1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Kuraklık ödemeleri sorunsuz yapılacak"
Kuraklık ödemeleri sorunsuz yapılacak

"Kuraklık ödemeleri sorunsuz yapılacak"

“Ekili arazilerin yarıya yakını kuraklık kapsamına girecek” diyen Amcaoğlu, arpa rekoltesinin beklenenin altında gerçekleşeceğini ancak yemlik arpa eksikliğinin sano ve silajla kapatılmasının hedeflendiğini anlattı.

A+A-

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, kısmi kuralıktan etkilenecek bölgelerde silaj ve sano amaçlı kesim yapıldığını, kesin kuraklık tespiti için de Tarım Dairesi personelinin çalışma başlattığını söyledi. Amcaoğlu, ekili arazilerin yarıya yakınının kuraklık kapsamına gireceğini ifade etti.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Amcaoğlu, Bayrak Haber’de yayınlanan “Sabah Haber” programına katılarak soruları yanıtladı.

“YARIYA YAKINI KURAKLIK KAPSAMINA GİRECEK... ARPA BEKLENENİN ALTINDA”

“Ekili arazilerin yarıya yakını kuraklık kapsamına girecek” diyen Amcaoğlu, arpa rekoltesinin beklenenin altında gerçekleşeceğini ancak yemlik arpa eksikliğinin sano ve silajla kapatılmasının hedeflendiğini anlattı.

“FONDA SIKINTI YOK... ÖDEMELER SORUNSUZ YAPILACAK”

Tarım Sigortası Fonu’nun kuraklıktan etkilenen çiftçinin tazmini için gereken çalışmayı başlattığını anlatan Amcaoğlu, fonda mali sıkıntı olmadığını ve ödemelerin sorunsuz olarak yapılacağını kaydetti.

Tarım Bakanı Amcaoğlu, yemlik kaba ot ve tane konusunda sıkıntı yaşanmayacağını belirterek hayvancının bu konuda rahat olmasını istedi.

Geçen yıldan ihtiyaç fazlası olarak kalan balaların ihracı için 20 bin tona kadar izin verildiğini ancak bunun 3 bin 500 tonunun ihraç edildiğini ifade eden Amcaoğlu, bu yıl ise ihtiyaç fazlası olacağı öngörülen 5 bin ton için ihraç izni verildiğini açıkladı.

“60 BİN DÖNÜM SULANACAK”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Amcaoğlu, Türkiye’den gelecek suyun 37 milyon metreküpünün tarımsal amaçlı olarak kullanılacağını, bu miktarla 60 bin dönümün sulanabileceğini söyledi.

Haspolat Arıtma Tesisi’nden çıkacak suyun ise yem bitkisi üretiminde kullanılacağını belirten Amcaoğlu, bunun hayvan yemi girdi maliyetlerini ucuzlatacağını ve dışa bağımlılıktan kurtaracağını kaydetti.

(tak)

Bu haber toplam 1389 defa okunmuştur