1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kılıç incelemelerde bulundu
Kılıç incelemelerde bulundu

Kılıç incelemelerde bulundu

Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Lefkoşa ve Mağusa’ya yapılacak gençlik merkezleri hakkında incelemelerde bulunurken, “Yapılacak tesisler gençlerin ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap verecek” dedi. Kılıç ayrıca 20 Temmuz ve Zafer Stadı’na tartan pis

A+A-

 

Resmi temaslarda bulunmak için geçtiğimiz gece KKTC’ye gelen Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Lefkoşa ve Gazimağusa’da yapılması öngörülen, spor tesisleri, kültür ve sanatsal faaliyetlere uygun mekânlar içeren Gençlik Merkezleri hakkında bilgi verdi.
Kılıç, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan ile birlikte, Gençlik Merkezi yapılması öngörülen yerlerden biri olan Lefkoşa Domuzcular Burnu mevkiinde incelemelerde bulundu. Ziyarette TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Milli, Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı yetkilileri de hazır bulundu.
Yapılacak olan Gençlik Merkezlerinde basket/voleybol, tenis sahaları, nizami basketbol ve voleybol sahaları ölçülerine sahip spor salonu ve farklı faaliyetlerin yapılabileceği geleneksel Türk mimarisinde binalar içeriyor.

Kılıç: “Gençlerin ihtiyaçlarına cevap verecek”
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, bölgede basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Gençlik Merkezi’nin Türkiye’de 1 milyon nüfuslu illere kadar yapılan Gençlik Merkezleri boyutunda olacağını, dolayısıyla merkezlerin Lefkoşa ve Gazimağusa’daki tüm gençlerin sanatsal, kültürel ve sportif ihtiyaçlara cevap verebilecek kapasitede olacağını vurguladı.
Kılıç, tesislerin “gençlerin ihtiyaçlarına fazlasıyla cevap verebilecek kapasitede” olacağını söyledi.

“20 Temmuz ve Zafer Stadı’na tartan pist”
Suat Kılıç, ayrıca Girne 20 Temmuz Stadı ile Güzelyurt Zafer Stadı’ndaki koşu pistlerinin tartan yapılacağını da açıkladı.
Söz konusu tesislerde, gençlere okul saatleri dışında, anne ve babaların veremediği eğitimin verileceğini vurgulayan Kılıç, tesislerin TC’nin katkıları ile yapılacağını ancak tesislerde gençlere hizmetin Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından verileceğini kaydetti.
Kılıç, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliğinin, TC ile KKTC arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde sürdürüldüğünü belirtti.
Gençlik Merkezlerinin tamamlanma tarihiyle ilgili olarak Kılıç, “Ne kadar hızlı başlanabilirse o kadar erken bitirmeyi hedefliyoruz. Parası hazır bu projelerin. Ama adadaki yerel yönetimlerden destek görmemiz lazım. Arsa bulmak için belediyelerin birbiriyle yarışması lazım ki bir an önce ihaleye çıkabilelim” dedi.
Kılıç, “Uygun bir arazi belirlenemez, TC Büyükelçiliğine arazi konusunda bilgi verilmezse gecikmeler yaşanabilir” dedi.

 

Bu haber toplam 1063 defa okunmuştur