1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Küçük ABD gezisini YARIDA KESTİ
Küçük ABD gezisini YARIDA KESTİ

Küçük ABD gezisini YARIDA KESTİ

Başbakan İrsen Küçük ABD gezisini yarıda kesti. Küçük bugün ABD'den ayrılıyor

A+A-

Meclis’teki muhalefet partileri ile UBP’deki "muhalif"  milletvekillerinin hükümete yönelik güvensizlik önergesi girişimleri üzerine Başbakan İrsen Küçük ABD’den dönüşünü bir gün erkene aldı. Yarın KKTC’ye döneceğini açıklayan Küçük, “erken seçim kaçınılmaz” dedi.

New-York’tan yazılı açıklama yapan UBP Genel Başkanı Başbakan Küçük, özetle şunları belirtti:

“Hükümeti olarak hem yurt içinde, hem de yurt dışında sorumluluklarımızın gereğini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Son olarak ABD’de Kıbrıs meselesinde yarım asırdır devam etmekte olan sorunu ortadan kaldırmaya dönük olarak Anavatan Türkiye ile eşgüdüm içerisinde çok önemli temaslarda bulunduk. Hem ABD, hem BM nezdinde yaptığımız temaslarımızın önemi, Türkiye Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da ABD’ye gerçekleştirdiği ziyarette yaptığı açıklamalarla ortaya çıkmıştır. Türkiye Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile New York’ta yaptığımız görüşme ile birlikte 2013 yılında Kıbrıs sorununun çözümü için Türk tarafı olarak kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyduk.”

“İÇTEN ÇÖKERTME…ERKEN SEÇİM KAÇINILMAZ”

Kıbrıs meselesinin yeniden bu kadar ivme kazandığı ve adada kalıcı bir çözümün gerçekleşmesi için fırsat penceresinin açıldığı bir dönemde ülkede halkın çıkarlarını göz ardı eden gelişmeler yaşandığını belirterek, bu durumu “manidar” diye niteleyen Küçük,  şunları kaydetti:

“UBP içerisinden bazı arkadaşların bir takım hesaplarla partimizi içten çökertmeye dönük olarak yaptıkları girişimlerin hükümetimizi düşürme noktasına geldiğini öğrendik. Adadan binlerce kilometre uzakta olmama rağmen partimizi hedef alan bu girişimleri partideki yetkili arkadaşlarımızla değerlendirdik. UBP hiçbir zaman halktan aldığı görev ve sorumlulukları yarım bırakan bir parti olmamıştır. Bizim de hedefimiz 2014 yılında seçimlerin yapılacağı tarihe kadar halktan aldığımız yetki ve görevi sürdürmekti. Ancak görüldü ki parti içi demokrasiyi hazmedemeyen, girdikleri her demokratik yarışı kaybeden bazı arkadaşlar ve bunların destekçileri partiye zarar verici tutum ve davranışlarından vazgeçmeye niyetli değildirler. Bu arkadaşlar, UBP tabanının iktidara taşıdığı hükümetimizi düşürme hedefi ile harekete geçme gafletini de maalesef sergilemiştirler. Bu durumun ortaya çıkması ile birlikte, ülkenin erken seçime gitmesi kaçınılmaz olmuştur.  Yaşanan bu gelişmeler üzerine Amerika ziyaretimi tamamlamadan bugün adaya dönmek için yola çıkıyorum. Adaya döner dönmez parti yetkili kurullarını da toplayarak erken seçimle ilgili değerlendirmelerimizi tamamlayıp gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağız.” (tak)

Bu haber toplam 1828 defa okunmuştur