1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kıbrıslı Türk Matematikçiden Millenium Problemine çözüm önerisi
Kıbrıslı Türk Matematikçiden Millenium Problemine çözüm önerisi

Kıbrıslı Türk Matematikçiden Millenium Problemine çözüm önerisi

Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nin (ICM) bu yıl Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılan kongresine katılan Kıbrıslı Türk Dr. İbrahim Cahit Arkut, iki tebliğ sundu.

A+A-

 

Uluslararası Matematikçiler Kongresi’nin (ICM) bu yıl Güney Kore’nin başkenti Seul’de yapılan kongresine katılan Kıbrıslı Türk Dr. İbrahim Cahit Arkut, iki tebliğ sundu.

Dr. Arkut tarafından sunulan tebliğlerden ilki 1 milyon dolar ödüllü Millenium problemlerinden “P versus NP” ile ilgiliyken, Alfred Kempe’in yanlışlık içeren dört renk teoreminin hatalı kanıtının nasıl düzeltileceğiyle ilgili tebliği “Kempe-Cahit kanıtı” olarak kayıtlara geçti.

Telekomünikasyon Dairesi eski müdürlerinden, uzun yıllar üniversitelerde yarı ve tam zamanlı çalışan araştırmacı İbrahim C. Arkut’un TAK’a yaptığı açıklamaya göre, 4 yılda bir düzenlenen Uluslararası Matematikçiler Kongresi, Seul’de 4 bini aşkın katılımcıyla gerçekleşti.

Nobel ödüllerine denk Fields madalyalarının da verildiği kongrede, ABD’nin Stanford Üniversitesi’nde görev yapan İranlı kadın matematikçi Maryam Mirzakhani’ye de Fields madalyası verildi. Madalyanın ilk kez bir kadına verildiği belirtildi.

Arkut, ICM destek bursuyla kongreye katıldı ve kısa konuşmalar bölümünde kombinatorik dalında iki tebliğ sundu.

MILLENIUM PROBLEMİNE ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Dr. Arkut tarafından sunulan tebliğlerden ilki 1 milyon dolar ödüllü Millenium problemlerinden “P versus NP” nin çözümüne giden planar graflarda etkin (süratli ve kesin) üç renk probleminin kanıtı ve NP (çözümü zor problemler sınıfı) olarak bilinen probleme ilişkin indirgeme algoritmik olarak verilerek P’nin (çözümü kolay problemler sınıfı) aslında NP’ye eşit olduğu gösterildi.

Problemin çözümüne aday olduğunu belirten Arkut, sunduğu tebliğin incelenmesinin birkaç yıl alabileceğini söyledi.

Arkut’un ikinci tebliğinde ise, geçen asrın başında Alfred Kempe tarafından verilen ve yanlışlık içeren dört renk teoreminin hatalı kanıtının nasıl düzeltileceği yer aldı.

İbrahim C. Arkut, kongredeki birçok Hintli matematikçi tarafından yapılan yorumlarda bundan böyle bu neticenin “Kempe-Cahit” kanıtı olarak matematik tarihine geçeceğini söylediklerini bildirdi.

(tak)

Bu haber toplam 1682 defa okunmuştur