ı bir kez daha istifaya çağırdıklarını yazdı.

Gazete, eylemcilerin Başkanlık Sarayı önüne muz maketleriyle geldiklerini ve ellerinde, üzerinde “Muz Cumhuriyeti” yazılı pankartlarla sloganlar attıklarını kaydetti.

Habere göre eylemciler, Hristofyas’ın dünkü beyanatında bir özür bile dilemediğini ve böyle yaparak, vatandaşları olay çıkarmaları için kışkırttığını belirttiler. Eylemcilerin ağzından “Özür dileyeceğine bir üstlük istemediği kaldı”, “Çocuklarımızı öldürdüler ve özür dilemek yerine EOKA - B örgütünden bahsetti”, “Beyanatı sadece ve sadece küçükleri kışkırtmak için verdi” gibi sözler döküldü. Ancak dünkü etkinlikte, toplanan kişilerin patlamayı protesto etmek için barışçıl bir etkinlik düzenlemiş olmalarından dolayı herhangi bir olay çıkmadı.

BAŞKANLIK SARAYI ÇEVRESİ EKSKAVATÖRLERLE TEMİZLENDİ

Gazete, bir diğer haberinde de, Salı günü meydana gelen olaylar sırasında atılan taşlarla dolan Başkanlık Sarayı çemberinin dün, ekskavatörler ve küreklerle temizlendiğini yazdı.

Haberde, temizlik çalışmalarının iki saatten fazla sürdüğü ve temizlik ekiplerinin, atılacak tek bir taş bile bırakmadığı kaydedildi.

LİMASOL’DA DA EYLEM YAPTILAR

Öte yandan Politis gazetesi, bir tepki eyleminin de Limasol’da yapıldığını bildirdi.

Gazete, Limasol’daki “Grisgoris Afksendiu” meydanında, “iğne atılsa yere düşmeyecek kadar kalabalık” diye ifade edilen binlerce kişinin toplanarak, hükümeti istifaya çağırdığını yazdı.

LOKMACI’DA “CANLI HEYKEL” EYLEMİ, BAŞKANLIK’TA DA “KONTEYNIR KIYAFETLİ” PROTESTO

Aynı gazete, bir diğer haberinde de, “Uzun Yol” olarak bilinen Lokmacı yolunda, 11 Temmuz kayıpları anısına gelecek hafta Pazartesi günü, “canlı heykel” eylemi yapılacağını yazdı.

Habere göre, Güney Kıbrıs’taki “Invisible Theatre” isimli sokak tiyatrosunun öncülüğünü yapan Filistin kökenli tiyatro sanatçısı Mohammed Awwad’ın girişimiyle, beyaz ve siyah giyinmiş olan kişiler 4 dakika boyunca hareketsiz bir şekilde durarak, patlamada hayatını kaybeden 13 kişiyi anacak. Etkinlik saat 18:30’da başlayacak.

Bir diğer etkinlik de gelecek hafta Salı günü yapılacak. Eylemciler, üzerilerine giydikleri “konteynır maketleri” ile Rum Başkanlık Sarayı’na yürüyecek.

VATANDAŞLAR POLİSİN ÖLÇÜSÜZ ŞİDDET KULLANDIĞINI SÖYLÜYOR

Öte yandan Simerini gazetesi ise, geçen Salı akşamı Başkanlık Sarayı önünde çıkan olaylarda, bazı vatandaşların polis tarafından ölçüsüz şiddet gördüğüne dair bilgiler bulunduğunu ve bazı vatandaşların da suçsuz yere tutuklandıklarını söylediklerini yazdı.

Gazete, edindiği bilgilere dayanarak, ölçüsüz şiddet gören vatandaşların hukuki yola başvuracaklarını kaydetti.

Haberde, tutuklananlar arasında ağır yaralı olan 57 yaşındaki bir vatandaşın da bulunduğu ve polislerin, söz konusu şahsı hastaneye saatler sonra götürdükleri de belirtildi.

 

İSTİFA EDEBİLİR

Bu arada, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın 11 Temmuz sabahı RMMO’nun Mari-Zigi’deki deniz üssünde meydana gelen patlama ve yaşanan trajediden üç gün sonra dün yaptığı halka seslenişi Rum halkı ve siyasileri arasında yeterli bulunmadı. Hristofays’ın istifası isteniyor. Rum Sözcü Stefanos Stefanu, yapılacak araştırma sonrasında, cezai sorumluluğu saptanırsa Hristofyas’ın istifa edebileceğini açıkladı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1153 defa okunmuştur