1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mecliste LTB seçimleri konuşuldu
Mecliste LTB seçimleri konuşuldu

Mecliste LTB seçimleri konuşuldu

Yorgancıoğlu, konuşmasında, Lefkoşa Türk Belediyesi ara seçim sürecini değerlendirdi. Yorgancıoğlu, tüm adayları seviyeli duruşlarından dolayı kutladı.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Yurt Dışında Görev Yapan Personelin Kadroları ve Dış Görev Ödenekleri (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın görüşülmesi sırasında Lefkoşa Türk Belediyesi seçimlerini konuştu.

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, konuşmasında, Lefkoşa Türk Belediyesi ara seçim sürecini değerlendirdi. Yorgancıoğlu, tüm adayları seviyeli duruşlarından dolayı kutladı.

Yorgancıoğlu, adayların hepsinin seçilmiş kişiler olduğunu, dolayısıyla kaliteli ve düzeyli bir süreç yaşandığını kaydetti. Seçim sürecinde bazı istenmeyen olaylar da yaşandığını söyleyen Yorgancıoğlu, genel olarak olgun havada geçtiğini belirtti. Yorgancıoğlu, Lefkoşa halkına da taşkınlık yapmadığı için teşekkür etti.

Yorgancıoğlu, seçimlerde 30 milletvekili ile hükümet yapan partinin yüzde 26 oy aldığını söyledi. Lefkoşa’nın ülkenin başkenti olduğunu, dolayısıyla kentin ve halkın hak ettiği hizmeti alması gerektiğini belirten Yorgancıoğlu, bunun takipçisi olacaklarını vurguladı.

Yorgancıoğlu, UBP’lilerin “Bize yakın bir kişi belediye başkanı seçilirse işler daha kolay yürür” şeklindeki söyleminin seçime yönelik bir propaganda olarak kalmasını diledi.

Halkın “yüzde 26 oyla herhangi bir partinin ülkeyi yönetmesi ne kadar doğrudur” şeklinde bir görüşü seslendirmeye başladığını söyleyen Yorgancıoğlu, iktidar partisinin hesap kitap yapması gerektiğini kaydetti.

Ülke genelinde ve Lefkoşa’da sorunlar yaşandığını, hükümetin bunun hesabını yapması gerektiğini belirten Yorgancıoğlu, bu sorunların çözülmesinin ancak halkın iradesinin yeniden oluşmasıyla yani erken seçimle mümkün olacağını ifade etti.

ARABACIOĞLU:

Lefkoşa belediyesi seçim sürecini değerlendiren Arabacıoğlu, kimseyi rencide etmeden propaganda yaptığını ancak bir televizyon kanalının günlerce aleyhinde yayınlar yaptığını kaydetti. Arabacıoğlu, bu televizyon kanalı aleyhinde dava açtıklarını ifade etti.

Lefkoşa Türk Belediyesi seçim sürecine ilişkin anketlerde CTP ile birlikte DP’nin hep önde gittiğini, son anketin cuma gün yapıldığını söyleyen Arabacıoğlu, ancak 24 saat içinde sonuçların farklılaştığını ileri sürdü. Arabacıoğlu, bu ani değişimin sorgulanması gerektiğini belirtti.

Arabacıoğlu, “Son gün seçimler yapılırken, sandık çevrelerinde devlet müdürleri, müsteşarlar gördüm ve gördüklerimden utandım” dedi.

Seçim sürecinde belediyeyi yakınen tanıma ve analiz etme fırsatı bulduğunu, bunu bir kazanım olarak değerlendirdiğini belirten Arabacıoğlu, DP’den meclis üyesi olan 15 kişiyi de siyasete kazandırma mutluluğu yaşadıklarını kaydetti.

Temiz bir seçim süreci yaşandığını söyleyen Arabacıoğlu, “Sokakta aldığım pozitif enerji bana yetti. Cuma gün UBP mitingi vardı. Ben de oradan geçiyordum. Tüm UBP gençleri bana selam vererek geçti. UBP tabanından şikayetim yoktu. UBP’nin lider pozisyonunda ise bu sevgi ve saygıyı görmedim” dedi.

Arabacıoğlu, seçim anketlerin balon olmadığını, balonun son 24 saatte yapılan siyaset olduğunu savundu.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da konuşmasında, seçim sonuçlarının hayırlı olması temennisinde bulundu. LTB’nin kaostan nasıl kurtulacağı konusunda gereken iş birliğini yapacaklarını kaydeden Çakıcı, kazananları tebrik etti.

Çakıcı, seçimlerde yaşanılanlara dikkat çekerek, bazı bakanlık bürokratlarının sandıklarda görev yaptığını ve bunun yasal olmadığını söyledi. Seçimden önceki gece bazı operasyonlarla anketlerde geride olan adayların öne çıktığı yönünde duyumlar aldığını kaydeden Çakıcı, kamuoyu araştırmalarının, süreci daha iyi anlamak açısından önemli olduğunu belirtti.

Mehmet Çakıcı, partilerin genel oyunu değerlendirdikleri zaman, CTP’nin oylarını koruyup, artırdığını; UBP-DP ortaklığının ise bin 500 oy kaybettiği sonucuna vardığını belirterek, “Bütün olanaklarını kullandığı halde oyu düşüyorsa, UBP hükümetinin bu mesajı alması gerekir” dedi. Yüzdelikten çok seçmen sayısının önemli olduğunu kaydeden Çakıcı, TDP’nin ise bin 500 oy artırdığını savundu.

Ortada bir hükümet sorunu olduğunu iddia eden Çakıcı, UBP’nin, geriye kalan belediye meclis üyelerini istifa ettirmeyerek, belediyeyi krize sürüklemeyi amaçladığını iddia etti. Çakıcı, Lefkoşa’nın bu noktadan daha kötüye gitmesinin, bütün partilere zarar vereceğini unutmamak gerektiğini söyledi.

Mehmet Çakıcı, Lefkoşa’da CTP’nin DP ve TDP ile işbirliği içinde hareket etmesi halinde UBP’nin hesabının tutmayacağını savundu.

KÜÇÜK

Başbakan İrsen Küçük de konuşmasında, sadece DP’nin yaptırdığı anketlerin sonuçlarından bahsedildiğini oysa UBP’nin yaptırdığı anketlerde DP’nin adayının çok hızlı bir şekilde 3. sıraya düştüğüne işaret etti. Küçük, “öküzün altında buzağı aramaya” gerek olmadığını söyledi.

Küçük, LTB’de yaşanan süreçlerden sonra UBP’nin bazı sorunlar yaşamasının normal olduğunu belirtti. Seçime katılma oranının düşüklüğüne işaret eden Küçük, 20 bin oyla bir değerlendirme yapıp, toplum iradesi olarak yansıtmanın doğru olmayacağını belirtti.

Partisinin seçimden korkmadığını ve bunu LTB’de seçime giderek gösterdiğini kaydeden Küçük, “Seçim gelip, geçti. Yüzde 58’lik katılıma teşekkür” dedi.

Küçük, Belediyeler Yasası’nın, seçimlerden sonra değil, bir hafta önce alınan karar çerçevesinde geri çekildiğine işaret ederek, bu yasayı geri çekerken de devletin katkı payını azaltmayı değil, artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Belediye meclis üyelerinin istifa etmemesine dönük eleştirilere de değinen Küçük, bu durumu “ahlaksızlık” olarak değerlendirmenin, seçilmişe saygısızlık etmek anlamına geldiğini belirterek, aynen iade ettiğini belirtti.

(tak)

Bu haber toplam 1273 defa okunmuştur