1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Lefkoşa Arıtma Tesisi son aşamada
Lefkoşa Arıtma Tesisi son aşamada

Lefkoşa Arıtma Tesisi son aşamada

“İki Toplumlu Yeni Lefkoşa Atık Su Arıtma Tesisi” Mayıs sonu-Haziran başı açılacak

A+A-

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Kadri Fellahoğlu açılış için son aşamaya gelen Atık Su Arıtma Tesisi’ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. Fellahoğlu günlük 30 bin m³ evsel atık suyu arıtma kapasitesine sahip olan tesisin Lefkoşa için çok önemli bir kazanım olduğunu ifade etti.

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu bugün Haspolat bölgesindeki  “İki Toplumlu Yeni Lefkoşa Atık Su Arıtma Tesisi”ni ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı. UNDP-PFF adına Tesis Kontrolörü Paul Naylor ve LTB Kanalizasyon Şubesi Amiri Faik Özkaynak’tan bilgi alan Başkan Fellahoğlu tesisin Mayıs sonu-Haziran başı gibi açılışının yapılacağı müjdesini verdi.Başkan Fellahoğlu Lefkoşa’nın kanalizasyon anlamında tesis ihtiyacını uzun yıllar boyunca karşılayacak dev tesisin Lefkoşa için çok önemli bir kazanım olduğunu belirtti.   


Tesiste en ileri teknoloji olan membran sistemi kullanıldı

Günlük 30 bin m³ evsel atık suyu ve 1000 m³ evsel vidanjör suyunu arıtacak kapasiteye sahip olan tesis şu anda Lefkoşa’nın Türk ve Rum taraflarından gelen atık suların arıtımına başladı.Dünyadaki atık su arıtma tesislerinin kullandığı en ileri teknoloji olan membran sisteminin uygulandığı tesiste şu anda kabul için performans ve güvenilirlik testleri devam etmektedir. Arıtılmış su kalitesi KKTC Çevre Yasaları ve AB Standartları’nı karşılayacak nitelikte olacak dev tesisten çıkan atık çamur ise tekrar işlemden geçirilerek tesisin elektrik ihtiyacının yaklaşık % 20’sinin karşılanmasında kullanılacak.

Bu haber toplam 1460 defa okunmuştur