1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Lefkoşa’da ani sinek akını
Lefkoşa’da ani sinek akını

Lefkoşa’da ani sinek akını

LTB hemen gerekli tedbirleri hayata geçirdi

A+A-

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) son günlerde başkentte artış gösteren sinek popülasyonu ile ilgili bir özel mücadele başlattı. LTB Çevre İlaçlama ve Mezbaha Şubesi mevcut kaynaklarda yoğun bir çalışma başlatmasının yanısıra sorun yaşanan bölgelerin etkileneceği arazilerde yeni kaynak tesbit çalışmalarını hızlandırarak sorunun çözümüne yönelik tesbitlerini yaptı. Bu yoğun çalışmalar sonucunda 9 Mayıs tarihinde yağan şiddetli yağışlar sonrasında Lefkoşa Sanayi Bölgesi-Dikmen arasında oluşan geçici kaynakların bu sorunun yaşanmasına sebeb olduğu tesbit edilerek gerekli müdahale de yapıldı. Diğer belediyelerden de aldığı destek ile bu çalışmaları sürdüren ekipler doğudan gelen esinti sonucunda şehrin belirli bölgelerinde oluşan ani sinek artışı ile de mücadeleyi sürdürüyor. 

Geçici bir süreliğine alan ilaçlamasına hız verildi

LTB Çevre ve Halk Sağlığı Komitesi’nin aldığı “Lefkoşa sınırları içerisinde yapılan sivrisinek ve karasinek ilaçlamalarının saha çalışmaları da yapılarak gerçekten gerek duyulan alanlara yönelik alan ilaçlaması yapılmasına, gerek duyulmaması halinde alan ilaçlaması yapılmaması” kararı doğrultusunda çalışmalarını sürdüren LTB, vatandaşların da sağlığını tehdit eder duruma ulaşan sinek popülasyonu artışı karşısında ilgili bölgelerde alan ilaçlamasını uygulamak zorunda kalıyor.

Açıkta su kaynağı bırakmayın

Vatandaşlardan da evlerindeki-işyerlerindeki sineklerin üremesine zemin hazırlama riski taşıyan su kaynaklarıyla ilgili tedbirler almasını isteyen LTB, özellikle evlerin bahçelerinde açık tutulan su depoları ve büyük kaplar içerisinde uzun süre bekletilen suların ağızlarının mutlaka kapatılması gerektiği konusunda halkı uyardı.

Bu haber toplam 1520 defa okunmuştur