1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Muhaceret Affı” yürürlüğe giriyor
“Muhaceret Affı” yürürlüğe giriyor

“Muhaceret Affı” yürürlüğe giriyor

İçişleri Bakanlığı, “muhaceret affı” ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

İçişleri Bakanlığı, “muhaceret affı” ile ilgili açıklama yaptı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, aile birliğinin sağlanması amacıyla hazırlanıp Bakanlar Kurulu’nca onaylanarak, Cumhuriyet Meclisi’ne sevk edilen ve kamuoyunda “muhaceret affı” olarak bilinen “Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nın, Meclis Genel Kurulu’nca onaylanmasından sonra Resmi Gazete’de yayımlanınca  yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Buna göre, yasa tasarısı, KKTC’de muhaceret izinsiz olarak bulunan veya yurtdışına vize cezalı olarak çıkış yapmış olan tüm yabancıları kapsamayacak.

Açıklamaya göre yasa şu kişileri kapsayacak:

“Değişiklik Yasası yürürlüğe girmeden önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşı ile evlenmiş olanlar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşının 18 yaşından büyük bekar çocukları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşının anne veya babası, Beyaz Kimlik Kartı sahibi ile evlenmiş olanlar, Beyaz Kimlik Kartı sahibinin 18 yaşından büyük bekar çocukları, Değişiklik Yasası yürürlüğe girmeden önce ikamet, çalışma, iş kurma, öğrenci izni ile ikamet eden yabancıların eşleri, Değişiklik Yasası yürürlüğe girmeden önce ikamet, çalışma, iş kurma izni ile ikamet eden yabancıların 18 yaşından büyük bekar çocukları, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerine kayıt hakkı kazanan veya kayıtlı olan öğrenciler.”

Muhaceret affından yararlanabilecek kişilerden yurtiçinde bulunanlar, yurtdışına çıkış yapmadan söz konusu aftan yararlanabilecek. Yine bu aftan yararlanabilecek kişiler arasından çalışma izni almak isteyenler, yurtdışına çıkış yapmadan ve ön izinden muaf olarak çalışma izni alabilecekler.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Muhaceret Affından yararlanabilecek kişilerden, yurtdışında olanları (Değişiklik) Yasası’nın yürürlüğe girdiği tarihteki brüt asgari ücret kadar (bugün itibariyle 1.560 TL) bir meblağı ödeyerek, yurtiçinde olanlar ise (Değişiklik) Yasası’nın yürürlüğe girdiği tarihteki brüt asgari ücrete ek olarak 200 TL’lik bir meblağı ödeyerek yararlanabilmeleri öngörülmektedir” denildi. (tak)

Bu haber toplam 9673 defa okunmuştur