KONFERANS DUYURUSU

KONFERANS DUYURUSU

PRIO Kıbrıs Merkezi, mülkiyet uyuşmazlığı konferanslarının ikincisini 11-12 Temmuz tarihleri arasında Londra’da gerçekleştiriyor. Konferans ile ilgili duyuru; PRIO Kıbrıs Merkezi Londra Konferansı, 11-12 Temmuz 2011 Kıbrıs’ta Mülki

A+A-

PRIO Kıbrıs Merkezi, mülkiyet uyuşmazlığı konferanslarının ikincisini 11-12 Temmuz tarihleri arasında Londra’da gerçekleştiriyor.

 

Konferans ile ilgili duyuru;

 

 

PRIO Kıbrıs Merkezi Londra Konferansı, 11-12 Temmuz 2011

Kıbrıs’ta Mülkiyet Uyuşmazlığına Sürdürülebilir Çözüm: Kalkınma ve Finansman için Modeller

 

PRIO Kıbrıs Merkezi (PRIO Cyprus Centre – PCC), 11-12 Temmuz tarihlerinde Londra’da, ‘Kıbrıs’ta Mülkiyet Uyuşmazlığına Sürdürülebilir Çözüm: Kalkınma ve Finansman için Modeller’ konulu bir konferans düzenliyor. Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk liderlerin Özel Temsilcileri Sayın George Iacovou ve Sayın Kudret Özersay, kendi müzakere heyetleri mensuplarıyla birlikte konferansa katılacaklarını teyit etmiş bulunmaktadırlar. Uluslararası uzmanların katılımını sağlamakta yardımcı olacağı fikrinden hareketle toplantı yeri olarak Londra seçilmiştir. 

 

Bu toplantı, PCC’nin yakın zamandaki mülkiyet uyuşmazlığı konferanslarının ikincisidir. PCC, Avrupa Politika Araştırmaları Merkezi (CEPS) ile birlikte, Mayıs 2010’da Brüksel’de, genel olarak uyuşmazlığın hukuksal, ekonomik ve sosyal boyutlarının tartışıldığı bir konferans düzenlemişti. Şimdiki konferansta, emlak, bankacılık ve ilgili alanlardan katılımcılarla daha fazla uygulamaya yönelik konulara yoğunlaşılması hedefleniyor. Kapalı oturum olarak yapılacak konferans, ‘Chatham House’ kuralları uyarınca yürütülecektir. Yani konferansta konuşulan herhangi bir şey, birey olarak konuşmacılara atfedilemeyecektir.

 

Konferans, karmaşık bir sorun olan, birtakım zor hukuksal ve siyasi sorunlar içeren mülkiyet uyuşmazlığı bağlamında yer alacaktır. Londra konferansının odaklanacağı alan, özellikle emlak geliştirme ve finansmana ilişkin teknik meseleler olacak, yerel ve uluslararası uzmanların bu alana katkısından yararlanılacaktır. Finansman ve kalkınma konularının, mülkiyet uyuşmazlığı bağlamında tartışılmış olan çözüm seçeneklerinin (iade, takas ve tazminat) üçünü de kapsadığı dikkate alınmalıdır.

 

Bu konferansın, Kıbrıslı iki tarafların öncülüğünde yürütülen müzakerelerin yerine geçecek bir toplantı olarak anlaşılmaması gerektiği aşikardır. Konferansta ifade edilecek olan fikirler, sürmekte olan müzakerelere halel getirmeyecektir. PRIO Kıbrıs Merkezi, Kıbrıs sorunu hakkında herhangi bir duruşu veya politikayı desteklemez ve çalışmalarını da her zaman bu temelde yürütür. Londra’daki konferans da bu anlayışla düzenlenmektedir.   

 

PRIO Kıbrıs Merkezi hakkında

PRIO Kıbrıs Merkezi (PCC), amacı araştırma, politika geliştirme ve diyalog olan iki-toplumlu bir sivil toplum kuruluşudur. 2005 yılında kurulmuş olan (ancak kökleri 1997’ye giden) merkez, Oslo Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (Peace Research Institute Oslo – PRIO) bir alt kuruluşudur. PRIO, temel amacı devletler, gruplar ve insanlar arasında barışcıl ilişkiler için koşullar hakkında araştırma yapmak olan, bağımsız, uluslararası ve disiplinlerarası bir kuruluştur. PRIO iki yıl once kuruluşunun 50. yılını kutlamıştır. Kıbrıs Merkezi, PRIO’nun mevcut tek şube ofisidir.     

 

 

 

 

Bu haber toplam 1394 defa okunmuştur